Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Kalendarzowa wiosna dopiero 21 marca, jednak już wkrótce należy rozpocząć pierwsze wiosenne prace ogrodowe. W tym okresie zdejmujemy z roślin zabezpieczenia zimowe, przycinamy krzewy i drzewa ozdobne, porządkujemy kwiatowe rabaty. Czytaj dalej

 

Przygotuj ogród na wiosnę! Krok 1: Mała architektura ogrodowa

 

Etap przygotowań do nadchodzącej wiosny warto też poświęcić na zaprojektowanie małej architektury ogrodowej bądź wprowadzenie pewnych zmian w układzie przydomowego otoczenia. Poniżej Małgorzata Gral, architekt Krajobrazu w firmie JADAR podaje kilka pomysłów na to, jak zaaranżować przestrzeń ogrodową wokół własnej posesji.

 

Funkcjonalność i estetyka


Każdy z nas jest w stanie zaprojektować ogród, o którym marzy. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Wszystko zależy bowiem od naszej wyobraźni, a plan, który pojawi nam się w głowie, łatwo będzie zrealizować przy pomocy architekta. Warto pamiętać, że projekt ogrodu należy przygotować zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych produktów. Planowanie przestrzenne ma bowiem na celu funkcjonalne i estetyczne kształtowanie terenu, dlatego tak ważne jest, aby elementy małej architektury ogrodowej, poza pełnioną rolą, pasowały również do otoczenia: charakteru domu, aranżacji ogrodu, wreszcie okolicznego krajobrazu.

 

 

Czytaj również: Kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekoracyjny.


Przestrzeń wokół domu – ogrodzenie


Planowanie przestrzeni wokół domu warto rozpocząć od ogrodzenia, które powinno dopełniać architekturę domu, to znaczy pasować do jego charakteru, formy, stylu oraz do otaczającej natury. Ogrodzenie, jak i pozostałe elementy architektury ogrodowej, jest szczególnie narażone na zmienne warunki pogodowe, dlatego musi być wykonane z bardzo trwałych i odpornych materiałów. Najbardziej popularne ze względu na ich wytrzymałość są ogrodzenia murowane z wykorzystaniem cegły lub kamienia. Wśród wyróżniających się na rynku produktów dużym zainteresowaniem cieszy się cegła łupana odznaczająca się bardzo wysokimi walorami estetycznymi i użytkowymi. Ma szerokie zastosowanie, zarówno w wystroju wnętrz, jak i na zewnątrz, a różnorodność dostępnych kolorów standardowych oraz mieszanych, zapewnia nieograniczone możliwości w dopasowaniu ich do potrzeb konkretnego projektu. Kolejną zaletą jest możliwość łączenia cegły z innymi materiałami, na ogrodzeniach często stosowane są razem z metalowymi przęsłami i bramą, ale cegła dobrze skomponuje się też z drewnem czy kamieniem.

 

 

Czytaj również: Budowa wiaty ogrodowej

 

Alejki w ogrodzie


W następnej kolejności trzeba skoncentrować się na zagospodarowaniu  przestrzeni ogrodowej. Przede wszystkim musimy rozplanować funkcjonalne ścieżki, które ułatwią nam poruszanie się po naszej posesji, a jednocześnie będą estetyczne i trwałe. Zanim zdecydujemy się na jakiś produkt musimy wziąć pod uwagę, czy kształt i rozmiar, a przede wszystkim kolor pasuje do zewnętrznej elewacji domu bądź dachu. Zwolennicy standardowych rozwiązań zastosują zapewne kostkę o uniwersalnej kolorystyce i formie. Natomiast osobom, którym zależy na stworzeniu niepowtarzalnej i oryginalnej przestrzeni wokół domu możemy doradzić wybór oferowanej przez JADAR GARDEN kolekcji płyt chodnikowych MEGAN w wersji tradycyjnej oraz płukanej z uwidocznionym ozdobnym kruszywem. Aby nadać alejce ogrodowej nowoczesnego charakteru można zastosować również innowacyjne rozwiązanie polegające na uzupełnieniu przestrzeni pomiędzy płytami dostępnym w różnych odcieniach kamieniem dekoracyjnym.

 

 Donice dekoracyjne


 W ogrodach naszych znajomych często możemy spotkać donice dekoracyjne. Są zazwyczaj z betonu, których wnętrze można wypełnić ziemią i obsadzić roślinami. Nie tylko uatrakcyjniają otoczenie, lecz także mają liczne zastosowania: znajdziemy je na balkonach, tarasach czy podjazdach. Warto jednak wspomnieć o donicach, których dominującą rolą jest funkcjonalność, a jednocześnie nie umniejszają walorów estetycznych otoczenia, wręcz przeciwnie – obsadzone roślinami stanowią nieodłączny element naszego małego krajobrazu. Chodzi tutaj przede wszystkim o coraz bardziej popularne donice betonowe, które doskonale sprawdzają się jako mur podtrzymujący skarpy (donica L-ka) bądź donice łączące się z innymi elementami ogrodzenia drewnianymi i metalowymi.

 

 


Altana ogrodowa

 

 Osoby, które mają większy ogród mogą zdecydować się na budowę altanki ogrodowej. Na rynku jest wiele gotowych modeli. Lepiej jednak poradzić się architekta krajobrazu i stworzyć oryginalną konstrukcję. Wznosząc ją, powinniśmy używać tych samych materiałów co przy budowie domu, tarasu, ogrodzenia, tak, aby pasowała do otoczenia. Do budowy altan najczęściej wykorzystuje się naturalny materiał budulcowy – drewno. Ostatnio jednak coraz bardziej modne staje się łączenie drewnianej konstrukcji z innymi elementami, jak chociażby cegłą łupaną czy płytami podłogowymi. Jeśli mamy już altanę, musimy pomyśleć również o meblach ogrodowych. JADAR GARDEN oferuje cały wachlarz niestandardowych i unikalnych rozwiązań w tym zakresie: m.in.: ławki, siedziska, leżaki, fotele czy też elementy ogrodu, np. ekskluzywne paleniska i kominki.

 

Źródło: jadar / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >