Jak pielęgnować podłogi z różnych materiałów?
Podłoga nie tylko służy do chodzenia po niej. Chcemy też, żeby dobrze i nienagannie pomimo tego wyglądała. Musimy pamiętać, że każdy rodzaj podłogi potrzebuje innej pielęgnacji. Jak się o nią właściwie zatroszczyć?
Czytaj dalej
Drewno (lakierowane i olejowane)
Drewniana podłoga wymaga od użytkowników cierpliwości. Poprawna konserwacja drewna zaowocuje pięknym wyglądem podłogi z desek, która może stać się ozdobą zarówno nowoczesnego mieszkania, jak i wnętrza utrzymanego w klasycznym stylu. Podłoga lakierowana jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Widać jednak na niej zarysowania. Podłoga olejowana szybciej się brudzi od lakierowanej, ale jest za to bardziej naturalna w dotyku i mniej widać na niej zarysowania. Do pielęgnacji każdego z omawianych rodzajów należy użyć specjalnie przeznaczonych dla nich środków.
Na rynku dostępne są mydła podłogowe i oleje do właściwej pielęgnacji drewnianych podłóg, zarówno tych lakierowanych jak i olejowanych. Obie powierzchnie musimy natomiast chronić przed nadmiarem wody i piaskiem, które w nadmiarze powodują niszczenie warstw ochronnych drewna.
Czytaj również: Podłogi winylowe zamiast laminowanych
Terakota
Podłogi z terakoty świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, z których często się korzysta, jak kuchnia czy łazienka. Niestety brud bardzo łatwo osadza się na takich posadzkach, chociaż plamy nie są na terakocie zbyt widoczne. Do jej czyszczenia i pielęgnacji najlepiej wybrać specjalne płyny do czyszczenia terakoty, a w razie potrzeby, czyli szczególnie uporczwych plam, może używać do szorowania szczotki z twardym włosiem.
Panele
Panele podłogowe są najczęściej wybieranym rodzajem podłóg do naszych domów i mieszkań. Ich wygląd jest niezwykle wdzięczny i elegancki. Dodatkowo dbanie o ich estetykę wydaje się być dużo prostsze niż choćby dbanie o podłogi z drewna. Trzeba jednak wprowadzić do swojego domu czy mieszkania kilku zasad, jeśli się chce właściwie zadbać o panele. Po pierwsze nie należy po nich chodzić w butach. Panele są niezwykle delikatne, dlatego buty, które posiadają twarde podeszwy, bez problemu mogłyby zetrzeć ich wierzchnią warstwę.
Wbrew powszechnej opinii, najlepszą formą czyszczenia naszych paneli wcale nie jest używanie wilgotnych ścierek. Wynika to z tego, że panele podłogowe są mało odporne na wpływ wody, ponieważ nie są prawdziwym drewnem. Dlatego do mycia podłóg nie należy używać wyłącznie wody. Do pielęgnacji paneli należy nabyć odpowiednie mleczka ochronne, które sprawią, że będą lśniły czystością.
Gres
Podłogi z gresu charakteryzują się bardzo małą nasiąkliwością wody, a ich powierzchnia jest szorstka i porowata, co jest skutkiem otwarcia mikroporów w procesie szlifowania i polerowania powierzchni. Wśród gresów rozróżniamy te o powierzchni naturalnej oraz o powierzchni polerowanej.
Polerowanie zapewnia gresowi wysokie walory estetyczne i zapewnia intensywność kolorów powodując jednocześnie zwiększenie mikroporowatości, a co za tym idzie czyniąc go bardziej podatnym na zabrudzenia i rysowanie powierzchni.
Kamień
Podłogi z kamienia należą do najbardziej trwałych. Jeśli odpowiednio je zabezpieczymy i będziemy regularnie konserwować, nie będą wymagały renowacji przez szereg lat. Pewne rodzaje kamienia, szczególnie polerowane, mają otware pory i mikroszczeliny, w które wnika brud. Niezabezpieczona posadzka kamienna może być też podatna na trudno usuwalne zaplamienia, dlatego zazwyczaj się je impregnuje.
Codzienna pielęgnacja posadzek kamiennych to zmywanie ich wodą z dodatkiem detergentu oraz ewentualne usuwanie plam przy użyciu specjalnych preparatów. Można tez stosować specjalne nabłyszczacze i preparaty pogłębiające barwę oraz strukturę kamienia.
Linoleum
O ten rodzaj podłogi należy dbać systematycznie, aby nie pojawiły się na nim nieestetyczne smugi i przebarwienia. Najlepiej przemywać linuleum codziennie, jeśli w naszym mieszkaniu jest duże natężenie ruchu. Najlepsza do mycia jest woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła.
Czytaj również: Czy można polakierować olejowaną podłogę?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 137 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?