Jak wybrać okna, aby podkreślały styl architektury i aranżację wnętrza

Jak wybrać okna, aby podkreślały styl architektury i aranżację wnętrza

Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku. Umiejętnie dobrane wyeksponują charakter aranżacji i sprawią, że dom nabierze wyjątkowego wyrazu. Same w sobie stanowią również ciekawą część designu. Czytaj dalej


Każdy styl ma charakterystyczne dla siebie cechy. Warto o tym pamiętać przy wyborze okien, kiedy budujemy dom lub zmieniamy wystrój pomieszczeń. Na estetykę wnętrz i budynku ma wpływ zarówno kolor i forma ram, jak również kształt i rozmiar przeszkleń. 

 

Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku


Dobór koloru

Wyznacznikiem nowoczesnych wnętrz jest minimalizm. Widoczny jest on nie tylko w ascetycznej formie mebli i ograniczonej ilości dekoracji, ale również w stonowanej kolorystyce. Barwy dominujące w nowoczesnych stylizacjach to biel, beże i szarości. Z takimi  aranżacjami idealnie komponują się ramy w kolorach jasnego drewna. Dodają one wnętrzom lekkości
i tworzą wrażenie jasnej, otwartej przestrzeni. Często dla ożywienia wystroju pomieszczeń stosuje się pojedyncze, mocne akcenty kolorystyczne, które doskonale prezentują się na monochromatycznym tle. Efektowym elementem dekoracyjnym mogą być wyraziste profile okienne, np. antracytowe, ciemnoszare lub granatowe. Ramy w tych odcieniach dobrze komponują się też z utrzymanymi w chłodnej tonacji nowoczesnymi elewacjami. 


Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Czytaj również: Okna w jednym stylu z domem - jak wybrać odpowiednie

 

W domach tradycyjnych zazwyczaj stosuje się ramy w kolorach średniego i ciemnego brązu.  Takie wybarwienie drewna tworzy we wnętrzach ciepłą i przytulną atmosferę. Brązowe okna doskonale kontrastują również z elewacją, która w klasycznym budownictwie bywa beżowa, biała lub jasnożółta.    

 

„Współczesne technologie produkcji stwarzają ogromne możliwości personalizacji wyglądu okien. Drewniane profile można wykonać niemal w każdym kolorze. W celu uzyskania jednolitej barwy, tak popularnej w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, stosuje się lakiery kryjące. Do wyboru jest cała paleta kolorów RAL składająca się aż z kilkuset odcieni. Drewno można również pokryć lakierami transparentnymi, dzięki czemu zachowa naturalny wygląd z widocznym rysunkiem usłojenia. Co więcej, w przypadku okien drewnianych i drewniano-aluminiowych istnieje możliwość uzyskania innego koloru od strony zewnętrznej, a innego od wewnątrz. Pozwala to na odpowiednie dobranie stolarki okiennej zarówno do wystroju poszczególnych pomieszczeń, jak i elewacji budynku” – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi

 

Stylistyka profili

Do nowoczesnych domów idealnie pasują okna, w których zastosowano ramy o prostych, wyraźnie zarysowanych krawędziach oraz gładkiej, pozbawionej zdobień powierzchni. We wnętrzach komponują się one z minimalistycznym wystrojem i purystyczną formą mebli. Od strony zewnętrznej stanowią dopełnienie geometrycznej bryły budynku.

 

Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku

 

Nowoczesny wygląd elewacji podkreślają zwłaszcza okna drewniane, w których od zewnątrz zamontowano nakładki aluminiowe przykrywające jednocześnie skrzydło i ramę. Daje to efekt zlicowania ze ścianą, charakterystyczny dla konstrukcji fasadowych. Takie rozwiązanie  zastosowano m.in. w oknach drewniano-aluminiowych z linii PURO marki Sokółka Okna i Drzwi. Aluminiowa osłona pełni jednocześnie funkcję ochronną. Zabezpiecza ona drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, dzięki czemu nie ma potrzeby okresowego odnawiania zewnętrznej powłoki lakierniczej.


Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku

 

Czytaj również: Jak rozplanować okna w projekcie domu?

 

Do domów tradycyjnych dedykowane są okna o delikatnie zaokrąglonych, łagodnych profilach. Zazwyczaj stosuje się jednolitą taflę szkła bez podziałów, choć czasami w obiektach stylizowanych na dawne dworki spotyka się okna ze szprosami. Do wyboru są szprosy montowane wewnątrz pakietu szybowego, wiedeńskie (naklejane na szybę) lub konstrukcyjne.


Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku

 

 

„Drewno nigdy nie wychodzi z mody. Jest ponadczasowe. Doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i stylowymi budynkami. Dodaje uroku i podkreśla wyjątkowy charakter domu. Okna drewniane i drewniano-aluminiowe są kwintesencją wysublimowanej elegancji oraz dobrego stylu” – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

 

Kształty i rozmiary okien

Nowoczesne domy wyróżniają się dużą ilością przeszkleń. Okna nierzadko rozciągają się od podłogi do sufitu, zajmując powierzchnię całej ściany. Montuje się je nie tylko w salonach, ale także w kuchniach, jadalniach i sypialniach. Dzięki temu wnętrza są pełne naturalnego światła i sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Krajobraz za oknem harmonijnie łączy się z wnętrzem i staje się integralną częścią jego wystroju. Ogromne tafle szkła stanowią również główny element dekoracyjny elewacji. Nadają bryle budynku lekkości i podkreślają jej geometryczną formę. W nowoczesnych budynkach zestawia się okna o różnych kształtach i wymiarach. Obok wielkogabarytowych przeszkleń panoramicznych często stosuje się okna pasmowe, trójkątne lub trapezowe. 

 

Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku


Przy realizacji imponujących przeszkleń doskonale sprawdza się drewno. Odznacza się ono dużą wytrzymałością konstrukcyjną i odpornością na wahania temperatur. Dla przykładu w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych THERMO HS marki Sokółka Okna i Drzwi pojedyncze skrzydło osiąga rozmiary do 3,33 m szerokości i 2,80 m wysokości. Łącząc odpowiednio elementy ruchome i stałe można stworzyć szklaną ścianę o długości nawet 20 m. Zależnie od projektu budynku i preferencji właścicieli montuje się drzwi przesuwane w jednej płaszczyźnie lub system narożny z ruchomym słupkiem. Wielkogabarytowe okna marki Sokółka Okna i Drzwi w wersji rozwiernej mają maksymalnie 2,8 m wysokości i 1,2 m szerokości. Natomiast w wersji nieotwieralnej ich wymiary mogą dochodzić do 3,75 m wysokości i 3,75 m szerokości.


W budynkach tradycyjnych okna nie są aż tak duże jak w nowoczesnych. Największe przeszklenia montuje się zazwyczaj w salonach od strony ogrodu. W pozostałych pomieszczeniach okna mają bardziej standardowe wymiary. W estetykę tego typu budynków doskonale wpisują się również okna o nietypowych kształtach, np. okrągłe, z elementami łuku czy trójkąta. Dużą swobodę w projektowaniu tego typu okien zapewnia drewno.


Źródło: Perception PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19412 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >