Jak położyć papę termozgrzewalną?

Jak położyć papę termozgrzewalną?

Pokrycia z papy są zdecydowanie najbardziej popularną metodą pokrycia dachu płaskiego. Ze względu na łatwość układania i trwałość powłoki papy zgrzewalne wypierają papy tradycyjne. Czytaj dalej

 Papy zgrzewalne są grube i mają dużą gramaturę, ponieważ masa asfaltowa potrzebna do jej klejenia zawarta jest już w strukturze materiału. Cechuje je też duża trwałość, co jednocześnie wymusza na inwestorach i wykonawcach pokrycia dachowego konieczność zapewnienia podobnej wytrzymałości pozostałym elementom będącym na dachu.

 

Przygotowanie

 Przed przystąpieniem do układania pokrycia z papy na dachu należy dokładnie zapoznać się z jego stanem, a później dokonać wyboru odpowiednich materiałów budowlanych oraz technologii robót. Trzeba również podjąć decyzję o konieczności wykonania wentylacji pokrycia, co szczególnie ważne w przypadku remontu starych dachów. Bezpośrednio przed przystąpieniem do prac dekarskich wykonuje się pomiary wielkości dachu, sprawdza osadzenie wpustów dachowych, wielkość spadków połaci dachu oraz określa ilość przerw dylatacyjnych. 

 Następnie opierając się na naszych pomiarach należy precyzyjnie rozplanować rozłożenie poszczególnych pasów papy na powierzchni dachu.

 Prace dekarskie z użyciem pap zgrzewalnych można wykonywać w temperaturze nie mniejszej niż 0st.C., w przypadku pap z dodatkiem polimeru SBS oraz nie mniejszej niż 5st.C. w przypadku pap oksydowanych. Temperatury te mogą być nieco niższe jedynie pod warunkiem, że rolki papy będą przechowywane w pomieszczeniach ogrzewanych o temperaturze 20st.C., i wynoszone na dach bezpośrednio przed ich układaniem. Nie należy prowadzić prac dekarskich na dachach o zawilgoconej lub oblodzonej powierzchni, a także podczas opadów atmosferycznych lub silnego wiatru.

 

 

Czytaj również: Doskonała termiczna izolacja dachów

 

Rozpoczęcie prac

 Roboty dekarskie rozpoczyna się od osadzenia dybli drewnianych, rynien, haków i innego oprzyrządowania. Z papy podkładowej wykonuje się wstępne obróbki detali dachowych takich jak ogniomury, kominy, świetliki. Przy nachyleniach dachu do 20%, papę należy układać pasami równoległymi do okapu, natomiast przy większym spadku papę układa się pasami prostopadłymi do okapu ze względu na możliwość osuwania się układanych pasów papy podczas ich zgrzewania, co spowodowane jest znaczną masą papy. Minimalny spadek dachu powinien być taki, aby nawet po wystąpieniu ugięcia elementów konstrukcyjnych dachu zapewnione było skuteczne odprowadzenie wody.  Dlatego też nachylenie połaci dachowej nie powinno być mniejsze niż 1%, ale tam gdzie jest to możliwe zaleca się większe spadki. Przed ułożeniem papy rolkę należy rozwinąć w miejscu, w którym będzie zgrzewana i po przymierzeniu z uwzględnieniem zakładów oraz ewentualnym przycięciu, zwinąć ją z dwóch końców do środka. 

 Miejsca zakładów na całej ich szerokości  należy podgrzać palnikiem i docisnąć szpachelką w celu wgniecenia posypki. Cała operacja układania papy metodą zgrzewania polega na rozgrzewaniu podłoża oraz spodniej strony papy, aż do momentu zauważalnego topienia się masy przy jednoczesnym, powolnym rozwijaniu rolki. O prawidłowym zgrzaniu papy do podłoża świadczy odpowiedni wypływ masy.

 Kolejne pasy papy należy łączyć ze sobą na zakład wzdłużny o szerokości 8-10 cm i poprzeczny o szerokości 12-15 cm. Zakłady należy wykonywać ze szczególną  starannością i zgodnie z kierunkiem spływu wody oraz zgodnie z kierunkiem wiatrów wiejących w danej okolicy. Po ułożeniu kilku rolek i ich wystudzeniu należy sprawdzić prawidłowość wykonania zgrzewów. Miejsca źle zgrzane trzeba po odchyleniu papy podgrzać i ponownie skleić. Pasy papy powinny być tak rozmieszczone, aby zakłady zarówno poprzeczne jak i wzdłużne nie pokrywały się.  Pasy papy nawierzchniowej należy przesunąć względem papy podkładowej o połowę szerokości rolki. Aby uniknąć zgrubień na zakładach zaleca się odcięcie pod kątem 45% narożnika z każdego pasa znajdującego się na spodzie zakładu.

 

 

Czytaj również: Izolacja dachu - podstawowe wiadomości

 

Przestrzeganie przepisów BHP

 Podczas wykonywania prac należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy BHP, które obowiązują przy pracach na wysokości. Pracownicy muszą być wyposażeni w  odpowiednią odzież roboczą, obuwie i rękawice oraz sprzęt zabezpieczający przy pracach na wysokości. Podczas prac dekarskich wykonywanych metodą zgrzewania na dachu musi znajdować się sprzęt gaśniczy w postaci gaśnicy, koca gaśniczego oraz pojemników w wodą i piaskiem, i apteczka pierwszej pomocy, zaopatrzona w środki przeciw oparzeniom.

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >