Jak sprzątać po pracach budowlanych sprawnie i bezpiecznie?

Jak sprzątać po pracach budowlanych sprawnie i bezpiecznie?

Sprzątanie to nieodłączna część pracy fachowców niemal wszystkich branż. Im roboty były intensywniejsze, tym przywrócenie stanu sprzed działań może pochłonąć więcej czasu. Jak szybko i efektywnie pozbyć się zabrudzeń, pyłów, opiłków, wiórów i trudnych do zmycia plam, żeby miejsce pracy wyglądało estetyczniej oraz było bezpieczniejsze? Czytaj dalej

 

 

Czas pracy można podzielić na: przygotowania, faktyczne wykonywanie obowiązków i sprzątanie po dokonanych czynnościach. Tego ostatniego etapu nie powinno się bagatelizować. Umiejętne sprzątanie nie tylko pozwala oszczędzić czas, ale również przyczynia się do poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy. Dobrym przykładem jest plama oleju, która nieusunięta lub usunięta nieprawidłowo może spowodować poślizgnięcie się i wypadek. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia takich przypadków, wystarczy poznanie kilku reguł oraz zaopatrzenie się w zestaw niezbędnych urządzeń oraz specyfików, które uczynią czyszczenie efektywniejszym.

 

Jeśli możesz to zabezpiecz miejsce pracy

Zabrzmi to banalnie, ale najszybciej sprząta się wtedy, gdy nie ma zbyt dużego nieporządku. W tym celu przed przystąpieniem do pracy warto odpowiednio zabezpieczyć swoje stanowisko, ponieważ zaprocentuje to na ostatnim etapie robót. Zabezpieczenie dotyczy wszystkich elementów, które nie powinny zostać zalane, pokryte pyłem lub drobinami powstałymi w wyniku prac. Chodzi tu przede wszystkim o podłoże, ale również o dowolne inne elementy lub płaszczyzny położone wyżej. Do osłony powierzchni płaskich fachowcy często stosują kartony i gazety. Takie działanie ma swoje wady. Papier może przepuścić rozlane lub kapiące ciecze, a poza tym, gdy zostanie niedokładnie położony, szybko odsłania chronione miejsce w wyniku przypadkowego przesunięcia.

 

Jak sprzątać po pracach budowlanych?

 

Czytaj również: Odpady budowlane – rodzaje, jak sobie z nimi radzić?

 

Tych wad pozbawiona jest odpowiednio zamocowana folia. Dzięki temu, że jest nieprzepuszczalna zatrzymuje wszelkie zabrudzenia. Trzeba jednak odpowiednio, najlepiej za pomocą taśm, przytwierdzić ją do podłoża. Naprężoną folię łatwo zerwać, dlatego pamiętajmy, by nie kłaść za małego fragmentu, ale pozostawić jej nieco luzu. Tak zabezpieczone powierzchnie będą wolne od plam i pyłu, choć oczywiście w przypadku pracy ciężkim sprzętem warto rozważyć też dodatkową ich osłonę przed zwyczajnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Wybierając folie do zabezpieczenia powierzchni, fachowcy powinni zastanowić się, co będą nią osłaniali. Niektóre produkty są odpowiednie choćby do zakrywania okien lub powierzchni malowanych, a wytrzymalsze stosuje się do zasłonięcia podłoża, po którym chodzi się w trakcie prac. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich przytwierdzenia. Renomowane marki mają w swojej ofercie folie samoprzylepne lub zaopatrzone w warstwę mocującą. Przed zakupem sprawdźmy, czy klej w nich zastosowany nie przywrze na stałe do osłanianej powierzchni. Ponadto jeśli zamierzamy po folii chodzić, to warto się upewnić, że ma ona właściwości antypoślizgowe – tłumaczy Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

 

Wióry, gruz i opiłki

Niezabezpieczenie stanowiska pracy lub zrobienie tego nieumiejętnie wiąże się dłuższym sprzątaniem po robotach. Przystępując do czyszczenia warto czerpać z doświadczeń wyniesionych z domu. Każdy, kto sumiennie sprząta wie, że czyni się to od góry do dołu. W przeciwnym wypadku brud lub pył usuwane z wysokości będą spadały na powierzchnie położone niżej. Te, które były już sprzątane. Powoduje to konieczność podwójnego czyszczenia tych samych miejsc. Kolejną regułą do zapamiętania jest rozpoczęcie porządków od największych elementów, przechodząc stopniowo do tych najdrobniejszych. To pozwoli na bezproblemowy dostęp odkurzacza do całej powierzchni pokrytej pyłem lub drobinami. Finalnie pamiętajmy o tym, by najpierw sprzątać na sucho, a dopiero potem na mokro. Czyszczone powierzchnie myje się dopiero po ich odkurzeniu. Dzięki temu mycie będzie skuteczne, a nie skończy się rozniesieniem mokrego brudu po całej płaszczyźnie.

 

Współczesne odkurzacze, w zależności od modelu, mogą pracować na mokro lub na sucho. Każdy z tych typów sprawdza się przy innym rodzaju prac. Niezależnie od tego, na które urządzenie postawimy, podstawową zasadą, o której część fachowców zapomina, jest korzystanie z odkurzacza przemysłowego. Domowe urządzenia nie radzą sobie skutecznie z pozostałościami po pracach profesjonalistów, zwłaszcza gdy zanieczyszczeń jest dużo. W dodatku ich znacznie mniejsza moc wydłuży czas sprzątania i uczyni je nieefektywnym mówi Ewa Paprocka z Würth Polska.

 

Olej, smar i zaschnięty klej

Ciecz z powodu swojej natury może się rozlać, kapać lub rozbryzgać wokoło. W zdecydowanej większości przypadków najgorsze, co możemy w takiej sytuacji zrobić, to zwlekać. Im dłużej plama znajduje się na powierzchni, tym trudniej będzie ją wywabić. Niejeden doświadczony fachowiec spostrzegł, że najodporniejsze przed usunięciem są stare zabrudzenia, które zostały „zakonserwowane” przez czas i warunki atmosferyczne. Jeśli plama z oleju jest świeża, to przede wszystkim warto posypać ją piaskiem lub specjalnym środkiem wiążącym olej. Pamiętajmy tylko, że powstałe odpady należy poddać odpowiedniej utylizacji. Z kolei na oporne tłuste plamy z oleju lub do pozostałości po smarze, fachowcom poleca się stosowanie środków chemicznych specjalnie do nich przystosowanych. Tego typu specyfik skutecznie wywabi zanieczyszczenie. Warto się zaopatrzyć w taki produkt, bo inne metody są czasochłonne i nie zawsze działają. Specjalne środki chemiczne stosuje się też do innych zabrudzeń. Mowa tu na przykład o specyfikach do usuwania farb, silikonów lub zaschniętego kleju.

 

Czytaj również: Jakie aspekty po zmianie warunków technicznych są najważniejsze podczas renowacji lub budowy domu?


Profesjonalistom zdarza się usuwać zaschnięty klej za pomocą siły fizycznej i narzędzi. Skrobanie lub ścieranie zabrudzonej powierzchni nie jest najefektywniejszą metodą na pozbycie się resztek kleju. W dodatku może przyczynić się do zniszczenia podłoża, z którego usuwane jest zanieczyszczenie. Zamiast marnować czas na nieskuteczne działania lepiej użyć odpowiedniego zmywacza. Warto przy tym wiedzieć, z jakiego rodzaju klejem mamy do czynienia, tak aby dostosować do niego odpowiedni środek chemiczny – wyjaśnia Ewa Paprocka z Würth Polska.

 

Sprzątanie to czynność, którą mało kto lubi wykonywać. Dla fachowców powinien być to jednak sumiennie wypełniany obowiązek, gdyż uporządkowane stanowisko przekłada się nie tylko na lepszą jakość pracy, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Warto też pamiętać, że dbanie o estetykę otoczenia sprawia dobre wrażenie na klientach.

Źródło: Good One PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 800

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >