Jak trafnie wybrać gotowy projekt domu?

Jak trafnie wybrać gotowy projekt domu?

Projekty gotowe to obecnie tysiące propozycji. Przedstawiają zarówno imponujące rezydencje, średniej wielkości wille, jak i skromne domki letniskowe. Planując budowę domu, nie trzeba więc zamawiać projektu indywidualnego. Wystarczy dobrze wybrać projekt gotowy. Czytaj dalej

 

Elementów, które należy wziąć pod uwagę wybierając projekt domu, jest niemało. Potrzeby rodziny trzeba skonfrontować z możliwościami finansowymi, wziąć pod uwagę także kształt działki, jej zorientowanie względem stron świata oraz przepisy miejscowe. – Wybór projektu domu, zwłaszcza gdy dokonuje się go po raz pierwszy w życiu, nie jest łatwym zadaniem. Początkowo inwestorzy nie zdają sobie sprawy, jak wiele parametrów muszą przy tej okazji wziąć pod uwagę – mówi architekt z ToobaBydgoszcz.pl. – W związku z tym stale oferujemy im doradztwo. Nasi eksperci pomagają inwestorom między innymi w przeanalizowaniu warunków zabudowy – dodaje. Warunki zabudowy to potoczne określenie na dokument, z wnioskiem o który trzeba wystąpić, jeśli dla danego terenu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z planu lub z decyzji o warunkach zabudowy można dowiedzieć się, czy i jaki dom można zbudować na wybranej działce. Zawarte w nich zapisy dotyczą  na przykład dopuszczalnego kąta nachylenia dachu, liczby kondygnacji czy powierzchni zabudowy. To informacje, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając projekt domu.


Jak wybrać gotowy projekt domu

 

 

Czytaj również: Spójny i estetyczny wygląd budynku - jak dopasować stolarkę otworową?

 

Gdy znamy już warunki zabudowy, możemy przystąpić do skonfrontowania naszych potrzeb z możliwościami finansowymi. Jeśli dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem, postarajmy się nie tylko rozsądnie zaplanować metraż budynku, ale postawmy też na prostą formę. Każdy wykusz, lukarna czy balkon to elementy, które podnoszą koszty budowy. Lepiej więc z nich zrezygnować. Prosta bryła z płaskim lub dwuspadowym dachem jest najlepszym rozwiązaniem. A przy tym, co nie bez znaczenia dla kosztów eksploatacji, zwartą bryłę łatwiej skutecznie ogrzać oraz wyeliminować w niej ryzyko pojawienia się mostków termicznych.

 

Na wybór projektu domu niemały wpływ mają także poszczególne parametry działki; nie tylko jej wymiary, ale także ukształtowanie oraz zorientowanie względem stron świata. Jeżeli nieruchomość znajduje się na  zboczu, warto rozważyć budowę domu z piwnicą. Natomiast jeśli wjazd na działkę jest zlokalizowany od strony południowej, dobrze jest odpowiednio dostosować do tych warunków układ wnętrz.

 

Wygląd zewnętrzny budynku może wydawać się istotny, ale tak naprawdę jego znaczenie jest drugorzędne. Najważniejsza jest funkcjonalność wnętrz gwarantująca wygodę wszystkim mieszkańcom. Wielkość powierzchni użytkowej, liczba sypialni, łazienek, pomieszczeń pomocniczych, usytuowanie garażu, a także kwestie bardziej techniczne – technologia budowy czy sposób ogrzewania budynku. Te wszystkie elementy trzeba wziąć pod uwagę. A jeśli mimo wszystko wytypowany projekt będzie wymagać zmian, to warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje podczas adaptacji. To procedura, której podlegają wszystkie projekty gotowe. W jej trakcie, za zgodą autora, można dokonywać zmian w projekcie. Skomplikowane modyfikacje podnoszą jednak koszt usługi. Lepiej więc dokładniej dobrać projekt, a zmiany ograniczyć do niezbędnego minimum.  

 

Czytaj również: Zmagania kierownika budowy z istotnymi zmianami w pierwotnym projekcie






Źródło: tooba.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19408 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >