Jak rozwiązania smart pomagają w zmniejszać koszty ogrzewania?

Jak rozwiązania smart pomagają w zmniejszać koszty ogrzewania?

Nadchodzący sezon grzewczy może znacząco wpłynąć na wydatki gospodarstw domowych. Mogą one wynieść nawet do kilku tysięcy złotych i stanowić około 10% domowego budżetu[1]. Eksperci Netatmo podpowiadają, że jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest montaż inteligentnych urządzeń, takich jak np. Smart Termostaty czy Głowice Termostatyczne. Niektóre kraje w Europie wprowadzają regulacje, mające na celu popularyzację tego typu rozwiązań. Czytaj dalej

 

Polska wdraża przepisy wynikające z Dyrektywy o Efektywności Energetycznej UE, która nakłada na kraje członkowskie obowiązek wprowadzania środków mających na celu oszczędzanie energii. Chociaż nie narzuca ona bezpośrednio obowiązku instalacji termostatów, to w praktyce ich stosowanie staje się coraz bardziej powszechne z uwagi na potrzebę spełniania norm dotyczących efektywności energetycznej. Natomiast we Francji od 2027 roku każdy dom i mieszkanie z automatycznym systemem grzewczym będzie musiało posiadać termostat, zgodnie z nowymi regulacjami Planu Oszczędności Energetyczne.

 

Co umożliwiają smart rozwiązania do sterowania ogrzewaniem?

Montaż inteligentnych urządzeń do sterowania ogrzewaniem to przede wszystkim prosta obsługa, wygoda użytkowania i oszczędności. Inteligentny Termostat od Netatmo umożliwia podłączenie zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Jego montaż jest łatwy i nie wymaga od użytkownika posiadania szczególnych umiejętności technicznych.

 

Jak rozwiązania smart pomagają w zmniejszaniu kosztów ogrzewania

 

Czytaj również: Przejście na dynamiczne taryfy za prąd - nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie

 

Zmniejszenie zużycia energii następuje dzięki automatycznemu dostosowaniu temperatury do nawyków i stylu życia użytkowników. Termostat można również sparować z innymi urządzeniami smart home, by samodzielnie reagował np. na zmiany pogody, otwarcie okien czy wizytę gości. Urządzenie jest kompatybilne z Apple HomeKit, Google Home i Amazon Alexa, co ułatwia integrację z systemami inteligentnego domu. Umożliwia to scentralizowane, uproszczone zarządzanie wszystkimi inteligentnymi urządzeniami.

 

Sterowanie inteligentnymi urządzeniami Netatmo może odbywać się za pomocą smartfona, tabletu lub komputera. Pozwala to na łatwe i szybkie zmiany ustawień, również w trakcie nieobecności domowników. Przykładowo, umożliwia zdalne wyłączenie ogrzewania, gdy zapomnimy to zrobić przed wyjazdem na urlop.

 

Jeszcze łatwiejsze zarządzanie energią

Netatmo kontynuuje rozwój narzędzi i rozwiązań wspomagających oszczędzanie energii. Przykładem może być niedawno wprowadzona aktualizacja do raportu ogrzewania, dostępnego za darmo w aplikacji dla wszystkich użytkowników Inteligentnego Termostatu lub Głowicy Termostatycznej.

Nowa wersja raportu zawiera:

  • miesięczne i roczne podsumowanie aktywności systemu ogrzewania;
  • prognozę zużycia energii;
  • czynniki objaśniające i kluczowe dane pomagające użytkownikom lepiej zrozumieć ich zużycie;
  • porównanie z innymi podobnymi profilami konsumentów.

 

Dzięki nowemu interfejsowi użytkownicy mogą wizualizować i analizować swoje dane dotyczące ogrzewania za pomocą ulepszonych wykresów i szczegółowych informacji. Nowy wygląd nie tylko pomaga lepiej zrozumieć zużycie energii, ale także poprawić komfort przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

 

Czytaj również: Czy każdy może sobie zamontować fotowoltaikę na balkonie?

 

Jak rozwiązania smart pomagają w zmniejszaniu kosztów ogrzewania

 

Współpraca z Enode otwiera nowe możliwości

Enode, specjaliści w dziedzinie rozwiązań integracji API oraz Netatmo, lider rynku urządzeń smart home, ogłosili współpracę strategiczną. Dzięki API zapewnionemu przez Enode, użytkownicy sprzętów Netatmo mogą natychmiastowo połączyć swoje inteligentne termostaty oraz głowice termostatyczne z szeroką gamą zewnętrznych aplikacji.  

 

Są to między innymi aplikacje od dostawców energii oraz innych narzędzi sterujących energią w domu. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się większą swobodą w doborze rozwiązań, która najlepiej spełnia ich potrzeby, w celu monitorowania, kontrolowania oraz optymalizowania systemów grzewczych. 

 

Celem tej współpracy jest dostarczenie scentralizowanej kontroli nad urządzeniami cieplnymi. Może się to przełożyć na obniżenie kosztów energii i zwiększenie wydajności takich rozwiązań.

 

Współpraca z Enode zapewni naszym klientom kontrolę nad zużyciem energii w domu – mówi Alexandre Menu, CEO Netatmo. – Zamiast ograniczać się do pojedynczej aplikacji, nasi użytkownicy mają teraz całkowitą swobodę w sterowaniu swoimi systemami grzewczymi. Pozwala to na optymalizację kosztów energii i wspiera ich wkład w transformację energetyczną.

 

Pozostałe produkty Netatmo są obecnie integrowane z Enode.

 

 


[1] Wyliczenia własne na podstawie danych GUS: Zużycie nośników energii w gospodarstwach domowych w 2021 r.; Budżety gospodarstw domowych w 2023r.

Źródło: Sarota PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19448 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >