Jak urządzić domową spiżarnię?

Jak urządzić domową spiżarnię?

Któż z nas nie marzy o takim miejscu, gdzie mógłby bez szkody dla innych sprzętów gospodarstwa domowego przechowywać delikatesy domowej roboty. Domowe powidła, marynaty i dżemy przywodzą nam na myśl smak lata, słońca, ciepłych dni. Miło jest w okresie zimowym otworzyć spiżarnię i wyjąć przysmak, na który mamy w danej chwili ochotę. Czytaj dalej

 

 Dlaczego więc tak mało osób może pochwalić się tym, że ma w domu własną domową spiżarnię? Czy od jej zrobienia nie odstrasza nas to, że wtedy już w domu nie będziemy mieli miejsca na nic? Jeśli tak, to nic bardziej mylnego. Praktycznie w każdej kuchni można wygospodarować miejsce chociażby na małą domową spiżarnię.

 Dzięki temu, że będziemy mieć wydzielone miejsce na produkty spożywcze znacznie ułatwi utrzymanie porządku w kuchni. Ważne jest jednak, by taka domowa spiżarnia dobrze spełniała swoją funkcję. 

 

Czytaj również: Kuchnia miejsce wszechczasów

 

 Warto więc przed rozpoczęciem prac z nią związanych określić, jakie mamy wobec niej oczekiwania. Czy będzie tam tylko żywność, słoiki i butelki z przetworami, czy po pewnym czasie nieświadomie zmienimy ją w składzik, gdzie będziemy chować plastikowe pojemniki i inne drobne sprzęty, które nie będą nam akurat potrzebne. 

 W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze spiżarnią z prawdziwego zdarzenia, i musimy zatroszczyć się o mikoklimat, jaki będzie tam panował. Nie chcemy przecież wyciągać stamtąd słoików z przetworami, w których coś się zagnieździło. 

 Co się zaś tyczy plastikowych pojemników, to zamiast domowej spiżarni bardziej potrzebny nam jest mały magazynek, w którym będziemy mogli chomikować niepotrzebne nam rzeczy. 

 

 

Domowa spiżarnia


 Aby posiadanie spiżarni miało sens, musi tam być utrzymana niska temperatura. Klasyczna spiżarnia powinna mieć masywne mury oraz podłogi z materiałów dobrze akumulujących ciepło. Wskazane jest, aby została ulokowana w piwnicy, a jeśli to niemożliwe, niech znajdzie się do niej miejsce w północnej części domu, tuż przy ścianie zewnętrznej.

 

Czytaj również: Dom uszyty na miarę

 

 Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja. Z zapasów może skraplać się para wodna, co grozi zawilgoceniem żywności. Aby temu zaradzić, można zrobić kilka małych otworów wentylacyjnych, aby zapewnić żywności lepszą cyrkulację powietrza.W nieogrzewanej spiżarni musi być sucho.

 Właściwe paramtery dla spiżarni można osiągnąć, lokując ją w nieogrzewanym miejscu, bez dostępu światła dziennego. Okna nie są mile widziane, gdyż będą sprzyjać one wahaniom temperatury w pomieszczeniu. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 290

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >