Jak uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna?

Zalety szczelnych okien doceniamy zwłaszcza zimą. Gdy termometr za oknem wskazuje ujemną temperaturę, dzięki zapewniającej skuteczną izolację termiczną stolarce okiennej, możemy cieszyć się przyjemnym klimatem wewnątrz budynku. Poza komfortem mieszkańców, dobrze uszczelnione okna mają również wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Czytaj dalej

 

Dom traktujemy jak nasz azyl, prywatną przestrzeń, w której chcemy czuć się przede wszystkim bezpiecznie i komfortowo. Jednym z istotnych elementów, pozwalających na stworzenie przytulnych wnętrz mieszkania lub domu jednorodzinnego, są okna. W naszym klimacie powinny być one szczelne i posiadać odpowiednią izolację. Inaczej, zamiast chronić przed zimnem, będą je przepuszczać, co sprawi, że wyraźnie spadnie komfort użytkowania wyposażonego w nie budynku.

 

Zatrzymać straty ciepła

Nieszczelna stolarka okienna może generować straty energii rzędu 15 do 25%. Jej izolacyjność cieplną określa się poprzez współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest on mniejszy, tym lepszą ochronę termiczną zapewnia okno. Na wartość współczynnika mają wpływ poszczególne komponenty wchodzące w skład konstrukcji okna – szyby, profile, okucia czy uszczelki. Rolą tych ostatnich jest zabezpieczanie przed wilgocią, ograniczanie nadmiernej wymiany powietrza i zatrzymywanie hałasu docierającego z zewnątrz. – Bez dobrze dobranej uszczelki nie może się obejść żadne okno. Dlatego przy zakupie stolarki, oprócz profili czy szyb, warto również spytać sprzedawcę  o rodzaj uszczelek,  w jakie wyposażony jest wybrany przez nas wyrób – mówi Michał Michałowicz, ekspert z firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych – Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło na opracowanie uszczelek wykonanych z termoplastycznych elastometrów (TPE), które odznaczają sie bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi ­– dodaje Michał Michałowicz. Uszczelki  z TPE, wytwarzane przez AIB, to całkowicie polski produkt, który jest stosowany w oknach czołowych producentów stolarki otworowej.

 

Czytaj również: Kup rolety przez Internet!

 


Skuteczna izolacja w każdych warunkach

Prawdziwym sprawdzianem dla stolarki okiennej jest zawsze okres zimowy. To wówczas, przy ujemnej temperaturze i zawiewającym, mroźnym wietrze, okna wystawione są na działanie trudnych warunków atmosferycznych. – Temperatura poniżej zera może powodować znaczne pogorszenie elastyczności i kruchości zwykłych materiałów uszczelniających, co prowadzi do ich pęknięć i uszkodzeń. Gatunki termoplastycznych elastometrów, przeznaczonych do produkcji uszczelek okiennych posiadają punkt kruchości, w zależności od ich typu, w temperaturze od minus 45 do minus 62 °C. To przekłada się na wysoką odporność na warunki atmosferyczne i wieloletnią niezmienność właściwości uszczelek – wyjaśnia ekspert AIB. W warunkach polskiej zimy często mamy również do czynienia z opadami deszczu ze śniegiem. Przy nieszczelnych oknach, woda może wnikać do wnętrz pomieszczeń powodując nieestetyczne zacieki. Dobrze dobrane uszczelki właściwie spełnią swoją funkcję i skutecznie zatrzymają wilgoć na zewnątrz budynku.

 

Czytaj również: Zatrzymaj ciepło dzięki roletom

 


 

Nowoczesne okna charakteryzują się generalnie dużo większą szczelnością w porównaniu do swoich poprzedników, dostępnych na rynku jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego powodu, żeby uzyskać we wnętrzu wyposażonego w nie budynku korzystny mikroklimat, należy pamiętać o zapewnieniu prawidłowej wymiany powietrza. Częste, krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczeń lub korzystanie z funkcji rozszczelnienia okna pozwoli na odpływ zgromadzonej pary wodnej. Dzięki temu, we wnętrzu dobrze będą się czuli wszyscy jego użytkownicy.

Źródło: Red pen / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 313

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >