Jak przygotować mieszkanie do wynajmu studentom?

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu studentom?

Jeszcze tylko parę tygodni zostało do rozpoczęcia roku akademickiego. Jest to ostatni sygnał dla studentów, którzy nie mają jeszcze stancji, oraz dla właścicieli mieszkań, którzy chcą wynająć swoją nieruchomość żakom. Czytaj dalej

 Jest kilka możliwości znalezienia mieszkania do wynajęcia. Dosyć skuteczne jest rozpuszczenie "wici" wśród znajomych. Wtedy można trafić na atrakcyjne warunki, na  przykład mieszkanie w zamian za opiekę nad nim. Jednak jeśli zaczynamy studia w innym mieście, trudno na razie o znajomych. Dzięki internetowi stosunkowo łatwo można rozeznać się w ofercie z danego miasta bez wybierania się tam.

 Tradycyjny student najchętniej zdecyduje się na pokój jednoosobowy lub wynajem całego mieszkania, składającego się z dwóch lub trzech pokoi jednoosobowych wraz ze znajomymi. Największe wzięcie wśród tej grupy nabywców mają lokale położone w niedużej odległości o uczelni dostępnych w mieście. 

 

Czytaj również: Polska Norma dotycząca warunków pogłosowych w pomieszczeniach

 

Cztery kąty odpowiednie dla studenta

 Studenci obecnie stanowią najliczniejszą grupę najmującą mieszkania w Polsce. Nic dziwnego więc, że właściciele mieszkań coraz chętniej podążają za trendem i udostępniają swoje lokale właśnie tej grupie najemców. Ponadto na przestrzeni kilku ostatnich lat wizerunek studenta jako najemcy diametralnie się zmienił. Studenci kiedyś postrzegani byli, zazwyczaj niesłusznie, jako prawdziwy koszmar wynajmującego, który decydował się na nich dopiero przyparty do muru. Aktualnie uznawani są za rzetelnych i godnych zaufania najemców. 

 Przede wszystkim należy zadbać o samo mieszkanie przeznaczone do wynajęcia, które ma zrobić piorunujące pierwsze wrażenie. Niezbędne jest odświeżenie ścian, wykonanie wszystkich koniecznych napraw, a także wymiana zużytych i zniszczonych mebli i sprzętów. Należy pamiętać, że profil potencjalnego najemcy narzuca w tym przypadku konieczność wyposażenia mieszkania w taki sposób, aby student bez dodatkowych nakładów mógł się od razu do niego wprowadzić i normalnie funkcjonować.

 Równie ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej oferty w której poza szczegółowym opisem ważne jest umieszczenie atrakcyjnych zdjęć. Internet, bo w nim dziś przede wszystkim poszukuje się ofert wynajmu mieszkań, jest medium opierającym się na obrazach, które jako pierwsze rzucają się w oczy i zapadają w pamięć. 

 Istotne jest także stworzenie rzeczowej informacji tekstowej, która powinna zawierać niezbędne informacje techniczne, w szczególności wysokość opłat za wynajem oraz średnich opłat eksploatacyjnych czy dodatkowych.

 

 

Czytaj również: Status członka spółdzielni mieszkaniowej

 

Umowa najmu

 Podstawowymi elementami określonymi w umowie najmu powinny być:

- okres najmu

- koszt najmu i jego składowe, czyli opłata z tytułu najmu, czynsz, opłaty za media, termin płatności

- warunki określające podstawę wypowiedzenia umowy najmu, okres wypowiedzenia umowy

- wszystkie dane osobowe, zarówno wynajmującego, jak i najemcy, dane adresowe lokalu wynajmowanego

- podstawa prawna dokumentująca prawo własności lokalu

- protokół zdawczo-odbiorczy

- opis lokalu wynajmowanego, czyli znajdujące się w nim wyposażenie oraz opis jego stan

 Poza wymienionymi elementami można również dodać do umowy coś od siebie, czyli wysokość kaucji; ewentualne wady, jakie mieszkanie posiada, na jakich zasadach i w jakich sytuacjach najemca otrzyma zwrot kosztów za usunięcie usterki czy dokonanie naprawy. Warto również w umowie uregulować kwestię podnajmu, dodając zapis, że podnajem mieszkania lub jego pojedynczych pomieszczeń osobom trzecim skutkuje natychmiastowym wypowiedzeniem umowy.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19473 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >