Jak prowadzić prace ogrodowe zgodnie z układem księżyca?
Kierując się wpływem faz księżyca na rośliny tworzymy ogród biodynamiczny, czyli ogród oparty o zasady biodynamiki. Uwzględniamy w nim wpływ księżyca na nasze kwiaty, ich wzrost i rozwój.
Czytaj dalej
Biodynamika, cóż to takiego jest?
To dziedzina wiedzy z pogranicza nauki, pseudonauki, kosmologii i filozofii. Same początki rolnictwa biodynamicznego sięgają początków XX wieku, a ich twórcą jest Rudolf Steiner, austriacki filozof i mistyk.
W rolnictwie biodynamicznym dostrzega się wpływ na plonowanie roślin takich czynników jak: kosmos, stosowaniu specjalnych kompostów i preparatów biodynamicznych oraz uwzględnianiu w płodozmianie sąsiedztwa roślin.
Czytaj również: Jakie gatunki roślin będą dobrze rosły wokół drzew?
Energia kosmosu
Na żywe organizmy ma wpływ energia docierająca do ziemi z kosmosu. Zmienia się ona każdego dnia dzięki układom ciał niebieskich. Na tym właśnie jest oparty kalendarz biodynamiczny. Ale biodynamika to nie tylko kalendarz ale także zalecenia dotyczące stosowania naturalnych metod uprawy, nawożenia i ochrony roślin, a także sprawdzone przepisy na preparaty biodynamiczne wzmacniające nasze rośliny.
Czytaj również: Rośliny ozdobne najbardziej ekspansywne
Prace ogrodnicze a fazy księżyca
Kalendarz biodynamiczny ogrodnika koncentruje się na cyklu miesięcznym księżyca, gdyż jest on najłatwiejszy do zaobserwowania przez człowieka i pozwala w prosty sposób prowadzić wg jego wskazań ogród biodynamiczny. Rośliny zostały podzielone na 4 podstawowe grupy i podporządkowane konkretnym znakom zodiakalnym.
Znaki zodiaku zostały podzielone na cztery żywioły, zwane też trygonami: ogień, powietrze, ziemię i wodę. Każdy z tych znaków nadaje poszczególnym energiom docierającym do Ziemi pewne cechy charakterystyczne.
Oto one:
- księżyc w znakach żywiołu ognia (Baran, Lew, Strzelec)
- księżyc w znakach żywiołu powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik)
- księżyc w znakach żywiołu wody (Rak, Skorpion, Ryby)
- księżyc w znakach żywiołu ziemi (Panna, Koziorożec, Byk)
Chcąc wprowadzić w naszym ogrodzie biodynamiczny kalendarz ogrodnika musimy poznać również kolejne fazy księżyca.
- nów - trwa trzy dni, razem z dniem przed datą nowiu i dniem po dacie nowiu
- I kwadra - to okres od nowiu, kiedy księżyc jest niewidoczny aż do oświetlenia połowy powierzchni
- II kwadra - okres od oświetlenia połowy powierzchni księżyca aż do pełni
- pełnia - trwa trzy dni, księżyc jest całkowicie widoczny
- III kwadra - okres od pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny do zakrycia połowy jego powierzchni
- IV kwadra - czas od widoczności połowy powierzchni księżyca do nowiu
Księżyc w nowiu
W czasie nowiu można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i przyszczykiwanie pędów. Prace powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulmninacji nowiu. W czasie pełni nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie.
Gdy księżyca przybywa, czyli I i II kwadra
W tym czasie należy przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to też dobra pora przygotowanie sadzonek do ukorzenienia, szczepienia oraz czynności pielęgnacyjne związane z glebą, takie jak zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie to nie powinno być ono zbyt intensywne bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny. Najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia, bo w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Księżyc w pełni
W tym czasie na ziemi daję się odczuć działanie pewnej siły nieobojętnej dla żywych organizmów i wód. Pełnia to najlepszy czas na zbieranie ziół, gdyż mają wtedy większe właściwości lecznicze. Koszone w tym czasie trawniki wolniej odrastają, jednak nie jest to najlepszy okres na przycinanie innych roślin, sianie i nawożenie.
Gdy księżyca ubywa, czyli III i IV kwadra
Jest to najlepszy czas do siania, sadzenia i przesadzania roślin cebulowych i bulwiastych. W tym okresie korzystne jest też zbieranie roślin korzeniowych, bulwiastych i cebulowych. Gdy Księżyca ubywa, rośliny potrafią najlepiej chłonąć i pobierać wodę, to korzystny czas na nawożenie i podlewanie roślin. W tym czasie rośliny nie kumulują nadmiernej ilości pierwiastków chemicznych, a przyswajają tylko tyle, ile są w stanie spożytkować.
Czytaj również: Rośliny, które wysadzamy jesienią
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Drabiny mocowane na stałe Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... W zakresie wyboru idealnego rozwiązania do pracy w bibliotece, archiwum czy gastronomii, polecam drabiny platformowe na kółkach od Mat-Project. Wykonane ze stal...
- Import samochodów z USA Liczba postów: 11 Grupa: Nasze zwier... Zainteresowanym tematem rozmowy polecam stronę, na której macie możliwość kupienia karty SIM do USA bez wychodzenia z domu - sim usa prepaid . Sam korzystałem....
- Drewniane meble ogrodowe Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Akurat jeśli marzysz o stole ogrodowym, który będzie pasował do Twojej przestrzeni? Sklep Di Volio oferuje stoły ogrodowe w wielu wariantach, idealne zarówno do...
- Garaż a może lepiej wiata? Liczba postów: 127 Grupa: Zagospodaro... Szukasz solidnego garażu drewnianego lub blaszanego, idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb? Amigo Garaże to producent garaży drewnianych. Oferują konstrukcje....
- Narzędzia, które usprawnią przygotowanie gleby pod... Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... Szukając dobrej jakości narzędzia, elektronarzędzia i akcesoriów do wykonania prac remontowych, budowlanych, czy też wokół domu m.in taśmy malarskie, piły do dr...