Jak się fachowo zabrać za remont własnego „M”?

Jak się fachowo zabrać za remont własnego „M”?

Lato i wczesna jesień to czas, w którym właściciele często decydują się na przeprowadzenie prac remontowych w swoich mieszkaniach. Jednak odpowiednie przygotowanie się do odświeżenia wnętrza domu może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jakie prace wykonać samodzielnie, a co zlecić ekipie fachowców? Czy niewłaściwie wykonany remont można zareklamować? I wreszcie – jak w ekologiczny sposób pozbyć się odpadów budowalnych? Oto kompleksowy poradnik remontowy. Czytaj dalej

 

Najnowszy raport „Polaków portfel własny” pokazuje, że remonty domów i mieszkań stanowiły dla 1/5 Polaków największy wydatek w 2020 roku. Co więcej, 7 proc. badanych zdecydowało się na zakup sprzętu RTV lub AGD, a 5 proc. na kupno nowych mebli.[1] Wydaje się, że przyczyny tego trendu należy upatrywać m.in. w obostrzeniach związanych z pandemią – z pracą zdalną oraz z większą ilością czasu spędzonego w domu. Można przypuszczać, że następstwem tych ograniczeń była potrzeba zmian i dopasowania przestrzeni mieszkań do nowej rzeczywistości.  

 

#1 DIY czy ekipa remontowa ­– co opłaca się zrobić samemu, a co lepiej zostawić profesjonalistom?

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jednak przed podjęciem decyzji warto spojrzeć trzeźwym okiem na własne doświadczenie i umiejętności techniczne. Należy również pamiętać, że remont mieszkania to złożony proces, którego efekty będą wpływały na komfort mieszkańców przez wiele lat po jego zakończeniu. Dlatego też nie warto na nim pochopnie oszczędzać. Bardziej skomplikowane zadania, takie jak montaż łazienki, kafelkowanie czy elektryka, zdecydowanie lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie budowlanej.

 

Jak się fachowo zabrać za remont własnego „M”?

 

Czytaj również: Bezpieczny dom podczas naszego wyjazdu na wakacje

 

Z drugiej strony proste prace wykończeniowe, np. malowanie czy montaż mebli, przy odpowiednim przeszkoleniu z łatwością można wykonać osobiście. Sam proces przygotowania mieszkania do renowacji (zwłaszcza jeżeli pochodzi ono z rynku wtórnego) związany z demontażem lub usuwaniem niechcianych elementów czy nawet burzeniem ścian, poza oczywistą oszczędnością, może przynieść również poczucie satysfakcji.

 

#2 Jak przygotować się do remontu od strony formalnej?

Kiedy zakres prac do zlecenia profesjonalnej ekipie remontowej jest już gotowy, należy zadbać o niezbędne formalności. Najważniejsze będzie podpisanie z wykonawcą odpowiedniej umowy.

 

- Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla właściciela mieszkania będzie podpisanie z firmą remontową umowy ryczałtowej na podstawie kosztorysu z cenami jednostkowymi. To najlepsze rozwiązanie ze względu na to, że podczas realizacji prac dość często zdarzają się nieprzewidziane zadania czy też poprawki. Dzięki jednostkowym wycenom bardzo łatwo będzie można rozliczyć zakres dodatkowych zleceń, unikając jakichkolwiek niejasności czy też stresu związanego z negocjacjami z firmą wykonawczą na etapie podsumowywania niezaplanowanych działań – podpowiada Filip Malarski, Menadżer ds. Jakości i Gwarancji w spółce mieszkaniowej Skanska.

 

Jak się fachowo zabrać za remont własnego „M”?

 

Warto pamiętać również o tym, że remont podlega gwarancji. Ważne jednak, by umowa zawierała precyzyjne informacje na temat tego, jak długo są nią objęte poszczególne prace i wykonane renowacje. W razie usterek lub problemów, przeprowadzający remont mogą skorzystać również z prawa rękojmi, która stanowi ochronę dla konsumentów – niezależnie od tego, czy gwarancja remontu została uznana.

 

#3 Planowanie – najważniejszy etap remontu

Stworzenie harmonogramu i planu renowacji to niezwykle istotna część odnowy mieszkania, która niestety przez właścicieli nieruchomości często jest bagatelizowana. Warto już na tym etapie skorzystać z pomocy architekta. Poza wykonaniem samego projektu, będzie on niezwykle cennym wsparciem przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Pozwoli to znacząco zredukować poziom stresu, który w czasie remontu może być wyraźnie odczuwalny.

 

Następnym krokiem powinno być stworzenie listy wszystkich niezbędnych materiałów oraz szczegółowego harmonogramu prac. W tym przypadku dobrze jest założyć sobie bezpieczny, finansowy margines błędu na nieprzewidziane wydatki. Należy też wziąć pod uwagę to, że remonty zwykle nie kończą się na czas i konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość na wypadek prowadzenia prac przez kilka dodatkowych tygodni.

 

#4 Remont a wspólnota i sąsiedzi

Zanim ekipa budowlana rozpocznie zrywanie podłóg i tynku, warto sprawdzić, co dokładnie mówi na ten temat regulamin właściwej wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zgodnie z ustawą o Prawie budowlanym – właściciel nie ma obowiązku informować o prostych bieżących konserwacjach mieszkania, takich jak malowanie oraz tapetowanie.

 

Pozwolenie na remont będzie jednak niezbędne, kiedy plan metamorfozy wnętrza uwzględnia, np. wymianę okien czy burzenie ścian. Jakkolwiek – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu – o remoncie lepiej poinformować zarządcę. Dobrą praktyką jest również uprzedzenie sąsiadów o planowanym terminie prac – warto z góry przeprosić za hałas i ewentualne niedogodności, aby pozostać w dobrych relacjach z mieszkańcami zza ściany.

 

#5 Materiały, czyli na czym nie warto oszczędzać

Zadowolenie z przeprowadzonego remontu to wypadkowa profesjonalnie wykonanych prac oraz wyboru dobrej jakości materiałów. Dlatego też nie powinno się sięgać po najtańsze produkty w czasie zakupów w sklepie budowlanym. Oszczędności poczynione na tym etapie przygotowań mogą później przekształcić się w poczucie frustracji oraz dodatkowe koszty naprawy.

 

Zabudowę na wymiar oraz większe elementy budowlane warto zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby nie powodować zbędnych przestojów w postępie prac remontowych. Kupując panele lub glazurę należy pamiętać, że o wiele lepiej jest nabyć ich o 20 proc. więcej, a później oddać do sklepu ewentualny nadmiar, niż dokupować je na bieżąco – rozbieżność w fakturze oraz kolorze z nowszej serii może być bardzo widoczna.

 

#6 Odpady budowlane – jak w ekologicznych i prosty sposób poradzić sobie z utylizacją?

Jeżeli ilość odpadów nie jest zbyt duża, można samodzielnie przetransportować je do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub zawieźć na lokalne składowisko. Jeśli nie ma takiej możliwości albo śmieci jest po prostu za dużo, dobrą alternatywą będzie kontener lub bigbag, czyli duża torba na gruz. W tym przypadku zazwyczaj pojawia się wybór pomiędzy firmami zajmującymi się wyłącznie transportem odpadów na składowisko a przedsiębiorstwami, które zobowiążą się odpowiednio je zagospodarować i poddać recyklingowi. Zdecydowanie bardziej ekologiczna jest to ostatnie rozwiązanie, które daje pewność, że pozostałości po pracach remontowych zostały odpowiednio przetworzone.

 

Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy teren, na którym ma stanąć kontener lub bigbag, należy do wspólnoty mieszkaniowej, czy też do miasta. W tym drugim przypadku konieczne będzie wydzierżawienie przestrzeni na czas renowacji. Warto także pamiętać, że opłata za kontener pobierana będzie za każdy dzień jego użytkowania, a nie za samo wynajęcie - dlatego warto uwzględnić to na etapie planowania harmonogramu remontu.

 

 Czytaj również: Odpady budowlane – rodzaje, jak sobie z nimi radzić?



[1] “Polaków portfel własny”, Santander Consumer Bank, 2021: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/najwieksze-wydatki-polakow-w-pandemii-raport-santander-consumer-bank/h7pdb10

Źródło: Komunikacja Plus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >