Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

Budowa i remont łazienki to jedne na najpoważniejszych i najbardziej kosztownych prac wykończeniowych w domu. Jednocześnie łazienka stanowi wymagające do zaaranżowania pomieszczenie, przede wszystkim ze względu na ograniczony metraż, a także wysoki stopień wilgotności. Jak zatem nie popełnić błędów w sztuce przy wykonywaniu suchej zabudowy w łazience? Czytaj dalej

 

Sucha zabudowa to prace budowlane z wykorzystaniem materiałów, takich jak na przykład płyta budowlana, które pozwalają na szybkie, łatwe i pewne wykonanie zabudowy w łazience. Tego typu prace nie są trudne, niemniej jednak warto poznać podstawy sztuki budowlanej, aby uniknąć ewentualnych problemów już na etapie remontu lub podczas późniejszego użytkowania.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

 

Po pierwsze: kiepskie materiały budowlane

Przy budowie czy remoncie łazienki jednym z ważniejszych etapów jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. To one decydują nie tylko o ostatecznym aspekcie wizualnym, ale przede wszystkim o trwałości wykonywanej zabudowy.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

 

Czytaj również: Oczyszczanie, naprawa drobnych uszkodzeń i zabezpieczanie elewacji przed sezonem jesienno-zimowym

 

- Kluczowe jest, aby materiały, które wykorzystuje się w łazience zapewniały 100-procentową wodoodporność, zapobiegały przed ryzykiem powstania grzybów czy pleśni, a także w przypadku elektrycznego ogrzewania podpłytkowego - stanowiły izolację termiczną – radzi Maciej Szymański, ekspert z Ultrament.

 

WAŻNE!

Istotny, szczególnie przy remoncie, jest także komfort wykonywanych prac budowlanych. Dlatego zamiast tradycyjnych rozwiązań, jak płyta gips-karton czy cementowa, lepiej wybrać nowoczesne materiały, które cechują się dużą wytrzymałością, niską wagą i prostą obróbką.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

Fot. Ultrament / płyta budowlana

 

Po drugie: niewłaściwie przygotowane podłoże 

Niezależnie od tego, czy w łazience pojawią się tradycyjne płytki ceramiczne, czy stawiamy na niecodzienne rozwiązania jak np. naturalne drewno, industrialną cegłę, tynk dekoracyjny czy tapetę, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Żadna okładzina w 100% nie zapewnia bowiem ochrony przed wnikaniem wody – dotyczy to nie tylko ścian, ale i podłóg. Dlatego tak ważne jest, aby zastosować materiał, który zabezpieczy podłoże i okładzinę przed możliwą degradacją, szczególnie w strefach mokrych, takich jak ściany i posadzka prysznica oraz okolice wanny.

 

Najpopularniejsze materiały, które wykorzystuje się jako podłoże dla okładzin ceramicznych, tynków dekoracyjnych lub farb to: płyta gips-karton, cementowa i płyta budowlana. W przypadku dwóch pierwszych rozwiązań, przed kładzeniem powierzchnię  należy zagruntować oraz w przypadku wspomnianych wcześniej stref mokrych -zabezpieczyć odpowiednią hydroizolacją.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

Fot. Ultrament / zabudowa ścian, podłóg i zabudowa półek

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

 

 - Płyta budowana stanowi gotową powierzchnię pod bezpośrednie klejenie płytek bez konieczności wcześniejszego gruntowania powierzchni. Oprócz tego ma właściwości wodoodporne, dzięki czemu odpada proces nakładania hydroizolacji – dodaje Maciej Szymański.

 

Po trzecie: brak pionów i poziomów

Każda powierzchnia, przed położeniem okładziny, musi być czysta i nośna (zabrudzenia będą niekorzystnie wpływać na przyczepność) oraz co najważniejsze – wyrównana. Można to zrobić przy pomocy mas wyrównujących, jednak jest to proces czasochłonny. Alternatywą są płyty gipsowo-kartonowe, jednakże istnieje duże ryzyko ich degradacji wskutek dużego natężenia pary wodnej lub awarii instalacji i zalania.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazienceFot. Ultrament / wyrównywanie podłóg płytą budowlaną 

 

Nierówne ściany i podłogi można szybko zniwelować płytą budowlaną, montując ją do różnych powierzchni za pomocą kleju lub mechanicznie (przy użyciu wkrętów i podkładek). Nie potrzeba tu ani fachowej wiedzy, ani specjalistycznych narzędzi. Do ich obróbki wystarczy nóż budowlany, wyrzynarka czy wkrętarka.

 

Po czwarte: proces zabudowy wanny

Jednym z elementów wykańczania łazienki jest obudowa wanien, prostokątnych lub owalnych. Można w tym celu wykorzystać płytę budowalną lub bloczki betonowe, przy czym takie bloczki są ciężkie i wymagają dodatkowych prac, jak np. kształtowanie w przypadku wanien półokrągłych, gruntowanie oraz nakładanie hydroizolacji. W efekcie potrzebne jest dużo więcej czasu na przygotowanie powierzchni pod montaż okładzin. Przy zabudowie z wykorzystaniem płyty budowlanej oszczędzamy nie tylko czas, ale również minimalizujemy sprzątanie w trakcie i po remoncie. A to dlatego, że płyty budowalne nie pylą podczas cięcia, nie wymagają dodatkowych czynności – szlifowania, gruntowania czy zabezpieczenia hydroizolacją, a ich ścinki często można wykorzystać przy innych pracach.     

 

Gdy celem jest zabudowanie owalnej wanny, warto sięgnąć po 30 mm płyty o fabrycznie wykonanych nacięciach, które pozwolą na dokładne wyprofilowanie dowolnego kształtu. - Z kolei by szybko i estetycznie zabudować podwieszaną misę WC, warto wykorzystać uniwersalny zestaw do zabudowy stelaży WC – dodaje Maciej Szymański. 

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

 Fot. Ultrament / zabudowa wanny i zabudowa stelaża WC

Pamiętajmy tylko, że niezależnie od tego, czy używamy płytę budowlaną, czy inny materiał, trzeba położyć hydroizolację pod wanną. W tym celu najczęściej używa się folii w płynie, która w razie awarii instalacji zabezpiecza przed przenikaniem wody do sąsiednich pomieszczeń. Dodatkowo należy zastosować taśmę uszczelniającą na stykach ścian z posadzką, wtapiając je w pierwszą warstwę hydroizolacji.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

 

Po piąte: źle zagospodarowana przestrzeń

 

Niekiedy łazienkę szpecą nieestetyczne elementy wodno-kanalizacyjne. Architektonicznym błędem jest pozostawienie ich na widoku. W takim przypadku mamy do dyspozycji gotowe profile narożnikowe. Montuje się je mechaniczne do np. profili przy pomocy wkrętów i podkładek lub kleju i uszczelniacza, a następnie wykańcza dowolną okładziną.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazienceFot. Ultrament / zabudowa rury profilem narożnikowym z płyty budowlanej 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

 

Czytaj również: Ponadczasowa estetyka - cegła elewacyjna w nowoczesnym wydaniu

 

Łazienkę można też podzielić na funkcjonalne strefy, budując za pomocą płyty budowlanej proste ścianki działowe bez konieczności konstrukcji wsporczej. Trzeba jedynie pamiętać o wzmocnieniu połączeń na wszystkich przejściach oraz miejscach styku, stosując w tym celu siatkę wzmacniającą.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazience

Jak prawidłowo przeprowadzić suchą zabudowę w łazienceFot. Ultrament / ściana działowa i zabudowa pod umywalkę z płyty budowlanej

Znając podstawy sztuki budowlanej i mając do dyspozycji odpowiednie materiały każdy z powodzeniem może wyremontować czy zbudować trwałą oraz nowoczesną łazienkę. Nie potrzeba mieć specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia – najważniejszy jest użycie dobrych materiałów oraz dobre chęci.

Źródło: Ultrament / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa Domu Poznań Liczba postów: 9 Grupa: Firmy budow... Budowa domów drewnianych w Poznaniu https://konsbud.com/oferta/domy-drewnian e-poznan/ to temat, który wywołuje coraz większe zainteresowanie wśród osób poszukuj...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 152 Grupa: Firmy budow... Szukając sposobu na urządzenie swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na płyty fornirowane lakierowane. Są one nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Dzięk...
  • Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 151 Grupa: Budowa i re... Odzież wełniana na lato nie musi oznaczać kompromisu między stylem a funkcjonalnością. Dzięki różnorodności fasonów i kolorów można łatwo znaleźć ubrania, które...
  • Dotacje na budowę domu Liczba postów: 8 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
  • Szkolenia BHP Liczba postów: 31 Grupa: Firmy budow... Dlaczego warto zainwestować w szkolenie ORMB? Nasze Oracle Revenue Management Billing Training pomaga uczestnikom w pełni zrozumieć funkcje i architekturę syste...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19475 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 361

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >