Jak wybrać odpowiedni system rusztowań?

Jak wybrać odpowiedni system rusztowań?

Prace budowlane czy remonty elewacji budynku wymagają zadbania o bezpieczny system rusztowań. Tego typu konstrukcje pozwalają bowiem ekipie poruszać się swobodnie podczas wykonywania poszczególnych prac. Jednak mnogość rozwiązań dostępnych na rynku wiąże się z problemem odpowiedniego systemu, który najlepiej spełni oczekiwania konkretnej inwestycji. W jaki więc sposób wybrać rusztowania elewacyjne, aby nasza inwestycja nie okazała się nietrafionym pomysłem? I na jakie parametry koniecznie należy zwrócić uwagę?

 

Jakie rodzaje rusztowań są dostępne?

Jednym z podstawowych systemów używanych w pracach budowlanych są rusztowania warszawskie. Takie konstrukcje składają się z modułów powstałych z cieńszych i grubszych rur stalowych. Poszczególne moduły można przenosić oddzielnie, a następnie łączyć w większy system.

 

Popularne są także rusztowania jezdne. Producenci konstrukcje te zwykle wykonują z ram aluminiowych. Poszczególne ramy tutaj również można łączyć (nakładać na siebie). Zaletą takich rusztowań przede wszystkim specjalny system samozatrzaskowy, który umożliwia montaż całego systemu bez użycia narzędzi.

 

Jak wybrać odpowiedni system rusztowań?

 

Czytaj również: Rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej białostockiej spalarni

 

Nieco bardzie złożoną konstrukcją są rusztowania elewacyjne ramowe. Tutaj na konstrukcję nośną składają się płaskie ramy prefabrykowane. Cała konstrukcja jest więc bardziej sztywna i stabilna niż rusztowania warszawskie czy jezdne. Praktycznym rozwiązaniem są również rusztowania przejezdnej oraz modułowe. Rusztowania modułowe znakomicie sprawdzą się przede wszystkim podczas budowy obiektów oraz przy remontach dużych powierzchni przemysłowych.

 

Dobierz rusztowania do charakteru prac

Zakup rusztowań elewacyjnych jest kosztowną inwestycją. Dlatego dobór właściwego systemu przystosowanego do wykonywanych prac jest koniecznością. Warto także zwrócić uwagę na to, że rusztowania w dużej mierze przesądzają o bezpieczeństwie całej ekipy budowlanej czy remontowej. Dlatego ich stabilność oraz konstrukcja powinna ułatwiać pracę. Oczywiście, ze względów ekonomicznych, zakup drogich rusztowań do pomalowania elewacji niewielkiego budynku czy ocieplenia jednej ściany jest zupełnie zbędny (rusztowania powinny być dopasowane do potrzeb, a nie przewyższać je).

 

Czytaj również: Pierwszy w Polsce most drogowy z kompozytów FRP

 

 

Zwróć uwagę na obciążenie rusztowań

Ważnym parametrem podczas doboru rusztowań elewacyjnych jest ich obciążenie. Do prac związanych z malowaniem, tynkowaniem czy ocieplaniem elewacji płytami styropianowymi z powodzeniem powinny wystarczyć standardowe konstrukcje ramowe. Większość producentów proponuje tego typu konstrukcje z dopuszczalnym obciążeniem podestu do 200 kg na metr kwadratowy.

 

Standardowe obciążenie może okazać się niewystarczające przede wszystkim podczas wykonywania prac murarskich i składowania na podeście rusztowania cegieł. W takim wypadku, przydatna może okazać się także większa szerokość podestów (do 110 cm). Szersze podesty dają także większy komfort pracy. Szerokość podestów rusztowań elewacyjnych wynosząca 60 cm jest zgodna z przepisami, ale taka konstrukcja na dłuższą metę dla ekipy będzie raczej uciążliwa.

 

Dobierz optymalną wysokość

Kolejną istotną cechą jest wysokość rusztowań. Rusztowania powinny być dopasowane do wysokości budynku. Do remontu elewacji czteropiętrowego budynku wystarczy konstrukcja o wysokości około 15 metrów, ale już do prac przy bloku dziesięciopiętrowym niezbędne są rusztowania elewacyjne o wysokości około 35 metrów.

 

Warto zwrócić także uwagę na to, że przy dużych wysokościach rusztowania konieczne mogą okazać się dodatkowe obliczenia statystyczne. Ta kwestia jest ważna o tyle, że różni producenci oferują konstrukcje o większej lub mniejszej stabilności (w niektórych wypadkach więc obliczenia konieczne są już od wysokości 15 metrów).

 

Tekst przygotowany we współpracy z Stern Service, firmą dostarczajacą rusztowania elewacyjne i jezdne dla klientów z całej Polski.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Stern Service / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19414 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >