Jak rozsądnie zaplanować budowę domu?
Budując dom, często skupiamy się przede wszystkim na liczbie, wielkości i rozplanowaniu pomieszczeń. Tymczasem o komforcie późniejszego mieszkania decydują detale, o których albo nie pamiętamy, albo nie mamy świadomości, że należy na nie zwrócić uwagę dużo szybciej. Na szczęście na etapie projektowania lub wczesnej budowy wiele rzeczy można sprawdzić, skonsultować i zaplanować bez wychodzenia z domu. O czym trzeba pamiętać? Jakie rzeczy najczęściej umykają?
Czytaj dalej
Budowa domu to zadanie niełatwe
Okazuje się, że często to te drobniejsze, techniczne niedopatrzenia uprzykrzają nam życie po zamieszkaniu i niweczą dalsze plany, np. pełnej automatyzacji drzwi i okien, jeśli o niej marzyliśmy. Warto znaleźć czas, aby dobrze przemyśleć budowę i znaleźć rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb, oraz aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania mogą zdecydować o tym, że nowy dom będzie naszym spełnieniem marzeń. W tym poradniku zwracamy uwagę na najważniejsze, a często lekceważone kwestie - radzi Szymon Krauze, Marketing manager G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów do okien i drzwi.
Elektryczność planuj pod prąd
Choć wydaje się to oczywiste, czasem zdarza nam się zapomnieć, że instalacja elektryczna obejmuje nie tylko cały dom, ale także garaż i działkę. Niestety takie zapominalstwo może potem utrudnić codzienne funkcjonowanie, a nawet zniweczyć niektóre nasze plany. Oto kilka przykładów…
1. Dom na przedłużaczu – więcej gniazdek to dobry pomysł
Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych, zbyt rzadkie ich zagęszczenie lub złe ulokowanie to częsty błąd. W efekcie braku dokładnego planu trzeba później kupić przedłużacze – nieestetyczne, kłopotliwe, a często także niebezpieczne (ryzyko zwarcia). Dlatego jak najdokładniej zaplanuj wyposażenie i usytuowanie sprzętu elektrycznego, np. lokalizację osobnego gniazda na stację ładującą do odkurzacza pionowego oraz lokalizację oświetlenia miejscowego – w tym nawet choinki, na której powiesisz lampki.
Tylko w ten sposób ulokujesz odpowiednią ilość gniazd w stosunku do potrzeb. Zresztą – na wszelki wypadek zaplanuj o kilka więcej.
2. Elektryk nie wiedział lub nie powiedział – konsultuj i pytaj
Chociaż teoretycznie nie powinieneś martwić się planowaniem całej instalacji, bo wymagasz tego od elektryka, to w praktyce brak współpracy i nadzoru może zaowocować późniejszym chaosem. Dlatego warto dopytać się, gdzie powinno znaleźć się indywidualne zasilanie odbiorników o mocy powyżej 2 kW i rozlokowanie ważnych gniazdek, jak np. w przypadku kuchni, która obfituje w liczne sprzęty elektryczne, co wymaga zarówno instalacji gniazd elektrycznych za zabudową, jak i gniazd zasilających, dostępnych nad blatem. Planując ich liczbę, pamiętaj, że w kuchni z czasem przybywa nowych urządzeń.
W łazience lub w pomieszczeniu gospodarczym także przyda się więcej gniazd, np. do podłączenia pralki, pieca gazowego, czy też suszarki do włosów. Dlatego potrzebny jest dokładny plan i warto wziąć udział w jego tworzeniu, przewidując, jakie czynności będziesz wykonywać w danym pomieszczeniu.
3. Gniazdo gniazdu nierówne – zaplanuj rodzaj i lokalizację
Planując instalację elektryczną w domu, ustal także wraz z instalatorem, czy i gdzie chcesz zamontować łączniki schodowe (w jednym miejscu włączamy oświetlenie, a w drugim wyłączamy i odwrotnie) lub krzyżowe (kilka miejsc sterowania światłem); jaki rodzaj gniazd będzie potrzebny, i w których pomieszczeniach (np. zwykłe gniazdka elektryczne 230 V, gniazda USB i HDMI, gniazda telewizyjne, etc.).
Sprawdź, czy gniazdo elektryczne nie będzie narażone na niepożądane warunki, np. zaplanuj gniazda z klapką w łazience (woda) lub kotłowni (pył).
4. Dom to nie forteca w głuszy – pomyśl o prądzie na zewnątrz
Pamiętaj o instalacji przydomowej lub ogrodowej i zewnętrznych gniazdach wtyczkowych (np. gniazda hermetyczne lub montowane w puszkach natynkowych o wysokim IP55), do których podłączysz np. kosiarkę, i w których odetniesz prąd przy pomocy włączników zainstalowanych w domu.
Gniazda wtyczkowe tego typu, montowane na elewacji lub w podłodze tarasu, są wykonane w odpowiedniej klasie, zazwyczaj są osłonięte maskownicą i uszczelnione. Pamiętaj także, że do wykonania instalacji ogrodowej, czy też zasilania napędu bramy wjazdowej instalator powinien użyć specjalnych kabli ziemnych i osprzętu.
Czytaj również: Dlaczego warto wybudować własny dom?
Automatyka stwórz Smart Home
Jeśli Twoim marzeniem jest Smart Home, nawet w podstawowym zakresie, przedyskutuj swoje pomysły wcześniej z dostawcami rozwiązań, które pozwalają np. na sterowanie roletami i drzwiami przy pomocy smartfona.
Nawet montaż alarmu i sposób sterowania roletami powinieneś uwzględnić odpowiednio wcześniej, a co dopiero zdalne starowanie oświetleniem, oknami i drzwiami (także tarasowymi).
Instalacja elektryczna doprowadzona do okien pozwoli na późniejsze, łatwe zamontowanie np. siłowników okiennych. Dlatego zasada jest prosta: lepiej poprowadzić więcej przewodów na etapie budowy, z myślą o przyszłości, niż za mało i potem kuć ściany. Gdy dom jest wykończony, przeróbki mogą być nieopłacalne lub niewykonalne.
1. Przekuj marzenia na działania – zdalne konsultacje
Twoim celem jest komfortowy dom z jak najmniejszą liczbą barier architektonicznych? Możesz przejrzeć bibliotekę rozwiązań, np. na www.drzwitarasowe.pl i przekonać się, jak bardzo rozwinęła się technologia w tym zakresie. Następnie przedyskutuj swoje potrzeby ze specjalistami i dowiedz się, które z dostępnych rozwiązań najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Takie konsultacje możesz przeprowadzić zdalnie, przynajmniej do momentu wymaganych pomiarów.
Dlaczego warto sprawdzić to właśnie teraz? Zautomatyzowane drzwi wejściowe, okna zamykające się samodzielnie w przypadku ulewy, czy praktycznie bezprogowe wyjście na taras – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Problem w tym, że o wielu rozwiązaniach dowiadujemy się zbyt późno lub w niewłaściwy sposób czynimy przygotowania.
2. Za wysokie progi – zamień dom na dom bez barier
Elementami, o których warto pamiętać, są progi, które czasem po prostu psują efekt płynnego przechodzenia z salonu na taras oraz tworzą barierę architektoniczną, o którą mogą potykać się dzieci i osoby starsze. W drzwiach wejściowych, jak i w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych z napędem, możliwe jest zlikwidowanie progu. Próg drzwiowy może być tak skonstruowany, że utworzy praktycznie jedną płaszczyznę z podłogą. Podobnie może być w przypadku progu w drzwiach tarasowych typu HS – taką możliwość daje np. GU Thermostep, czyli termoizolacyjny próg zlicowany z poziomem podłogi, który nie tworzy kolizyjnej bariery podczas przechodzenia na taras.
Aby zamontować odpowiedni próg, wcześniej przygotuj posadzkę w domu i na tarasie oraz zamów właściwe okna tarasowe, w których możliwy jest montaż zlicowanego progu.
3. Okna w typie smart – pomyśl o automatyzacji
Niewiele osób wie, że oknami można automatycznie sterować, czyli zdalnie otwierać je i zamykać. Aby to jednak było możliwe, trzeba zaprojektować odpowiedni układ instalacji, bo zarówno system sterujący, jak i siłowniki okienne wymagają zasilania.
Okna z siłownikami mogą też zamykać się automatycznie, w zależności od pogody.
Umożliwia to czujnik deszczu i wiatru, podpięty do całego systemu, który gwarantuje samoczynne zamykanie się okien, np. w przypadku wichury lub ulewy. To rozwiązania niezwykle wygodne. Rozważ je, jeśli posiadasz lub planujesz montaż trudno dostępnych okien dachowych lub wysokich przeszkleń sięgających np. drugiego piętra, których samodzielne otwieranie i zamykanie byłoby trudne.
Dzięki tej funkcjonalności poczujesz się bezpiecznie – możesz zdalnie sterować oknami, a nawet zupełnie o nich zapomnieć (w przypadku oberwania się chmury zamkną się automatycznie).
4. Wejścia pod kontrolą – steruj zdalnie drzwiami
Jeżeli marzysz o zdalnym sterowaniu drzwiami tarasowymi i wejściowymi lub o kontroli dostępu przy wejściu prowadzącym z garażu do domu, to odpowiednio wcześniej zaplanuj automatyzację drzwi i montaż urządzeń typu czytniki linii papilarnych.
W tym celu oprócz wyboru odpowiedniego dostawcy drzwi z napędem (drzwi tarasowe) lub silnikiem (drzwi wejściowe), musisz uwzględnić także montaż centrali zarządzającej inteligentnym domem, jak np. TaHoma Premium.
Taka centrala pozwala na połączenie różnych urządzeń i czujników w jeden system – a ten, dzięki odpowiedniej aplikacji na smartfonie lub tablecie umożliwia zdalne sterowanie: alarmem, roletami, drzwiami i oknami, bramami. Dom staje się maksymalnie komfortowy i bezpieczny (masz nad nim pełną kontrolę).
Ale nie wszystko musisz podpinać od razu. Możesz to rozłożyć w czasie, ważne, aby odpowiednio się do tej realizacji przygotować.
Dlatego zarówno rodzaj drzwi, jak i układ instalacji powinny być przygotowane wcześniej, z uwzględnieniem wymagań konkretnego rozwiązania (doprowadzone gniazda lub instalacje eklektyczne pod centrale zarządzające i moduły sterujące, drzwi tarasowe typu HS, odpowiednie drzwi wejściowe).
Czytaj również: Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" promuje ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej
Zdalne sterowanie
Bardzo wiele osób chce zautomatyzować drzwi wejściowe do nowo budowanego domu.
Jednak — jak to w czasie budowy, czy remontu bywa — pojawiają się inne, pilniejsze potrzeby. Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z marzeń o automatycznych drzwiach wejściowych, lecz tylko odłożyć ten projekt w czasie. Jednak, aby instalacja automatyki przebiegła sprawnie i bez konieczności kucia ścian, musimy wiedzieć, jakie elementy trzeba już teraz uwzględnić (i zostawić na nie miejsce, poprowadzić przewody, zastosować zaślepki w drzwiach).
Na przykład do zdalnego sterowania drzwiami wejściowymi wymagany jest nie tylko specjalny, samoryglujący zamek, jak np. GU-Secury Automatic, ale także silnik, np. Öffner Servo, elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 50/200 oraz moduł sterujący GU Controller IO i centrala sterująca.
Podobnie jest z automatyzacją drzwi tarasowych – można nimi sterować i otwierać je np. przy użyciu: pilota, czytnika linii papilarnych, telefonu, a nawet głosu. Jednak, aby to zrobić, musimy wyposażyć drzwi tarasowe w odpowiedni napęd, np. HS ePOWER, który posiada także funkcję tzw. blokady rodzicielskiej.
Szymon Krauze, Marketing manager G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów do okien i drzwi
Pamiętaj o przygotowaniu garażu
Nawet jeśli jeździsz małym samochodem, to z czasem, jeśli założysz rodzinę, a ta się powiększy, możesz potrzebować dwóch aut – w tym dużego, rodzinnego. Te wszystkie opcje trzeba przewidzieć już teraz.
Jeśli zdecydujesz się na mały garaż, zawsze będzie on miejscem postoju tylko dla jednego auta. Jeśli założysz więcej przestrzeni w garażu, zyskasz dwa miejsca postojowe i może dodatkowo przestrzeń na niewielki warsztat lub stojak na rowery dla całej rodziny.
1. Kłopotliwe manewry – pomyśl o przestrzeni i podjeździe
Jeśli dysponujesz szerokim wjazdem i miejscem na duży garaż, warto zastanowić się nad dwoma garażami lub szerokim garażem z dwoma osobnymi wjazdami i dwiema bramami. Zwróć także uwagę na montaż drzwi łączących garaż z częścią mieszkalną i stronę, w którą będą się otwierać. Najbezpieczniej, jeśli otwierają się do wnętrza domu – unikniesz wtedy zarysowania np. zbyt blisko zaparkowanego samochodu. Natomiast jeśli wjeżdżając do garażu, musisz trochę pomanewrować, zaplanuj szerszy podjazd i szerszą bramę garażową.
2. Ciepła brama – dobierz współczynnik termoizolacji
Jeszcze na etapie projektowania garażu warto wybrać bramę o odpowiednim współczynniku termoizolacji. W garażu, który jest częścią domu, brama powinna mieć dobre właściwości izolacyjne, zarówno pod względem temperatury, jak i hałasu. Z kolei w garażu stojącym osobno brama segmentowa nie musi w aż tak dużym stopniu chronić przed stratami ciepła.
3. Czysty montaż – nie instaluj bramy zbyt wcześnie
Bramę docelową (na czas budowy i remontu dystrybutorzy oferują bramy zastępcze) najlepiej zamontować, gdy w garażu rozprowadzone są wszystkie instalacje, położone tynki i wylana posadzka.
Przed montażem bramy w garażu powinny być położone tynki, ponieważ po instalacji bramy nie będzie już dostępu do powierzchni pod wałem prowadnicy, poza tym tynkowanie może zanieczyścić mechanizmy bramy.
Wcześniej należy także zadbać o odpowiednie wypoziomowanie podłogi. Jej wylewka po montażu oznaczałaby konieczność ponownej regulacji bramy (zmieniłaby się wysokość otworu wjazdowego).
Jeszcze przed montażem należy także pamiętać o wypoziomowaniu nadproża, węgarków i ościeży oraz ściany, na której będzie montowana brama.
4. Dobrze dobrane – brama i napęd
O rodzaju bramy, a przede wszystkim o napędzie, pomyśl znacznie wcześniej. Bramę – jej rodzaj i wykończenie – możesz skonsultować z dystrybutorem albo skorzystać z dostępnych w sieci konfiguratorów.
Pomiary, które określają rozmiar bramy, powinny być wykonane na miejscu, ale po wykończeniu garażu – po nałożeniu tynków i izolacji ścian, wykończeniu instalacji elektrycznej i wylaniu posadzki.
Wybór bramy i napędu
Rodzaj bramy i napędu determinują rozkład instalacji elektrycznej.
Trzeba pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, bo na przykład przy napędach podsufitowych musimy zaplanować gniazdko na suficie, nieco z boku od osi bramy, tak aby możliwe było ich podłączenie. Prawidłowe rozplanowanie instalacji umożliwi w przyszłości sprawny montaż - mówi Michał Jurkiewicz, ekspert firmy Krispol
Oczywiście jest jeszcze bardzo wiele aspektów budowy domu, które musisz przemyśleć, przewidzieć, zaplanować czy skonsultować przed budową. Od tego, ile czasu poświęcisz na te analizy, zależy jednak komfort mieszkania w nowym, wymarzonym domu.
Powodzenia!
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Szanowni Państwo, Klinkier to rozwiązanie, dzięki któremu udekorujemy ściany w sposób przemyślany, trwały i praktyczny. W ofercie King Klinker https://kingklinker.com/ znajdują się różne kolekcje. Płytki są klasyczne, bardziej stylizowane, cechują się różnym wzornictwem lica, kolorystyką. Utrzymują swoje oryginalne właściwości, nie tracą koloru, nie pękają i nie kruszą się
Szanowni Państwo,
Dla komfortowego i oszczędnego użytkowania domu, a także zachowania jego estetycznego wyglądu bardzo ważna jest dobrze ocieplona i wykończona elewacja. Do jej wykończenia można wykorzystać tynk silikonowy Foveo-Tech TN 30, który zapobiega
powstawaniu i rozwojowi pleśni, grzybów oraz glonów na elewacji. Tynk jest łatwy w aplikacji, elastyczny, odporny na skurcz i pękanie oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Posiada właściwości hydrofobowe i samoczyszczące.
Czy zastanawiałeś się nad domem, który będzie miał wiele pokoi gościnnych dla przyjmowania rodziny i przyjaciół? Projekty domów dostępne na tej stronie mogą dostarczyć Ci projektów z dodatkowymi sypialniami i łazienkami.
Zastanawiasz się nad domem z atrakcyjnymi elementami zewnętrznymi, takimi jak weranda czy portyk? Projekty domów dostępne na tej stronie mogą zainspirować Cię do dodania tych elementów do Twojego przyszłego domu.
aby rozsądnie rozpocząć budowę należy odpowiednio się do tego przygotować i zakupić odpowiednie materiały i odpowiednio zacząć układać polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy klei farb pap pianek gipsów betonów silikonów sufitów podwieszanych styropianów młotków i wiele innych artykułów maja miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl
Zobacz więcej komentarzy (8) na forum »