Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? Skuteczne sposoby
Drzwi zewnętrzne muszą być szczelne, aby chronić dom przed chłodem i ulicznymi hałasami. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan, by kontrolować ich funkcjonalność i wygląd. Jak uszczelniać drzwi wejściowe?
Czytaj dalej
Dlaczego warto uszczelniać drzwi zewnętrzne?
Szczelność to jeden z najważniejszych parametrów drzwi zewnętrznych i istotny wskaźnik ich jakości – ma bezpośredni wpływ na izolację termiczną oraz akustyczną całego domu. To właśnie od tego zależy, jak wysoka jest przepuszczalność powietrza, a także słyszalność dźwięków z okolicy.
Niestety nawet najlepsze drzwi z czasem mogą ulec rozszczelnieniu. Jest to naturalny skutek wieloletniego użytkowania. Oznacza to, że stan techniczny wejścia do domu powinno się regularnie kontrolować.
Odpowiednie uszczelnienie skutecznie redukuje dochodzenie hałasów z ulicy czy przenikanie chłodu do wnętrza. W efekcie możliwe jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, niwelowanie przeciągów oraz ogólne poprawienie komfortu codziennego życia.
Jak sprawdzić, czy drzwi zewnętrzne są szczelne?
Do wykonania kontroli szczelności drzwi nie trzeba zamawiać usług żadnego fachowca, ponieważ obecność szpar da się bez trudu wykryć samodzielnie. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie miejsc przepuszczających powietrze jest przyłożenie dłoni do ościeżnicy drzwi. W przypadku nieszczelności na ręce będzie można poczuć chłodne podmuchy.
Czasami jednak powiewy bywają trudne do wykrycia. Dzieje się tak, gdy rozszczelnienia drzwi są jeszcze dość małe. Aby zlokalizować takie drobne szpary, warto użyć świeczki lub zapalniczki.
Delikatny ruch powietrza można wychwycić podczas przykładania ognia do framugi. Płomień wychwyci nawet najmniejsze podmuchy i zasygnalizuje, że istnieje potrzeba uszczelnienia drzwi. Jak to zrobić? O uszczelnianiu dowiesz się z tego artykułu!
Uszczelki na dolną krawędź skrzydła drzwi
Największe i najbardziej uciążliwe rozszczelnienia zwykle powstają przy dolnej krawędzi drzwi wejściowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że z biegiem lat próg ulega wydeptaniu.
W efekcie wejście do domu obniża się, co prowadzi do powstania szpary pomiędzy posadzką a drzwiami. Aby zredukować ten odstęp, w dolnej ramie skrzydła warto zamontować uszczelkę szczotkową. Wyróżnia się ona odpowiednią:
● gęstością;
● trwałością;
● dopasowaną wysokością.
Ten ostatni parametr ułatwia zabezpieczenie nawet szerokich przerw. Podczas kupowania uszczelki trzeba jednak uważać na rozmiar. Nieodpowiednia wielkość sprawia, że np. szczotkowe wypełnienie szpary będzie sunęło po podłodze, co może doprowadzić do uszkodzenia posadzki.
Jak uszczelnić obwód drzwi zewnętrznych?
Mosty termiczne pomiędzy drzwiami a ościeżnicą pojawiają się na różnych odcinkach obwodu skrzydła. Z tego względu warto wiedzieć, jak zabezpieczyć szpary występujące po bokach oraz u góry drzwi.
Do redukcji przerw służą uszczelki gumowe lub piankowe. Te pierwsze sprawdzają się głównie w przypadku niewielkich luk, które mierzą maksymalnie kilka milimetrów.
Piankowe uszczelki są zwykle wykorzystywane do szerszych rozszczelnień. Tego typu rozwiązanie zda egzamin nawet przy lukach osiągających ponad 1 cm.
Wypełnienie z pianki jest wskazane, gdy na jednym boku skrzydła występują szpary o różnej szerokości. Ten rodzaj uszczelki wyróżnia wysoka elastyczność, dzięki której materiał dopasowuje się do różnorodnych ubytków.
Wybór uszczelki do drzwi zewnętrznych – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Rozmiar i materiał wykonania to nie wszystkie właściwości, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania uszczelek do drzwi zewnętrznych. Przed zakupem wypełnienia do szpar należy sprawdzić jeszcze jedną ważną rzecz – czy produkt jest przeznaczony do użytku zewnętrznego.
Wybór odpowiednich rozwiązań jest istotny dla ich funkcjonalności i trwałości. Wyroby stworzone do redukcji szczelin przy drzwiach wewnętrznych, nie sprawdzą się na dworze, ponieważ nie są przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Wzmożona wilgoć czy silny mróz szybko uszkodzą tego rodzaju uszczelki.
Jak zamontować uszczelki – na drzwiach czy ościeżnicy?
Uszczelki można umieścić zarówno na drzwiach, jak i przy ościeżnicy. Ta druga opcja zwykle jest wygodniejsza, ponieważ montaż odbywa się na nieruchomym elemencie. Stabilność sprawia, że nakładanie uszczelki jest bardziej precyzyjne. Dodatkowo podczas oklejania ościeżnicy występuje mniejsze ryzyko przypadkowego uszkodzenia uszczelki.
Szczelność drzwi zewnętrznych jest kluczowa dla odpowiedniej izolacji termiczno-akustycznej domu. Aby nie dopuścić do nadmiernej przepuszczalności powietrza, warto regularnie kontrolować występowanie szpar między drzwiami a ościeżnicą. Szybkie wykrycie luk i eliminacja ich przy pomocy np. uszczelki szczotkowej, gumowej czy piankowej, zapewnia komfort podczas codziennej eksploatacji.
Czytaj również: Dopłata do wymiany drzwi zewnętrznych w ramach programu "Czyste Powietrze"
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wybór drewnianych schodów do wnętrza - dobór odpo... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 383 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o transport - na przykład na lawecie - to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także pomoc drogowa, auto holowanie w Poznaniu: https://www.pomocdrogow...
- Studnia głębinowa Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa W ostatnim czasie wiercenie studni głębinowych łódzkie było kolejnym etapem prac na mojej działce. Po konsultacji z geologiem, który doradził najlepsze miejsce,...
- Wiata Garażowa Liczba postów: 14 Grupa: Moja budowa Szukasz trwałego garażu, który szybko zrealizuje Twoje potrzeby? Sprawdź ofertę Stalblach. To producent u którego można kupić tanie garaże blaszane. Charakteryz...
- Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie e... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja może pomóc ograniczyć rosnące zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń, ale nie jest pełnym remedium na ten problem. Rekuperacja, czyli wentylacja....
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
mam ten model i jestem bardzo zadowolony. mocny, gruby i wytrzymały model, dobrze trzyma ciepło w domu. DodaTKowe uszczelki robią robotę.
Drzwi stalowe są lepsze od drewnianych. Mają stabilną konstrukcję, są odporne na uszkodzenia, warunki i korozję. Ja postawiłem na KMT Supertherm 90. Dostałem na nie dofinansowanie z Czystego Powietrza. Drzwi mają 90 mm grubości skrzydła, są ocieplone pianą, posiadają dodatkowe uszczelki. Skutecznie tłumią hałas i izolują od zimna. Do tego pięknie się prezentują