Jak usunąć pszczoły?

Jak usunąć pszczoły?

Pszczoły to pożyteczne owady, które niestety mogą być także utrapieniem dla ludzi zamieszkujących najbliższe otoczenie pasieki lub ula. Mogą także stanowić poważny problem, zwłaszcza dla ludzi uczulonych. Jak sobie z nimi poradzić? Czytaj dalej

 

Znaczenie pszczół dla przyrody

Zanim zaczniemy walkę z pszczołami powinniśmy zdać sobie sprawę z ich roli w przyrodzie. To dzięki ich pracy możemy cieszyć się owocami w sadach oraz wszystkimi produktami na bazie tych owoców jak choćby sokami, dżemami, deserami owocowymi czy miodem. Ponadto pszczoły w Polsce są pod ochroną, ponieważ od kilku lat zmagają się z chorobami, które drastycznie zmniejszyły ich populację.

Czy to na pewno pszczoły?

Wielu ludzi ma problem z rozróżnieniem pszczoły i osy. Osoba nie związana z pszczelarstwem zazwyczaj nie wie z jakim gatunkiem owada ma do czynienia.
Długość ciała osy dochodzi do około 25mm, podczas gdy pszczoła mierzy 12-15mm. Pszczoły mają mniej widoczne przewężenie miedzy tułowiem a odwłokiem, są bardziej krępe, ciemniejsze i mniej owłosione.
Są owadami łagodnymi, a ich agresja spowodowana jest najczęściej reakcją obronną na drażniące je czynniki. W przypadku os sprawa jest znacznie poważniejsza, ponieważ jest to gatunek agresywny z natury. Dla pszczoły atak jest ostatecznością ponieważ w przypadku użądlenia zostawia żądło i umiera, natomiast osa nie ma takiego problemu.
W rozróżnieniu os i pszczół pomaga nam także lokalizacja gniazda. Osy często budują je na ziemi lub nawet w ziemi - w wykopach lub jamach, natomiast gniazda pszczół występują najczęściej na wysokościach (np. na drzewach). W gniazdach os nie znajdziemy miodu, co daje nam pewność co do gatunku. Ważną kwestią jest także kolor gniazda. W przypadku os przypomina on tekturowy, ponieważ magazynują one drobne wióry z drzew, które wpływają właśnie na taka barwę, natomiast gniazdo pszczół jest złocistożółte.
Pszczoły zawsze żyją w grupach, a w przypadku os dość często zdarzają się pojedyncze osobniki.
Inną metodą sprawdzenia gatunku owada jest sposób żywienia. Pszczoły żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym, jeśli więc zobaczymy żywiącego się owada na kawałku mięsa o wyglądzie zbliżonym do pszczoły możemy mieć pewność, że jest to osa.


Czytaj również: Domek dla nietoperzy

 


Usuwanie gniazd

Niezależnie czy mamy do czynienia z pszczołami, osami, szerszeniami czy jakimikolwiek innymi owadami, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia powinniśmy wezwać straż pożarną lub firmę zajmującą się usuwaniem takich owadów. Samodzielne próby likwidacji lub przeniesienia gniazd mogą się skończyć źle, a zawodowcy z pewnością poradzą sobie z problemem. Jeśli mamy jednak do czynienia z pszczołami i nie stanowią one dla nas realnego zagrożenia (na przykład gdy gniazdo nie znajduje się zbyt blisko domu) należy przemyśleć sprawę ich usuwania. Może się również zdarzyć, że straż pożarna odmówi usunięcia go w takiej sytuacji. Jeśli jednak przeniesienie dojdzie do skutku ekipa fachowców może zapewnić zwierzętom nowe miejsce u pszczelarza.


Czytaj również: Sezon grillowy czas zacząć


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >