Jak przygotować dom do świąt?
W ciągu roku obchodzimy kilkanaście świąt państwowych i kościelnych. Jednak tylko święta Bożego Narodzenia wyróżnia wyjątkowa atmosfera wyczekiwania i radości.
Zanim rozsmakujemy się w wigilijnych potrawach i w przyjemności spotkań z bliskimi, przed nami trudne zadanie. Porządki! Jak szybko i bezboleśnie uporać się z przedświątecznymi obowiązkami, nie gubiąc po drodze radości i pozytywnego nastroju? Radzą specjaliści!Podziel się… obowiązkamiDo świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu. Jednak, aby uniknąć stresu związanego z porządkami, przed przystąpieniem do prac domowych powinniśmy je zaplanować. Zwołajmy rodzinną naradę – ustalmy listę czynności, które należy wykonać, zastanówmy się, co możemy zrobić już teraz, a które prace muszą zaczekać, rozdzielmy obowiązki. Wszyscy członkowie rodziny powinni włączyć się do akcji.
W miarę możliwości zaangażujmy także dzieci – zorganizujmy wspólne porządki w zabawkach. Te, którymi nasza pociecha już się nie bawi, możemy przekazać do domu dziecka. Tym samym dajemy dobry przykład i uczymy pozytywnych postaw.Niezbędnik, czyli czym sprzątaćW jakie środki i akcesoria powinniśmy się zaopatrzyć? Mleczka czyszczące do trudno zmywalnych zabrudzeń, płyn do podłogi i szyb, ściereczki, mop płaski lub paskowy – to nasz niezbędnik. Nie zapominajmy także o ochronie dłoni przed szkodliwym działaniem detergentów. Funkcję tę spełniają rękawice ochronne. Na rynku są już dostępne np. rękawice nasączone kremem rumiankowym, albo takie, które można prać w pralce – gwarantują skuteczną ochronę i higienę podczas sprzątania.
Czytaj również: Osobiste centrum rozrywki
Wybierając ściereczki lub mopy kierujmy się ich przeznaczeniem i rodzajem powierzchni, do której czyszczenia będą stosowane. Trudne zabrudzenia usuniemy przy pomocy ściereczki wykonanej z mikrofibry, wyposażonej dodatkowo w warstwę ścierną. Ale już w przypadku wrażliwej powierzchni mebli powinniśmy użyć delikatniejszego materiału – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda. Harmonogram to podstawaDobrą i sprawdzoną metodą jest przeprowadzenie gruntownych porządków mieszkania na 1-2 tygodnie przed świętami, aby w ostatnich dniach jedynie zetrzeć kurz i odświeżyć podłogę. Dzięki takiemu podejściu unikniemy niepotrzebnego stresu i domowych kłótni.
I etap – to czas na gruntowne porządki, pozbycie się niepotrzebnej odzieży, gadżetów. Prace możemy rozpocząć już w pierwszych dniach grudnia. Wytrzepmy dywany, odsuńmy meble, by pozbyć się największego kurzu. Nie zapomnijmy o odkurzeniu kanapy i jej zakamarków. W przypadku, gdy tapicerkę „zdobią” plamy i trwałe zabrudzenia – potrzebna będzie pomoc fachowców.
II etap – pora na mycie okien, pranie firan i zasłon. To także czas na czyszczenie porcelany oraz polerowanie sztućców. Na tym etapie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór specjalistycznych środków. Okna skutecznie umyjemy przy pomocy pucerki wykonanej z włókien pochodzenia naturalnego – bawełny i wiskozy. Dzięki temu mamy pewność, że na szybie nie pozostaną smugi. Mycie wysokich okien ułatwi nam ściągaczka wyposażona w teleskopowy drążek. Sztućce i porcelanę wyczyścimy przy pomocy miękkich ścierek i specjalnych preparatów. Pamiętajmy, że na zastawach ceramicznych, które zwykle przechowujemy w witrynach meblowych, także osadza się kurz i one także wymagają mycia.
Czytaj również: Święta w pięknej atmosferze
III etap – gdy pozbyliśmy się największych zabrudzeń, możemy przystąpić do ścierania kurzu, mycia podłogi, sprzątania łazienki i kuchni. Pamiętajmy o zasadzie sprzątania „od góry do dołu”. Na czym polega? Porządki rozpoczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów, np. lamp, półek, mebli, następnie przechodzimy do mycia podłogi. Pamiętajmy o wszystkich zakamarkach, ramach obrazów, włącznikach światła, klamkach.
Doprowadzenie do stanu idealnego delikatnych powierzchni mebli możliwe jest także na sucho, bez konieczności używania wody. Pomoże nam w tym mikroaktywna ścierka, wykazująca właściwości elektrostatyczne. Nie wzbija bowiem kurzu i nie rysuje drewna. Produkty do czyszczenia armatury łazienkowej wybierajmy według kryterium wysokiej jakości i gwarancji producenta. Odpowiednie akcesoria skutecznie usuną osady wapienne bez ryzyka zadrapań. Gotowe! Dom lśni czystością. Pozostała najprzyjemniejsza część – ubranie choinki i udekorowanie domu. W wirze obowiązków przedświątecznych pamiętajmy także o sobie. Znajdźmy czas na relaks, chwilę z książką. Przystopujmy.
Źródło: Sfera PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 137 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?