Jak urządzić kuchnię? – Najważniejsze wskazówki
Kuchnia to często serce naszego domowego życia. Spotykają się w niej domownicy przy porannej kawie czy w czasie przygotowywania posiłków. Może być również połączona z częścią jadalną, co czyni ją również miejscem spożywania wspólnych posiłków.
Przeciętnie człowiek spędza w kuchni więcej czasu niż by się mu mogło wydawać. Ważne zatem jest, aby każdy z domowników czuł się dobrze w tej przestrzeni oraz żeby była ona funkcjonalna. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na idealną kuchnię.
Każdy ma inne preferencje kolorystyczne czy materiałowe. Jednak jest kilka uniwersalnych zasad, którymi należy kierować się podczas projektowania kuchni. Ważne również, żeby sprawdzić wybrane rozwiązania w rzeczywistości, udając się do jakiegoś salonu meblowego bądź showroomu.
Czytaj również: Jak urządzić kuchnię młodemu singlowi?
Nie zawsze bowiem to, co wygląda dobrze na projekcie czy modelu w 3D, będzie funkcjonalne i ładne na żywo. Umiejętności warto poprawić np. poprzez podstawowy kurs AutoCAD, lub naukę darmowego programu takiego jak Kazaplan lub Sweet Home 3D. Możesz również wypytać znajomych lub znaleźć źródło inspiracji na Pinterest.
Na początku warto jednak zapoznać się z podstawowymi konceptami, które przydadzą się podczas projektowania swojej wymarzonej kuchni. Zaczynamy!
Koncepcja trójkąta roboczego
Projektowanie kuchni powinieneś zacząć od wyznaczenia najważniejszych punktów, wokół których obracać się będą Twoje ruchy podczas gotowania. Mamy tu na myśli lodówkę, zlew oraz kuchenkę. Są to kluczowe miejsca każdej kuchni.
Optymalnym rozwiązaniem jest rozdzielenie ich blatem o szerokości minimum 30 cm. Dzięki temu utworzymy tzw. ciąg roboczy lodówka-blat-zlew-blat-kuchenka-blat. W zależności od rozkładu kuchni możemy ułożyć elementy te obok siebie lub (co jest rozwiązaniem zdecydowanie preferowanym z punktu widzenia funkcjonalności) na planie trójkąta.
Pamiętaj również, o trzech złotych zasadach trójkąta roboczego:
- Kuchenka nie może stać obok okna, ponieważ grozi to zdmuchnięciem płomienia. Tyczy się to kuchenek gazowych, lecz odradza się również umieszczanie w tym miejscu płyt indukcyjnych oraz ceramicznych, ponieważ powoduje to utratę energii.
- Lodówka nie może stać obok kuchenki. Powodem tego zakazu są względy ekonomiczne. Ustawienie dwóch urządzeń, z których jedno emituje ciepło, a drugie zimno znacząco wpłynie na efektywność ich pracy oraz przełoży się na wyższe rachunki.
- Lodówka nie może stać przy oknie. Tutaj ponownie w grę wchodzą kwestie ekonomiczne. Promienie słoneczne wpadające przez okno będą nagrzewać lodówkę, co sprawi, że będzie ona zużywała więcej energii do chłodzenia.
Dobry blat to podstawa
Blaty w naszej kuchni będą musiały wiele znieść: krojenie, siekanie, ugniatanie, ucieranie, wyrabianie ciasta, mielenie i wiele innych. Ważne jest zatem, aby zadbać o ich wytrzymałość. Zdarzy się nam również nie raz coś na nie wylać, upuścić czy postawić gorący garnek.
Pamiętaj, aby podczas wybierania materiału, z którego mają być wykonane dopytać o ich stopień wytrzymałości na wyżej wymienione czynniki. Często trwalsze materiały będą wiązały się z wyższą ceną, ale zdecydowanie lepiej wydać większą kwotę na początku niż wymieniać blat po kilku tygodniach użytkowania.
Przechowywanie
W zależności od Twojego trybu życia oraz nawyków żywieniowych powinieneś odpowiednio zaplanować przestrzeń na przechowywanie. Jeśli nie masz czasu na gotowanie i żywisz się głównie daniami mrożonymi – zadbaj o ponadprzeciętną pojemność zamrażarki.
Jeśli często używasz produktów w puszkach czy słoikach – umieść w swojej kuchni dużą szafkę cargo lub zastanów się nad przestrzenią spiżarnianą. Obecnie producenci oferują bardzo wiele różnych wewnątrz-szafkowych systemów organizacyjnych.
Skorzystaj z rozwiązań dostosowanych do Twoich potrzeb, a na pewno nie będziesz miał problemu z pomieszczeniem wszystkich niezbędnych na co dzień produktów.
Odpowiednie połączenia kluczem do ergonomicznej kuchni
O funkcjonalności kuchni decydują w dużej mierze połączenia, które zastosujemy. Pamiętaj, że kuchnia powinna być zaprojektowana tak, aby miejsca o komplementarnym zastosowaniu były obok siebie.
Przykładowo obok zlewu lub nad nim powinna znaleźć się szafka z ociekaczem, a pod blatem, na którym kroimy składniki potraw – kosz na odpady. Szafka, w której przechowujemy talerze oraz szklanki umieszczona musi być w pobliżu zmywarki, natomiast dobrze, żeby lodówka znalazła się obok blatu, na którym wypakowujemy zakupy.
Idealne wymiary w ergonomicznej kuchni
Na koniec omówimy sobie kwestię wymiarów. Nie istnieje uniwersalna wysokość blatów kuchennych, choć producenci mebli zwykle mają swoje określone standardy. Wysokość blatów jednak powinna być dopasowana do wzrostu domowników.
Przyjmuje się, że blat kuchenny powinien znajdować się od 10 do 15 cm poniżej łokcia stojącej wyprostowanej osoby. Zwykle lepiej dopasować blaty do osoby najwyższej, ponieważ dużo trudniej jest się jej schylić do niskiego blatu, niż osobie niższej trochę podnieść dłonie.
Jeśli chodzi o wysokość szafek wiszących, zazwyczaj oscyluje ona w przedziale między 40 a 100 cm. W mniejszych kuchniach warto wykorzystać całą dostępną przestrzeń i poprowadzić szafki do samego sufitu.
Czytaj również: Jak odświeżyć wygląd jadalni i nadać jej charakteru?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- jak ułatwić sobie sprzątanie Liczba postów: 79 Grupa: Ciekawe pom... Każda firma ma inne potrzeby, dlatego oferujemy sprzątanie biura Toruń w elastycznych godzinach, które nie zakłócą codziennej pracy. Niezależnie od tego, czy po...
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 254 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Jakie zmiany w trendach wnętrzarskich można zaobse... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Ciekawe pomysły na zaaranżowanie kącika czytelnicz... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Urządzanie mieszkania Liczba postów: 71 Grupa: Ciekawe pom... Jeśli szukacie wyjątkowym mebli i dodatków, w postaci np. lustra to mam małą podpowiedź... Sam kiedyś zamówiłem z tej oferty https://www.onelovedesign.pl/pl/pro...