Jak przycinać żywopłot szybko i skutecznie? Zobacz nasz poradnik

Jak przycinać żywopłot szybko i skutecznie? Zobacz nasz poradnik

Żywopłot formowany to jedna z najskuteczniejszych – a na pewno najpiękniejszych – metod odgrodzenia się od ruchliwej ulicy czy hałaśliwego sąsiada. W ten sposób można sobie zapewnić odrobinę prywatności na działce. Jednak aby zielona ściana była gęsta, zwarta i równa, należy regularnie ją przycinać. Jak to robić? Czytaj dalej

 

Żywopłot formowany jest dość łatwy do utworzenia, niezależnie od tego, czy wykorzystuje się gatunki iglaste, czy liściaste (zrzucające liście lub zimozielone). Wybór drzew i krzewów jest bardzo duży – od cisów i żywotników po bukszpany, graby i ogniki – co daje wyobraźni twórcy duże pole do popisu. Takie zielone ściany wymagają jednak odpowiedniej dbałości, a jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie. Aby je wykonywać precyzyjnie i bez szkody dla roślin, należy się zaopatrzyć w porządne elektryczne nożyce do żywopłotu. Zakupy warto robić w renomowanych punktach sprzedaży (np. w Leroy Merlin), które mają w asortymencie sprzęt wysokiej jakości.

 

Dlaczego warto wybrać elektryczne nożyce do żywopłotu?

Do formowania żywopłotu najczęściej wykorzystuje się sprzęt o napędzie elektrycznym. Ma on wiele zalet: elektryczne nożyce do żywopłotu są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają tylu zabiegów konserwacyjnych co ich spalinowe odpowiedniki, niedużo kosztują, pracują trochę ciszej i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Jedyny zauważalny mankament to konieczność podłączenia do źródła prądu i ograniczenie w postaci kabla. Z pomocą takiego sprzętu można jednak przeprowadzać skuteczne cięcie każdego uprawianego gatunku drzewa i krzewu.

 

Czytaj również: Choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

 

	 Jak przycinać żywopłot szybko i skutecznie? Zobacz nasz poradnik

 

Jak ciąć żywopłot?

Pierwsze cięcie nowego żywopłotu wykonuje się wczesną wiosną, niezależnie od terminu sadzenia – pozwala to na lepsze rozkrzewienie zieleni. Podstawą prowadzenia zadbanego żywopłotu jest regularność: przycinanie zaleca się wykonywać jak najczęściej, nawet co dwa miesiące. Dzięki temu ściana roślin jest zwarta, a one same tracą jednorazowo niewiele przyrostów, co sprawia, że łatwo się regenerują i rzadziej chorują. Ostatnie zabiegi wykonuje się na początku jesieni, zaś u iglaków do końca sierpnia, ponieważ kończą one sezon wegetacyjny wcześniej. Cięcie zaczyna się od boków. Jeśli używasz elektrycznych nożyc do żywopłotu, ruchy wykonuj od góry do dołu, a po wstępnym strzyżeniu powtórz czynność, aby skorygować niedociągnięcia. Dopiero w kolejnym etapie przeprowadza się przycinanie wierzchołków (grzbietów). Żywopłoty warto formować na kształt trapezów (u góry rośliny powinny być nieco węższe niż u dołu) – wtedy dolne pędy są lepiej doświetlone, przez co stają się gęstsze i lepiej ulistnione.

 

Posiadanie formowanego żywopłotu wiąże się z pewnymi nakładami pracy. Finalny rezultat – względne odgrodzenie od świata zewnętrznego, ochrona przed hałasem i kurzem – wynagradza jednak poniesione trudy.

 

Czytaj również: Wiosenne porządki w ogrodzie i pierwsze koszenie trawnika

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >