Jak pogodzić efektywność z efektownością fasady

Jak pogodzić efektywność z efektownością fasady

Budynki usługowe jak i obiekty użyteczności publicznej mają za zadanie przede wszystkim służyć ludziom. Muszą być zatem użyteczne, dopasowane do wymagań i przeznaczenia, co jednak bardzo często wpływa na ich wygląd i budowę.

 

Czy możliwe jest uzyskanie nowych, przyjemnych dla oka, efektownych obiektów w połączeniu z wytycznymi odnośnie budynków użyteczności publicznej? Szkoły to budynki o specyficznym przeznaczeniu. Dopasowanie pomieszczeń, komunikacja czy bezpieczeństwo, to jedne z głównych wytycznych, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu takich obiektów. Jednak restrykcyjne wymogi przy konstrukcji tego typu budynków, nie muszą przyczyniać się do ograniczenia wyobraźni architekta.

 

 
Czytaj również: Ściana prefabrykowana o lepszej izolacji cieplnej

 

Szkoła wielu kolorów

Holenderski architekt Hans Coppen z Architecten Bureau Coppen w Raermond był odpowiedzialny za projekt "BMV (Broad Social Amenities) School". Jego wizja projektu była dwojaka. Po pierwsze stworzyć szkołę, w której uczniowie będą czuć się bezpiecznie, a po drugie tak zaprojektować budynek, aby zachwycał. - "Chcieliśmy zaprojektować atrakcyjne miejsce, które służyłoby odkrywaniu i poszerzaniu wiedzy o świecie przez dzieci" - mówi Hans Coppen. 

 

Paleta zmieniających się barw

Parter szkoły BMV został wykonany z cegły, ocieplonej skalną wełną mineralną Rockwool. Jako warstwę zewnętrzną, zastosowano dwanaście kolorów produktów Rockpanel Colours, które zostały ułożone na wzór liczbowych sekwencji Fibonacciego (występujących zarówno we współczesnej informatyce, jak i w naturalnych formach, np. rozgałęzień drzew). W rezultacie osiągnięto naturalną równowagę kolorystyczną, spełniającą zasadę Fibonacciego, czyli tzw. złotego punktu.

 

Czytaj również: Elewacja z okładziny klinkierowej

 

Fot. 1. Harmonia kolorystyczna osiągnięta dzięki zastosowaniu zasady złotego punktu Fibonacciego

 

Budynek, według wizji architekta, ma odzwierciedlać stosunki społeczne panujące wśród uczniów i nauczycieli – otwartość i więź. Dla każdego segmentu złożonego z dwóch klas zostały zaprojektowane dodatkowo odrębne pomieszczenia przeznaczone na szatnie, toalety i magazyny. Zastosowanie w każdym z pomieszczeń produktów z segmentu Rockpanel Colours, pozwoliło na uzyskanie charakterystycznego i widocznego efektu.

 

Czytaj również: Jak chronić elewację przed pęknięciami?

 

Piętro budynku zostało wykonane z płyt do okładzin zewnętrznych Rockpanel Chameleon. W zależności od kąta oglądania i od pory dnia, zamontowany Rockpanel zmienia kolor. W godzinach porannych, gdy dzieci przychodzą do szkoły, elewacja obiektu jest niebieska. Z kolei po południu, kiedy zajęcia w szkole dobiegają końca, a uczniowie wracają do domów, budynek szkoły zmienia kolor na czerwony.

 

Fot. 2. Produkty z serii Rockpanel Chameleon zmieniają kolor w zależności od kąta padania promieni słonecznych czy też kąta widzenia

 

Elastyczność dla architekta

Ogromne zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności, ale i mieszkańców innych regionów wzbudził inny unikalny projekt szkoły, opracowany tym razem w Zaltbommel w Holandii. Zamiarem architekta Sebastiaana Robbena z firmy architektonicznej Twee De Snoeken z Hertogenbosch było stworzenie unikalnej koncepcji domku na drzewie. Do realizacji projektu postanowił on wykorzystać produkty z segmentu Rockpanel Woods.

 

 Czytaj również: Energooszczędne właściwości skalnej wełny mineralnej


Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniać jednocześnie funkcję edukacyjną (szkoły państwowej i chrześcijańskiej) i mieszkalną (lokali społecznych). Budynek ma zatem przemawiać do wyobraźni zarówno młodych, jak i starszych osób, a także być postrzegany przez ludzi mieszkających w sąsiedztwie, jako budynek o niezwykłej konstrukcji.

 

Fot. 3. Dzięki naturalnemu wyglądowi Rockpanel Woods, budynek sprawia wrażenie domu na drzewie


Piękne jak drewno, trwałe jak kamień

- "Wybraliśmy cztery z sześciu wzorów paneli, następnie przycięliśmy je na różne szerokości. Efektem końcowym stał się naturalny wygląd elewacji z drewna, który pozwala uzyskać obraz budynku jako prawdziwego „domku na drzewie” – dodaje Sebastiaan Robben.

 

 Czytaj również: Elewacje wykończone panelami dekoracyjnymi


Produkty Rockpanel umożliwiły zachowanie naturalnego wyglądu drewna. Materiał jest organiczny, ma zróżnicowane tonacje kolorów i jest przeznaczony do użytku jako elewacja. Ponadto Rockpanel Woods został stworzony z bardzo trwałego materiału, dzięki czemu nie zmienia swoich właściwości wizualnych i parametrów technicznych podczas całego okresu eksploatacji budynku.

 

- "Od tego roku produkty Rockpanel są dostępne także dla polskich architektów, którzy stosują je nie tylko dla nowo wznoszonych obiektów, ale i w przypadku modernizacji już istniejących budynków" – mówi Mariusz Wasielewski, manager ds. Kluczowych Projektantów Rockwool Polska.

 

Fot. 4. Rockpanel Woods pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu drewna także na elewacjach budynków

Źródło: Prelite / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 442

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >