Jak pielęgnować pokrycie dachowe?

Jak pielęgnować pokrycie dachowe?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku dachu, który narażony na nieustanne działanie trudnych warunków atmosferycznych, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i prac konserwacyjnych. Czytaj dalej

 

Jak zadbać o pokrycie dachowe wykonane z blachy i sprawić, by zwieńczenie naszego domu było trwałe i estetyczne wyjaśnia Michał Chimko,  kierownik regionu z firmy Blach Stal.

 

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę przy montażu blachy dachówkowej i płaskiej

 

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu

Fot. Blach Stal


Dach, jako najbardziej wyeksponowany element każdego domu poddawany jest działaniu niekorzystnych czynników – palące słońce, deszcz, mróz, czy zalegający śnieg to codzienność, która odciska na pokryciu wyraźne piętno. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały sprostają próbie i nawet najlepszej jakości tworzywa z biegiem czasu zaczną tracić swoje walory estetyczne, a co gorsza użytkowe. W trudnych warunkach świetnie sprawdza się pokrycie wykonane z cynkowanej blachy stalowej, czy to w postaci blachodachówek, czy blachy trapezowej. Można powiedzieć, że praktycznie nie wymaga ona żadnych skomplikowanych prac konserwatorskich. Podstawową kwestią jest właściwy montaż i sprawdzenie ułożonej powierzchni pod względem różnego  rodzaju zarysowań i drobnych uszkodzeń.  Wszelkie tego typu powstałe w trakcie prac dekarskich mankamenty należy od razu oczyścić i zabezpieczyć farbą renowacyjną. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy to z niewinnie wyglądającej rysy, pod wpływem czynników zewnętrznych, zacznie powstawać korozyjny ubytek, znacznie obniżający trwałość pokrycia. Takie wizyty kontrolne dobrze jest wykonywać również po każdym zimowym sezonie i na bieżąco usuwać ewentualne ślady rdzy, a gdy nasz dach z upływem lat straci blask i intensywność koloru pomalować go farbą podkładową, a następnie farbą powierzchniową.  W przypadku dachów pokrytych blachą pielęgnacja również nie stanowi zbyt dużego problemu. Wystarczy bowiem jedynie raz na około 5-7 lat zmyć całość samą wodą lub w przypadku dużych zabrudzeń wodą z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych dostosowanych do rodzaju pokrycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów usytuowanych w okolicach wysokich drzew i zacienionych miejscach, które sprzyjają porastaniu dachu przez glony i porosty, zwłaszcza od strony północno-wschodniej. Nieestetyczny, zielony  nalot znacznie obniży wygląd całego domu. Pamiętać jednak należy, by w trakcie mycia wystrzegać się szorowania, które może spowodować uszkodzenia, a wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki, tak, by uniknąć zaciekania wody, która spowoduje zawilgocenie ocieplenia. Do pielęgnacyjnych czynności należy jeszcze dopisać usuwanie z dachu i rynien opadających z drzew liści, zimą natomiast zalegającego śniegu, który może spowodować wygięcie się blachy.


Czytaj również: Rewolucyjna dachówka ze swobodą przesuwu


Michał Chimko – kierownik regionu w firmie Blach Stal

 

Właściwa pielęgnacja pokrycia dachowego wydawać by się mogła z pozoru mało istotną kwestią, a jednak to systematyczna konserwacja czy oczyszczanie potrafią skutecznie przedłużyć żywotność naszego dachu, a już na pewno zadbać o jego estetyczny wygląd. Wprowadzenie w życie kilku praktycznych wskazówek z pewnością zaowocuje w przyszłości trwałym i eleganckim pokryciem.

 

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19407 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 220

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >