Jak urządzić piwnicę w domu z podpiwniczeniem?

Jak urządzić piwnicę w domu z podpiwniczeniem?

Piwnica może okazać się miejscem, które znacząco poprawi funkcjonalność domu. Wybór projektu z podpiwniczeniem będzie dobrym pomysłem zwłaszcza w przypadku wąskich działek, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Sposobów na wykorzystanie tej przestrzeni istnieje wiele: spiżarnia, suszarnia, winiarnia, a nawet strefa sportu. Zobacz, jak urządzić piwnicę dostosowaną do Twoich potrzeb. Czytaj dalej

 

Najbardziej uzasadnione jest decydowanie się na piwnicę w przypadku projektu domu piętrowego. Dla domów parterowych całkowite podpiwniczenie może nie okazać się zbyt dobrym pomysłem – wówczas nadmiernie zwiększa się przestrzeń gospodarcza i techniczna. Warto pamiętać, że dostępne są także rozwiązania podpiwniczenia częściowego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz podpiwniczenie częściowe czy całkowite – w każdym przypadku dobrze jest zaplanować jego urządzenie.

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/protonIp/thumb.html?w=940&h=605&src=/dd_files/Image/projekty/protonIp/protonIp_w2.jpg

 

Określ swoje wymagania odnośnie do piwnicy – teraz i na przyszłość

Na początek należy zdecydować, jakie funkcje powinna pełnić piwnica. Czy zależy Ci na dodatkowej strefie relaksu, czy może raczej szukasz dodatkowego miejsca do przechowywania swoich rzeczy? Wspólnie z domownikami ustalcie swoje potrzeby – także te, które mogą pojawić się w przyszłości.

Dziś najlepszym przeznaczeniem dla piwnicy może być utworzenie w niej magazynu  przetworów czy zorganizowanie siłowni. Jeśli jednak np. planujesz powiększenie rodziny, dobrze będzie wykorzystać tę przestrzeń na pralnię i suszarnię. Ilość prania przy małych dzieciach w domu na pewno diametralnie wzrośnie. Warto zatem myśleć przyszłościowo i projektować rozwiązania, które posłużą przez lata.


Jak wykorzystać podpiwniczenie? Propozycje urządzenia

Piwnica kojarzy Ci się z miejscem, w którym w Twoim rodzinnym domu zbierało się mnóstwo różnorodnych rzeczy? Pomiędzy nagromadzonymi butelkami i koszykami udawało się Wam zmieścić także przetwory na zimę i – w najlepszym przypadku – sprzęt sportowy? Taki misz-masz w piwnicy z pewnością nie jest tym, o czym marzysz.

Kupując projekt domu z podpiwniczeniem, warto mieć pomysł na efektywne (a może także efektowne) urządzenie piwnicy. Co może w niej powstać?


Poznaj sposoby na urządzenie piwnicy:


1. Spiżarnia

Najbardziej oczywisty wybór, który możesz wcielić w życie niewielkim kosztem. Skorzystaj z niższej temperatury, która panuje w nieogrzewanym podpiwniczeniu, i umieść w nim szafki oraz podziel przetwory na kategorie. Dzięki temu wśród słoików i butelek z sokami czy dżemami wreszcie zapanuje porządek.


2. Pralnia z suszarnią

Nawet najnowocześniejsze pralki podczas pracy wydają nieprzyjemne dźwięki. Odgłosy włączonego urządzenia mogą być irytujące, dlatego umieszczenie go w pomieszczeniu w piwnicy staje się opcją godną rozważenia.

Dodatkowo jeśli masz liczną rodzinę, możesz zdecydować się na zakup kilku suszarek do prania i właśnie w piwnicy rozłożyć na nich mokre rzeczy. W ten sposób suszarki nie zajmą miejsca i nie popsują aranżacji wnętrza.

Należy również pamiętać, by pomieszczenie, w którym suszy się pranie, było dobrze wentylowane. Dobrym pomysłem może się okazać także ogrzewanie piwnicy – dzięki temu nie tylko pranie szybciej wyschnie, ale także w pokoju nie powstanie wilgoć.


3. Piwniczka na wino

Jesteś miłośnikiem wina? Marzy Ci się własna kolekcja butelek tego szlachetnego trunku? Jeśli chcesz wykorzystać piwnicę do tego celu, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach już na etapie wyboru projektu domu.

Piwnica na wino powinna znajdować się głęboko pod ziemią – minimum 1–2 metry pod powierzchnią gruntu. Pozwoli to zachować optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Dodatkowo piwnica musi mieć grube ściany o dobrej izolacji termicznej. W pomieszczeniu powinna być także zachowana odpowiednia wentylacja. Piwnica nie może posiadać okien, a jeśli już są zamontowane – należy je szczelnie zasłonić.


4. Salon kąpielowy

Dodatkowa przestrzeń dla osób, które lubią beztrosko leżeć w wannie, podczas gdy inni domownicy chcą skorzystać z prysznica. Jeśli potrzebujesz kolejnej łazienki, a wszystkie pokoje masz już rozdysponowane, podpiwniczenie będzie idealnym miejscem na zainstalowanie wanny. W takim wypadku oczywiście konieczne jest ogrzewanie przestrzeni w piwnicy.


5. Domowe spa lub sauna

Potrzebujesz własnej strefy relaksu? Stwórz salon odnowy biologicznej we własnym domu. Zamiast upychać kabinę sauny w łazience, warto zdecydować się na umieszczenie jej w piwnicy. Zakup elementów wyposażenia oraz ich montaż i wykończenie mogą kosztować około 6 tysięcy złotych.


Co jeszcze możesz zorganizować w swojej piwnicy?

Pomyśl o pokoju sportowym, siłowni czy pracowni modelarskiej. Jeśli Twoje pociechy pasjonują się muzyką i grają na instrumentach, w podpiwniczeniu urządź im salę prób. Piwnica z ograniczonym dostępem do światła świetnie nadaje się też na salę kinową, również w wydaniu mini. Nawet jeśli strop znajduje się dosyć nisko, nie będzie to przeszkadzało w seansie filmowym na łóżku czy pufach.


Urządzanie piwnicy – o czym pamiętać?

Warto mieć także na uwadze kilka rozwiązań, które należy wprowadzić w przypadku określonego przeznaczenia przestrzeni piwnicy:

  • zastosowanie wentylacji;

  • określenie wysokości pomieszczeń;

  • uwzględnienie izolacji;

  • podział powierzchni na mniejsze wnętrza, pokoje;

  • odpowiednie oświetlenie;

  • doprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej;

  • wyeliminowanie wilgoci;

  • zapewnienie odpowiedniej ilości gniazd elektrycznych;

  • uwzględnienie dobrego ogrzewania.

 

Czytaj również: Tradycyjna murowana czy szkieletowa - jaką technologią wybudować dom?

 

Pamiętaj, że dom z podpiwniczeniem to zwykle większy koszt budowy – może on być wyższy nawet o 30%. Inwestycja zwróci się jednak, zwłaszcza w przypadku osób stawiających fundamenty na wąskiej działce lub mających dodatkowe indywidualne wymagania. Sprawdź koszty budowy interesujących Cię projektów na DobreDomy.pl.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19449 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 282

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >