Jak pielęgnować świeży beton?

Jak pielęgnować świeży beton?

Właściwie zastosowany rodzaj mieszanki betonowej oraz jej wysoka jakość nie zagwarantują nam niestety wymaganych parametrów technicznych elementów konstrukcyjnych, jeżeli świeża zaprawa betonowa nie zostanie odpowiednio przetransportowana, ułożona, a także pielęgnowana. Czytaj dalej

 

Biorąc pod uwagę pierwsze dwa aspekty, czyli transport i betonowanie, warto skorzystać ze sprzętu budowlanego profesjonalnych sprzedawców i producentów betonu, których ofertę znajdziemy na przykład na stronie śląskiego przedsiębiorstwa www.contractor.com.pl. Świeża zaprawa betonowa wiąże się aż około 28 dni, a w tym czasie należy ją odpowiednio pielęgnować.

 


Kiedy zalecana jest pielęgnacja betonu?

Pielęgnacja betonu powinna być przeprowadzana w szczególności w warunkach dużego nasłonecznienia, silnego wiatru oraz zmiennych temperatur. Zadaniem pielęgnacji jest zapewnienie właściwej wilgotności i temperatury dla prawidłowego procesu wiązania świeżej mieszanki betonowej. W zależności od warunków pogodowych panujących na zewnątrz pielęgnacja ta będzie miała inny charakter (http://www.agrobudownictwo.pl/jak-stosowac-beton-by-fundamenty-byly-trwale,99,technologie,artykul.html).

 

Pielęgnacja latem

Gdy temperatura na zewnątrz osiąga powyżej 15°C, świeża zaprawa betonowa jest narażona na przesuszenie. Aby przeciwdziałać niekorzystnym warunkom utraty wody przez mieszankę, należy ją nawadniać, polewając i spryskując całą powierzchnię betonu. Specjaliści radzą, aby dokonywać tych czynności nawet trzy razy na dobę. Ważne jest, aby w pierwszej fazie wiązania mieszanki, kiedy jest ona jeszcze słaba, nie uszkodzić jej intensywnym strumieniem wody. Należy stosować raczej zraszanie. Ważna jest również temperatura wody. Zbyt niska może wywołać szok termiczny świeżej zaprawy, a tym samym uszkodzić beton. Warto też przykryć masę betonową powłokami ochronnymi typu maty lub włókniny, które zapobiegają zbyt szybkiemu odparowywaniu wody z powierzchni mieszanki.

 

Pielęgnacja zimą

Ze względu na niskie temperatury w mieszankach betonowych zachodzi zjawisko spowolnienia procesów wiązania i twardnienia betonu. W tym wypadku należy stosować mieszanki z cementem o wysokim cieple hydratacji. Ponadto taka zaprawa powinna być bogatsza w cement i charakteryzować się mniejszym stosunkiem wodno-cementowym. W warunkach zimowych elementy betonowe chroni się przed utratą ciepła technologicznego, a świeżą mieszankę zabezpiecza się przed zamarzaniem wody zarobowej. Elementy takie przykrywa się odpowiednimi osłonami zewnętrznymi, takimi jak płachty brezentowe, maty słomiane, płyty styropianowe lub z wełny mineralnej. O tej porze roku nie wskazane jest polewanie betonu wodą. 

Źródło: Agrobudownictwo / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 546

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >