Jak urządzić pokój dla niepełnosprawnej osoby?

Jak urządzić pokój dla niepełnosprawnej osoby?

Kiedy bliska osoba zostaje wypisana ze szpitala, stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Chorej czy niepełnosprawnej osobie trzeba zapewnić odpowiednie warunki oraz maksymalny komfort. Otoczenie powinno być przyjazne i ułatwiać codzienne funkcjonowanie, a także wspierać powrót do sprawności (o ile jest to możliwe). Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla niepełnosprawnej osoby.

 

Łóżko rehabilitacyjne z funkcją pionizacji

Podstawowym elementem wyposażenia pokoju niepełnosprawnej osoby jest łóżko rehabilitacyjne. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli. Jeżeli nie miałeś dotychczas styczności ze sprzętem medycznym, to możesz poczuć się nieco zagubiony.

 

Jak urządzić pokój dla niepełnosprawnej osoby?

 

Osoba leżąca siłą rzeczy spędza większość czasu w łóżku, a zatem musi to być mebel komfortowy i wygodny. Równie ważny jest materac (najlepiej przeciwodleżynowy). Musisz pamiętać, że osoba niepełnosprawna ruchowo wymaga pomocy w dużym zakresie, a więc również opiekunowi musi być wygodnie.

 

Warto zdecydować się na łóżko rehabilitacyjne obrotowe Twist, które ma wiele praktycznych funkcji. Elektryczny napęd ułatwia częstszą zmianę pozycji. Co za tym idzie – zapobiega powstawaniu obrzęków i w efekcie odleżyn. Łóżko rehabilitacyjne obrotowe Twist ustawione do pozycji siedzącej pozwala na komfortowe oglądanie telewizji, czytanie czy rozwiązywanie krzyżówek. Wyeliminowanie niewygodnego podkładania poduszek znacząco wpływa na komfort użytkowania. Warto wiedzieć, że łóżko rehabilitacyjne Twist pozwala na ustawienie różnych pozycji – uniesienie tułowia, ale także nóg (co ma pozytywny wpływ na krążenie). Za pomocą pilota można też podnieść wysokość samego łóżka.

 

Czytaj również: 4 wnętrzarskie hity, które odmienią twój dom tej jesieni

 

Jak urządzić pokój dla niepełnosprawnej osoby?

 

Funkcje łóżka Twist ułatwiają powrót do samodzielności

Funkcjonalne łóżko rehabilitacyjne z funkcją pionizacji Twist zachęca do codziennej aktywności ruchowej. O ile to możliwe – osoba chora czy niepełnosprawna powinna podejmować różne aktywności, na jakie pozwala jej stan. Poczucie sprawczości i samodzielności ma również niebagatelny wpływ na stan psychiczny pacjenta.

 

Dodatkowa funkcja pionizacji umożliwia ustawienie łóżka w pozycji fotelowej, a więc z opuszczonymi nogami i uniesionym tułowiem. Zdecydowanie ułatwia to wstawanie. Taka funkcja pionizacji sprawdza się szczególnie w przypadku osób starszych, które nie są już tak mobilne, a jednak nadal pragną samodzielnie wstawać z łóżka.

 

Samo siedzenie z opuszczonymi nogami ma znaczący wpływ na stan pacjenta. Ta pozycja pozwala stworzyć właściwe warunki dla pracy serca i układu oddechowego. Zadbanie o tę kwestię jest konieczne w procesie pionizacji. Warto podkreślić, że łóżko rehabilitacyjne obrotowe to innowacyjny sprzęt, ponieważ umożliwia obrót siedziska automatycznie do pozycji siedzącej. Pacjent jest zatem od razu gotowy, by wstać. Wymaga tylko asekuracji osoby trzeciej.

 

Pamiętaj, że opieka nad osobą niepełnosprawną to ogromne wyzwanie i duże obciążenie. Nie wahaj się szukać pomocy i sięgać po nowoczesne rozwiązania.

 

Czytaj również: Telewizor dobrze wkomponowany w charakter i styl wnętrza

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >