Jak wybrać wkład kominkowy?
Wkład kominkowy jest obecnie niezbędnym elementem każdego kominka. Zastosowanie wkładu kominkowego znacznie zwiększa sprawność - wydajność grzewczą, co także związane jest z ekonomią palenia. Jednak jak wybrać najlepiej dostosowany do własnych potrzeb wkład kominkowy? Obecnie na rynku jest mnóstwo modeli i typów wkładów, a ich coraz większy wybór utrudnia wybranie konkretnego typu i modelu.
Czytaj dalej
Wkład kominkowy jest obecnie niezbędnym elementem każdego kominka. Zastosowanie wkładu kominkowego znacznie zwiększa sprawność - wydajność grzewczą, co także związane jest z ekonomią palenia. Jednak jak wybrać najlepiej dostosowany do własnych potrzeb wkład kominkowy? Obecnie na rynku jest mnóstwo modeli i typów wkładów, a ich coraz większy wybór utrudnia wybranie konkretnego typu i modelu.
Podczas wybierania wkładu kominkowego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
-
moc
-
sprawność
-
kształt, wygląd i wymiary fasady
-
ilość i typ szyb
-
sposób i kierunek otwierania drzwiczek
-
materiał konstrukcji
-
średnie zużycie opału
-
średnica wylotu spalin
-
opcje dodatkowe - np.: kurtyna powietrzna na szybę, doprowadzenie powietrza z zewnątrz, przystosowanie do pracy z rekuperacją itp.
Moc
Moc wkładu kominkowego powinna być dobrana do planowanej powierzchni do ogrzania. Średnio przyjmuje się, że 1 kW mocy starcza na ogrzanie 10 m2 powierzchni (przy standardowej wysokości pomieszczeń 2,5m).
Sprawność
Określa ile energii powstałej ze spalania opału zostaje odzyskanej w postaci ciepła. Im wyższa sprawność tym większa wydajność i oszczędność. Dla przykładu sprawność rzędu 70% oznacza, że 70% energii powstałej podczas spalania opału we wkładzie zostaje odzyskane w postaci ciepła. Obecnie przeciętna wartość sprawności wkładów kominkowych to mniej więcej przedział 60-67%, przeciętnie wysoka to 68-75%, wysoka 75-80%, natomiast powyżej 80% to wynik bardzo wysoki, choć są na rynku modele, które mają sprawność rzędu nawet 90%.
Kształt, wygląd i wymiary fasady
Fasada to frontowa część wkładu kominkowego widoczna po zabudowaniu wkładu. W związku z tym warto zwrócić uwagę aby jej kształt, wygląd i wymiary odpowiadały naszym oczekiwaniom i odpowiednio komponowały się z projektem kominka i aranżacją pomieszczenia. Kształt fasady, a co za tym idzie także szyby może być pionowy, kwadratowy lub prostokątny. Kształt i wymiary fasady mają wpływ na skuteczność i sposób eksponowania paleniska i efektu płomienia.
Czytaj również: Kominki gazowe LPG - czysta przyszłość domowego ogniska
Ilość i typ szyb
Typ szyby może być określony jako prosta (standardowa), panoramiczna (uwypuklona-zaokrąglona), pryzmatyczna (uwypuklona-ścięta). Rodzaj szyby ma wpływ na wyeksponowanie paleniska i efektu płomienia. Wkład kominkowy może być także zaopatrzony w więcej niż tylko szybę frontową: szyba boczna, szyby boczne z obu stron, szyby vis a vis (umożliwiają widoczność płomienia w dwóch pomieszczeniach jednocześnie), szyba boczna i vis a vis.
Sposób i kierunek otwierania drzwiczek
Drzwiczki mogą być otwierane na bok lub do góry. Otwieranie na bok to tańsze rozwiązanie, natomiast otwieranie drzwiczek do góry jest użyteczniejsze i ułatwia eksploatację, przede wszystkim po otwarciu do góry (gilotyna) drzwiczki nie zajmują miejsca w pomieszczeniu.
Materiał konstrukcji
Wkłady kominkowe wykonywane są z żeliwa lub stali. Żeliwo ma dobre właściwości grzewcze dłużej się nagrzewa ale i długo oddaje ciepło do pomieszczenia nawet po wygaszeniu płomienia. Jednak struktura wkładów żeliwnych jest mniej regularna, miejscami nawet lekko chropowata. Wkłady żeliwne wizualnie bardziej pasują do kominków rustykalnych lub klasycznych.
Stal szybko się nagrzewa i szybko przestaje oddawać ciepło dlatego paleniska wkładów kominkowych stalowych wykładane są materiałem akumulującym ciepło (wermikulit, szamot, ceramika inne opatentowane przez producentów materiały). Wkłady kominkowe stalowe mają wysoko estetyczną regularną strukturę i nowoczesny wygląd dzięki czemu znakomicie pasują do kominków nowoczesnych.
Średnie zużycie opału
Warto zwrócić uwagę aby średnie zużycie opału nie przekraczało pewnych norm. Przyjmuje się, że średnie zużycie opału dla każdego 7 kW mocy nie powinno przekraczać 2,5 kg opału na godzinę.
Czytaj również: Systemy kominowe
Średnica wylotu spalin
To bardzo ważny element szczególnie w już postawionych domach. Zwykle w domu już postawionym wybudowany też jest już także komin. Średnica wylotu spalin z wkładu kominkowego nie powinna być mniejsza niż średnica (w przekroju okrągłym) - rozmiary (w przekroju prostokątnym) komina. W skrajnych przypadkach możliwe jest wykonywanie niewielkich zwężeń ale w takim wypadku należy wykonać pomiary ciągu dymnego. Nieprawidłowe dostosowanie średnicy wylotu spalin wkładu do posiadanego komina może nawet uniemożliwić eksploatację kominka.
Opcje dodatkowe
W zależności od budżetu i planowanych funkcji kominka warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe wkładu kominkowego. Obecnie stosowane opcje udostępniane we wkładach w zależności od konkretnego modelu to np.: kurtyna powietrza - system czystej szyby (zmniejsza zabrudzenia szyby i ułatwia jej czyszczenie), doprowadzenie powietrza z zewnątrz (ułatwia rozpalanie i eksploatację kominka), zdobienia szyby, przystosowanie do pracy w domach z rekuperacją, płynna regulacja dopływu powietrza do paleniska.
Mateusz Kosowski
Artykuł został przygotowany przez firmę www.wkladykominkowe.net.pl specjalizującą się w kominkach.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 192 Grupa: Najnowsze t... Meble na wymiar doskonale sprawdzają się w niestandardowych przestrzeniach, takich jak małe mieszkania i poddasza ze skosami. Jeżeli szukacie sprawdzonego produ...
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Ja mam w domu piec piec 5 klasy z podajnikiem z tej firmy https://www.kotly-piece.pl/kociol-z-podajnikiem-kovert-moc-15-kw.html i powiem wam, że jestem z niego bardzo zadowolony. Piec jest idealny do naszego dwupiętrowego domu i ogrzewa go idealnie.
Ja mam kominek ale odpalamy go jak jest naprawdę zimno a jak wiadomo takich porządnych mrozów nie było a poza tym mamy bardzo porządny piec 5 klasy od tej firmy https://kotly-dragon.pl/ wiec jest u nas w domu bardzo ciepło.
Jakiś czas temu też poszukiwałem odpowiedniego wkładu kominowego do mojego kotła pelletowego. W końcu trafiłem na ofertę firmy https://piec.com.pl/kominy-i-wklady-kominowe-do-kotlow-na-pellet-c-289.html Tam znalazłem szeroki wybór kominów i wkładów kominowych przeznaczonych do kotłów tego rodzaju. Zainwestowałem w ich produkty i wam mogę polecić to samo. W ich ofercie na pewno znajdziecie coś co spełni wasze oczekiwania.
też rozglądam się za odpowiednim wkładem kominowym, który będzie pasował do pieca pelletowego.
Moim zdaniem wybierając wkłady kominkowe trzeba spoglądać na nie kompleksowo. Czyli liczą się nie tylko parametry, ale również estetyka wykonania. Kolor jest ważny, szyba jest ważna, zamknięcie jest ważne. Dobry wkład kominkowy też musi odpowiednio kosztować.
Zobacz więcej komentarzy (6) na forum »