Jak samodzielnie stworzyć dekoracyjny skalniak w przydomowym ogródku?
Aranżacja ogrodu skalnego urozmaici każde założenie ogrodowe i wniesie do wnętrza ogrodu elementy natury tworząc dekorację przez cały sezon. Alpinaria, ogródki i rabaty skalne od wieków powstawały przy ogrodach pałacowych, w których uprawiano cenne rośliny górskie i rzadkie okazy roślin. Botanicy, zbieracze i wielbiciele przyrody doskonale wiedzieli jak odtworzyć dla roślin odpowiednie warunki do życia. Połączenie przyrody nieożywionej w postaci rozmaitych kamieni, bloków skalnych oraz roślin skalnych może stanowić piękną miniaturę naturalnego krajobrazu w naszym ogrodzie. Starannie zaplanowany skalniak może stać się prawdziwym dziełem sztuki ogrodniczej!
Czytaj dalej
Dobór miejsca i kamieni
Do założenia ogrodu skalnego najlepiej sprawdzą się naturalne wzniesienia i pagórki w naszym ogrodzie. Najlepsze do tego celu będą skarpy i górki o wystawie wschodniej lub południowo wschodniej. Na stronie południowej będą mogły rosnąć tylko najbardziej wytrzymałe skalne rośliny. Na zboczach północnych również możemy zaaranżować piękny skalniak, ale z gatunków cieniolubnych. Gdy mamy do czynienia z płaskim terenem możemy odpowiednio ukształtować teren, wiąże się to jednak z dużymi kosztami.
Najważniejszym etapem tworzenia skalniaka jest układanie mozaiki z kamieni. Bardzo dobrym materiałem będą dolomity, piaskowce i gnejsy. Rozmieszczenie i wzór kamieni zależy od indywidualnych preferencji, ale powinny być dobrane tak aby ich wygląd był jak najbardziej naturalny. Kamienie musimy umieścić w gruncie, aby teren skalniaka nie obsuwał się. Gdy kompozycja z kamieni jest gotowa możemy przystąpić do sadzenia roślin.
Gleba i rośliny
Kluczem do powodzenia przy zakładaniu ogrodu skalnego jest odpowiedni dobór gatunków. Przed założeniem rabaty zapoznajmy się dokładnie z wymaganiami gatunków które chcemy posadzić. Gatunki które naturalnie przystosowały się do życia na skałach przeważnie lubią stanowiska słoneczne i są wytrzymałe na suszę. Liczne rośliny skalne takie jak np. rozchodniki (Sedum sp.) gromadzą wodę w mięsistych liściach i łodygach, dzięki temu potrafią ograniczać transpirację do minimum i przetrwać nawet najbardziej suche warunki. Większość roślin skalnych wymaga ziemi lżejszej i przepuszczalnej. Jeśli nasza gleba jest piaszczysta lub żwirowa nie musimy zbytnio ingerować w jej skład. W przypadku ziemi ciężkiej i gliniastej bardzo ważne będzie przygotowanie lub dokupienie odpowiedniej warstwy ziemi do wysypania pomiędzy kamieniami.
Czytaj również: Otoczenie domu i ogródek estetycznie spójne ze stylem domu - jak dobrze zaprojektować posesję?
Po posadzeniu roślin i w okresach uporczywych upałów musimy wspomagać je podlewaniem. Do tego calu najlepiej nada się woda deszczowa. Pamiętajmy o tym aby nie podlewać roślin w okresie silnego promieniowania słonecznego, najlepiej będzie podlać je wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca.
Projekt rabaty
Proponowana rabata witająca domowników i gości tuż przy wejściu do domu znajduje się w strefie reprezentacyjnej ogrodu. Zaprojektowana została na istniejącej górce w postaci łezki o wystawie południowo-wschodniej. Tło rabaty stanowią duże drzewa i krzewy. Mozaika z szarego piaskowca naśladuje swoim kształtem naturalne półki skalne. Spomiędzy chłodnych kamieni wyglądają byliny i krzewy. Dominującym kolorem rabaty jest zieleń, w różnych odcieniach od ciemnej zieleni kosodrzewin przez chłodną szarą zieleń liści kostrzewy i goździków po jaskrawozielone liście rozmaitych rozchodników. Kwitnące byliny ożywiają rabatę odcieniami różu, fioletu i bieli. Pierwszy na rabacie zakwita goździk pierzasty (Dianthus plumarius) obsypując szarozielone poduchy białymi kwiatami. Tuż po nim pojawiają się bladoróżowe kwiaty mydlicy bazyliowatej (Saponaria ocymoides). Wysokie Liatrie kłosowe (Liatris spicata) będą stanowić mocny akcent na rabacie przez całe lato. Wraz z nimi cieszyć oko będą kwitnące lawendy (Lavandula sp.) przyciągając swym zapachem mnóstwo pożytecznych owadów. Pod koniec sezonu, gdy większość bylin zakończy kwitnienie na rabacie zagoszczą białe kwiatostany rozchodnika okazałego (Sedum spectabile ‘Stardust’).
Zimozielone igły kosodrzewin (Pinus mugo ‘Benjamin’) oraz chłodne poduchy goździków przez cały sezon ozdabiać będą ogród skalny i ożywiać skalniak w czasie zimy.
Czytaj również: Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami
-
Liatra kłosowa (Liatris spicata) dorasta do wysokości 30-90 cm. Fioletowe kwiatostany pojawiają się od VI - X. Dobże rośnie w słońcu i znosi nawet duże okresy suszy. Świetnie sprawdzi się jako soliter i akcent na rabacie skalnej.
Liatra kłosowa
-
Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) wytwarza gęste poduchy ciemnozielonych liści do wysokości 20 cm. Kwitnie obsypując się drobnymi różowymi kwiatami na początku lata (V – VI), czasem powtarza kwitnienie pod koniec lata (VIII-IX). Zakwita na stanowisku słonecznym i w półcieniu.
Mydlnica bazyliowata
-
Goździk pierzasty (Dianthus plumarius) dorasta do wysokości 15-40 cm. Tworzy szarozielone, zimozielone kobierce, szybko się rozrasta. Dobrze znosi upały i suszę. Preferuje gleby lekkie i niezbyt żyzne. Kwitnie na początku lata (V – VI) w zależności od odmiany na biało lub różowo. W Polsce roślina objęta częściową ochroną gatunkową.
Goździk pierzasty
-
Sosna górska ‘Benjamin’ (Pinu smugo ‘Benjamin’) zwarta odmiana sosny górskiej. Dorasta do 30 cm wysokości. Światłolubna i niewybredna co do gleby. Idealna do ogrodów skalnych. Do innych małych odmian sosny górskiej należą m. in.: ‘Carsten’, Hnizdo’ Humpy’, ‘Kissen’ ‘Kobold’ czy ‘Lilliput’
-
Kostrzewa popielata (Festuca glauca) zimozielona trawa dorastająca do 20 cm w okresie kwitnienia. Wytwarza zimozielone poduszki z niebieskozielonych liści. Od IV do VI wytwarza jasnobrązowe kwiatostany. Dostępna w wielu odmianach. Polecana do ogrodów skalnych i miejsc suchych.
Kostrzewa
-
Lawenda (Lavandula sp.) Kwitnie w okresie letnim (VII/VIII) kwiatostany w postaci kłosów w zależności od odmiany mogą mieć kolory od błękitów po róże. Jest niewymagająca w prawie. Lubi stanowiska suche i słoneczne. Musimy tylko pamiętać o przycięciu lawendy wiosną.
Lawenda
-
Rozchodniki (Sedum sp.) dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i wielu odmianach. Tworzą gęste poduszki pomiędzy kamieniami. Większość gatunków obsypuje się kwiatami w okresie letnim.
Rozchodniki
-
Rozchodnik okazały ‘Stardust’ (Sedum spectabile ‘Stardust’) dorasta do 30-50 cm. Wytwarza grube łodygi obsypane mięsistymi liśćmi. Kwitnie na biało pod koniec lata (VIII-X). Dobrze znosi suszę i mrozy.
Rozchodnik okazały 'Boreau' (Spedum spectabile)
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...