Jak rozwiązać spółkę cywilną
Założyłeś spółkę cywilną, ale interesy nie idą tak, jak zakładaliście to początkowo ze wspólnikami. Biznes nie wypalił albo pojawił się konflikt pomiędzy wspólnikami. To najczęstsze przyczyny rozwiązania spółki cywilnej. Ale zdarzają się także inne sytuacje. O wszystkich przypadkach, w których dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej przeczytasz w tym artykule.
Czytaj dalej
W sytuacji, gdy prowadzenie dalszej działalności w formie spółki cywilnej nie jest już konieczne, czy to ze względu na osiągnięcie celu, dla którego została założona spółka czy wręcz przeciwnie – z powodu narastających problemów istnieje możliwość rozwiązania spółki cywilnej. Rozwiązanie spółki cywilnej może nastąpić w sześciu różnych sytuacjach. Każdą z tych 6 sytuacji omówimy szczegółowo w dalszej części artykułu. Gotowy? To zaczynamy!
Pierwsza sytuacja to rozwiązanie spółki cywilnej przez jej wspólników. Jak wyjaśnia nasz ekspert Wojciech Rudzki autor szczegółowego opracowania na temat przyczyn rozwiązania spółki cywilnej "wspólnicy spółki mogą albo podjąć uchwałę na mocy, której zostanie rozwiązana spółka albo sporządzić aneks do umowy spółki lub też zawrzeć porozumienie rozwiązujące spółkę cywilną". Przyjmuje się, że uchwała podjęta przez wspólników dotycząca rozwiązania spółki jest w istocie zmianą umowy tej spółki.
Kolejną możliwością rozwiązania spółki jest jej automatyczne rozwiązanie. W momencie zawierania umowy spółki cywilnej jej wspólnicy mogą zdecydować, że spółka cywilna rozwiąże się sama po upływie określonego czasu albo ulegnie rozwiązaniu na skutek zaistnienia danego zdarzenia. W takim przypadku, po upływie terminu czy też zajściu zdarzenia spółka automatycznie ulega rozwiązaniu. Zazwyczaj takie postanowienia zawiera się w umowach spółek cywilnych, które zostały zawarte w celu realizacji określonego celu.
Czytaj również: Zmiany w przepisach dotyczących egzekucji komorniczych.
Z wyżej wymienioną przyczyną powiązana jest kolejna sytuacja, w której może dojść do rozwiązania spółki cywilnej. Dotyczy ona albo zrealizowania zakładanego celu gospodarczego przez spółkę albo braku możliwości zrealizowania celu przez spółkę cywilną. Cel spółki cywilnej musi być określony w umowie spółki, jest jej obowiązkowym elementem. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów do spółki. Pojęcie celu gospodarczego oznacza zazwyczaj dążenie wspólników do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, materialnego, mającego na celu osiąganie zysków. Cel spółki cywilnej powinien być przy tym wspólny dla wszystkich jej wspólników. W przypadku zrealizowania zakładanego celu gospodarczego przez spółkę, to dalsze jej działanie nie jest już konieczne i dochodzi wtedy do automatycznego rozwiązania spółki. Z drugiej strony, jeżeli spółka nie ma żadnych możliwości realizacji zakładanego celu gospodarczego z powodu zaistnienia obiektywnych i trwałych przeszkód, to jej dalsze działanie jest niepotrzebne a co za tym idzie, spółka powinna być rozwiązana.
Czwartą przyczyną rozwiązania spółki cywilnej jest jej rozwiązanie przez sąd. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, a to art. 874 § 1, z ważnych powodów każdy ze wspólników może żądać rozwiązania spółki cywilnej przez sąd. Istotne jest, że z tych powodów sąd może rozwiązać każdą spółkę cywilną, a uprawnienia tego wspólnik nie może być pozbawiony ani jego prawo do żądania rozwiązania spółki przez sąd nie może być w żaden sposób ograniczone.
Przedostania sytuacja, w której może dojść do rozwiązania spółki cywilnej, to pozostanie w spółce tylko jednego wspólnika. W spółce cywilnej dla jej istnienia niezbędne jest aby miała co najmniej dwóch wspólników. Jeżeli więc w spółce było początkowo dwóch wspólników, a następnie jeden z nich wypowiedział umowę spółki czy też zmarł, a umowa spółki nie przewiduje możliwości wstąpienia do spółki spadkobierców zmarłego wspólnika, to spółka taka ulega rozwiązaniu.
Ostatnią przyczyną rozwiązania spółki cywilnej jest upadłość jej wspólnika. W tym zakresie wystarczający jest sam fakt istnienia prawomocnego postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości wspólnika. Nie jest ważne jaki rodzaj upadłości został ogłoszony ani też ilu wspólników liczyła spółka, spółka cywilna w takim przypadku zostaje zawsze rozwiązana. Jest to jedna z bezwzględnych przyczyn rozwiązania spółki cywilnej, oznacza to, że nie może zostać wyłączona poprzez stosowne zapisy w umowie spółki.
Czytaj również: Ułatwienia podatkowe dla pracodawców tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 312 Grupa: Prawo
- Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 32 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
- Odśnieżanie Liczba postów: 17 Grupa: Wspólnoty m... W poszukiwaniu chlorku magnezu przeznaczonego do zwalczania śliskości spowodowanej gołoledzią, lodem, ubitym śniegiem itd. polecam zajrzeć do https://www.sol-d...
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...