Jak przedłużyć żywotność drewnianych schodów

Jak przedłużyć żywotność drewnianych schodów

Naturalne piękno drewnianych schodów zostało docenione już dawno temu. Aby mogło nas ono cieszyć przez wiele lat, musimy jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Schody drewniane należy bowiem czyścić nie tylko od święta, ale również na co dzień. Na szczęście, pielęgnacja ta nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Czytaj dalej

 

Z jakiego drewna?

 

Schody drewniane zużywają się w podobnym tempie, jak drewniane podłogi. Różnicą między nimi jest silniejsze narażenie wierzchniej warstwy stopni na ścieranie, niż ma to miejsce w przypadku podłóg. Z tego powodu schody powinny być wykonane z twardego drewna - zalecane są: buk, dąb, jesion lub drzewa egzotyczne, które są znacznie odporniejsze na niszczenie od naszych rodzimych gatunków.


Codzienna pielęgnacja


Ochrona i pielęgnacja schodów drewnianych powinna składać się z kilku czynności. Przede wszystkim, niezależnie od stopnia twardości drewna, powinniśmy unikać silnego obciążenia mechanicznego schodów. Duże znaczenie może mieć tutaj używanie w domu miękkiego obuwia - daje ono nie mniejsze efekty niż unikanie zanieczyszczeń czy stosowanie wycieraczek do butów. Ponadto należy pamiętać, że drewno nie lubi wody. Do czyszczenia schodów nie powinno więc używać się bardzo mokrego mopa czy szmaty do podłóg. Jego wrogiem są również żrące środki chemiczne, które nie tylko niszczą lakier pokrywający stopnie, ale także przenikają do struktury drewna powodując jej nieodwracalne uszkodzenia. Schody drewniane należy więc pielęgnować specjalnymi środkami do drewna lakierowanego, które zapobiegają ścieraniu się stopni. Jeżeli będziemy używać preparatów nieposiadających wosku w składzie, nie będziemy zmuszeni do głębokiego szlifowania powierzchni stopni podczas generalnego remontu schodów.

 

 

Czytaj również: Blacha perforowana w szkole



Warstwa lakieru

 

W przypadku schodów drewnianych kluczowa jest ich ochrona początkowa oraz konserwacja za pomocą nałożenia nowych warstw lakieru. Pierwotna warstwa lakieru zużywa się po okresie od 1 roku do 3 lat, w zależności od stopnia eksploatacji schodów. Powłokę tę należy więc od czasu do czasu odnawiać. Najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która położy na stopnie lakier o znacznie wyższym współczynniku ochrony niż w przypadku lakierów do drewna dostępnych w sklepach i marketach budowlanych. Lakier nie tylko chroni schody przed drobnymi uszkodzeniami, ale także ułatwia ich czyszczenie ze względu na to, że pokryta nim powierzchnia jest gładsza. Ponadto dzięki nałożeniu świeżej warstwy powłoki ochronnej, stopnie wyglądają znacznie lepiej, gdyż ewentualne zarysowania zostają wyrównane lakierem.

 

Czytaj również: Schody w małym wnętrzu



Dłuższa żywotność

 

Warto zaznaczyć, że dzięki nałożeniu co jakiś czas nowej warstwy lakieru na schody, ich żywotność może zostać przedłużona nawet od 2 do 4 razy, co znacznie zmniejsza koszty ich użytkowania. Ponadto zamówienie usług konserwacyjnych raz na rok czy raz na dwa lata jest znacznie tańsze i mniej uciążliwe niż pełna renowacja schodów. Nie mniej jednak, nie wolno zapominać, że żywotność schodów drewnianych nie zależy jedynie od tego czy są one pokryte lakierem. Warstwa ochronna nie zwalnia nas bowiem od pamiętania o regularnym czyszczeniu schodów oraz o pielęgnowaniu ich przy pomocy środków do tego przeznaczonych.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Schody Studio z Warszawy specjalizującą się w montażu schodów drewnianych.


Źródło: Schody Studio / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 610

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >