Jak wybrać rusztowanie przejezdne, by praca przebiegała sprawnie i szybko?

Jak wybrać rusztowanie przejezdne, by praca przebiegała sprawnie i szybko?

Mobilne rusztowania pozwalają znacznie przyspieszyć przeprowadzanie prac budowalnych. Można je z łatwością przenieść z miejsca na miejsce, co stanowi dużą zaletę. Nie każdy model na kółkach będzie jednak w takim samym stopniu funkcjonalny. Na co warto zwracać uwagę, wybierając rusztowania przejezdne?

 

Rusztowania przejezdne – wymagane parametry

Wybierając model rusztowania, należy najpierw przemyśleć swoje indywidualne wymagania. Duże znaczenie ma wysokość i szerokość powierzchni, które trzeba odremontować lub zbudować od nowa. Mając takie dane, łatwiej dokonać wyboru właściwego rozwiązania. Należy przy tym jednocześnie mieć na względzie:

 

  • nośność konstrukcji – jeśli wiesz, że będziesz korzystać z ciężkich sprzętów, a na rusztowaniu będzie pracowało kilka osób, lepiej żeby dopuszczalne obciążenie było jak największe,
  • maksymalną wielkość rusztowania– dotyczy to zarówno wysokości roboczej, jak i wysokość pomostu roboczego,
  • możliwość przyłączenia elementów dodatkowych, np. kładek, konsol rozszerzających, schodów,
  • szerokość i długość platformy roboczej (warto też upewnić się, że można regulować jej wysokość) – jeśli praca ma być wykonywana przez jedną osobę, podest nie musi być obszerny,
  • rodzaj rolek jezdnych – należy go dostosować do podłoża, to szczególnie ważne, gdy powierzchnia jest nierówna. W niektórych przypadkach koła znajdują się w ramach. To rozwiązanie stosuje się wtedy, gdy teren budowy jest pełen wąskich przejść i koła nie mogą przeszkadzać w przenoszeniu konstrukcji.

 

 

Jak wybrać rusztowanie przejezdne, by praca przebiegała  sprawnie i szybko?

 

Wygodny transport

Rusztowania przejezdne z założenia służą do tego, by często je przenosić. Z tego powodu zazwyczaj są lekkie. Mimo to, warto upewnić się przed ich zakupem, jaka jest waga całej konstrukcji. Stosunkowo niewielki ciężar ma aluminium, dlatego ramy pionowe w większości przypadków są wykonane właśnie z tego materiału. Aluminiowe rusztowania można znaleźć np. w ARAD na stronie https://www.arad.pl/rusztowania-przejezdne,g11.html. Występują w różnych wersjach o rozmaitych parametrach, by można było dobrać model dla siebie.

 

Kwestie bezpieczeństwa

Wszystkie rusztowania muszą spełniać szereg wymogów prawnych, by można było z nich korzystać. Modele ruchome powinny dodatkowo mieć konstrukcję zgodną z normą PN-EN 1004:2005. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto na wszelki wypadek się upewnić, że zostało ono zaprojektowane z myślą o zawartych w tej normie wytycznych.

 

Ponadto należy pamiętać, że większe bezpieczeństwo zapewniają konstrukcje z szerokimi podestami – dają większą swobodę ruchów. Najlepiej, gdy elementem rusztowania są też ochronne bariery, a na pomostach znajdują się krawężniki. Dzięki tym rozwiązaniom ryzyko upadku jest znacznie mniejsze, a poziom bezpieczeństwa na budowie wzrasta.

 

Źródło: ARAD.pl - Rusztowania i ogrodzenia budowlane / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >