Jak są finansowane nieruchomości handlowe w Polsce?

Jak są finansowane nieruchomości handlowe w Polsce?

Analiza DTZ to już druga edycja raportu poświęconego finansowaniu nieruchomości komercyjnych, który bazuje na analizie ksiąg wieczystych. W ramach poprzedniego badania eksperci DTZ szczegółowo przeanalizowali księgi wieczyste dla wszystkich biurowców klasy A w Warszawie oraz znaczącej części biurowców klasy B+ i B, co pozwoliło na wyciągnięcie interesujących wniosków.

 

DTZ przygotował nowy raport dotyczący finansowania nieruchomości handlowych w Polsce. Analitycy firmy przebadali ok. 300 ksiąg wieczystych dla ponad 100 największych obiektów handlowych w Polsce.

 

To pierwsze tego typu badanie, które pozwala nam nie tylko na potwierdzenie rynkowych trendów, ale także na spojrzenie na analizowane obiekty z perspektywy ich właścicieli i finansujących je banków. Efektem badania jest szereg ciekawych wniosków zaprezentowanych w raporcie – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.

 

Czytaj również: Wpływ e-commerce na rynek centrów handlowych w Europie

 

Przeprowadzone badanie pokazało, że ok. 40% przebadanych centrów handlowych nie jest w ogóle obciążonych żadnymi hipotekami. Są to głównie obiekty należące do dużych operatorów handlowych lub funduszy inwestycyjnych posiadających długi horyzont inwestycyjny i niski profil ryzyka. Podmioty te posiadają łatwy dostęp do relatywnie taniego finansowania, a ze względu na prowadzoną przez siebie politykę starają się nie korzystać z kredytów bankowych.

 

Z drugiej strony do właścicieli największych obiektów handlowych w Polsce, obciążonych hipotekami należą zazwyczaj fundusze inwestycyjne o podwyższonym profilu ryzyka i krótszym horyzoncie inwestycyjnym.

 

 

Czytaj również: Regres polskich hipotek

 

Z raportu wynika również, że kredyty udzielone na finansowanie nieruchomości handlowych charakteryzują się zazwyczaj korzystniejszym oprocentowaniem od kredytów udzielonych na finansowanie innych rodzajów nieruchomości komercyjnych. Wynika to z niższego profilu ryzyka obiektów handlowych na polskim rynku.

 

Badaniem objęto obiekty handlowe oddawane do użytkowania w okresie ostatnich 20 lat, co umożliwiło takżeprześledzenie, w jaki sposób zmieniała się wielkość poszczególnych obiektów handlowych, jakie formaty i lokalizacje uzyskiwały finansowanie w ostatnich latach – dodaje Marcin Żuchniewicz, autor raportu, Zastępca Dyrektora w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych.

 

Analiza ksiąg wieczystych dla poszczególnych nieruchomości pozwoliła także zidentyfikować nieruchomości, które na przestrzeni czasu były obciążane kolejnymi hipotekami. Są to zazwyczaj obiekty położone w najlepszych lokalizacjach, które były sukcesywnie rozbudowywane, dzięki czemu mogły konkurować z nowopowstającymi centrami handlowymi.

 

W ostatnich latach zwiększyła się także ilość kredytów udzielanych na finansowanie mniejszych centrów handlowych znajdujących się w miastach regionalnych co jest związane w dużą dynamiką rozwoju w tym subsegmencie rynku.

2014-12-03
Źródło: DTZ / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wypadanie włosów Liczba postów: 78 Grupa: Trudne tema... W przypadku problemów z wypadaniem włosów, wiele osób rozważa przeszczep włosów jako rozwiązanie. Jest to procedura medyczna, która może pomóc przywrócić gęstoś...
  • Białka Tatrzańska Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Czy warto tam pojechać?
  • Mam poważny problem z nadwagą Liczba postów: 112 Grupa: Trudne tema... Sądzę, że i dieta pudełkowa kalisz u każdego się sprawdzi, kto chce o siebie naprawdę zadbać... Ja sama planuję teraz zgłosić się do firmy Kuc...
  • Ubezpieczenie - pomoc Liczba postów: 143 Grupa: Trudne tema... Wybór najkorzystniejszej oferty OC i AC pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zapewnić sobie spokój na drodze. Dzięki porównywarce Najtańsza polis...
  • Suplementy dla przyszłej mamy Liczba postów: 72 Grupa: Trudne tema... Jeśli interesujesz się egzotycznymi roślinami o zdrowotnych właściwościach, warto zwrócić uwagę na caigua dostępną na https://www.herbavis.pl/produkt/caigua To....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19504 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 492

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >