Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcanie pozyskanej energii słonecznej w prąd. Dzięki nim gospodarstwo domowe może się niemal całkowicie uniezależnić od sieci energetycznej. Decydując się na montaż paneli, już na samym początku będziemy musieli zdecydować, jakie ogniwa wybierzemy: monokrystaliczne, polikrystaliczne, a może cienkowarstwowe? Podpowiadamy, czym różnią się oraz dla kogo dedykowane są wszystkie te rozwiązania. Czytaj dalej

 

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to najprostszy a przy okazji wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania słonecznego. To co go wyróżnia, to przede wszystkim lekkość, niesłyszalność pracy, bezobsługowość i niezawodność.

 

Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. O tym, które z nich sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku, decyduje szereg różnych czynników. Na początek warto jednak dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

 

 

Czytaj również: Nowe trendy w oszczędzaniu energii.

 

Ogniwa monokrystaliczne

 

- Moduły monokrystaliczne powstają z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, musimy się w tym wypadku liczyć z nieco wyższą ceną – opisuje Paweł Sokół z firmy Soleo.

 

Elementem wyróżniającym moduły monokrystaliczne, jest jednolity kolor i nietypowy kształt. By wyeliminować niepotrzebne straty materiału wycina się je bowiem w formie ośmiokątów, a nie standardowych kwadratów.

 

- Szacuje się, że ich sprawność wynosi średnio od 14 do 17%. Ogniwa te wykazują również ponadprzeciętną żywotność – dodaje przedstawiciel Soleo.

 

Ogniwa polikrystaliczne

 

Drugi rodzaj to tworzone z wykrystalizowanego krzemu, ogniwa polikrystaliczne. Charakteryzuje je kwadratowy lub prostokątny kształt (pozwalający na dokładne pokrycie panelu materiałem półprzewodnikowym) oraz niejednorodna powierzchnia płytki, na której dostrzec można paski.

Proces produkcyjny jest w tym wypadku zdecydowanie mniej skomplikowany, co przekłada się z jednej strony na niższy koszt inwestycji, z drugiej zaś – na zdecydowanie mniejszą sprawność, wynoszącą średnio 12-14%.

 

Ogniwa cienkowarstwowe

Z kolei jeszcze niższa wydajność (na poziomie 8-12%) i zdecydowanie najniższa cena to domena trzeciego rodzaju paneli – cienkowarstwowych.

 

- To, co je wyróżnia to niewielka masa, umożliwiająca ich łatwą implementację w elewacji budynków. Dodatkowo wykazują one również dość dużą odporność na wysokie temperatury – wyjaśnia Paweł Sokół.

 

Warto jednak pamiętać, że moduły tego typu do poprawnego działania wymagają droższej instalacji (wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy) co w połączeniu ze spadającą z czasem sprawnością sprawia, że cieszą się one zdecydowanie najmniejszą popularnością.

 

Czytaj również: Energetyka prosumencka czyli każdy może produkować własną energię

 

Co zatem wybrać?

 

Biorąc pod uwagę powyższe różnice, decyzję o wyborze typu paneli fotowoltaicznych powinniśmy podjąć analizując kilka różnych aspektów. Warto się pry tym skupić wyłącznie na ogniwach mono- i polikrystalicznych.

 

- Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż modułów, jaką dysponujemy. Jeśli tego miejsca jest niewiele, powinniśmy raczej postawić na moduły monokrystaliczne, pozwalające na uzyskanie większej mocy z jednego m2 – podpowiada ekspert z firmy Soleo.

 

Drugim, lecz nie mniej istotnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest koszt całej inwestycji. W tym wypadku zdecydowanie lepiej wypadają ogniwa polikrystaliczne, które przy porównywalnej mocy wymagają na ogół nieco niższych nakładów finansowych. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.

 

Wybierając instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności powinniśmy zatem określić dostępną powierzchnię oraz swój budżet. Analiza tych dwóch zmiennych pozwoli nam podjąć optymalną decyzję.

Źródło: publicum / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 253

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >