Jak wybudzić ogród z zimowego snu i przygotować go do sezonu?
Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią budzi się nasz ogród. Miejsce wypoczynku, rekreacji, które cieszy nasze oczy w słoneczne dni. Trawnik to wizytówka ogrodu i warto już teraz zadbać o to, aby zachwycał i zdrowo się rozwijał. Koszenie trawy to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, jakiego wymaga nasz ogród.
Czytaj dalej
Właściwe przygotowanie gruntu
Wielkimi krokami zbliża się koniec zimowego spoczynku trawnika. Średnia temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i nocy utrzymuje się powyżej zera. Gleba budząc się do życia odmarza, a świeże, młode i zielone pędy trawy zaczynają rosnąć – to znak, że trawnik gotowy jest do rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji. W tym okresie należy wykonać kilka ważnych zabiegów, wymagających szczególnej uwagi, ponieważ od nich zależy stan trawnik w całym nadchodzącym sezonie.
„Rozpoczynając prace regeneracyjne powinniśmy dać trawnikowi czas na obeschnięcie. W tym celu najlepiej jest nie chodzić po trawniku, aby nie pozostawić w nim głębokich śladów. Następnie możemy przystąpić do szeregu prac związanych z regeneracją trawnika. Warto wybrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi Państwu czas wytężonej pracy w ogrodzie.
GARDENA posiada w asortymencie wszechstronne produkty, które pomogą w efektywnej odnowie i pielęgnacji zielonej murawy. Trawnik znów stanie się ozdobą ogrodu i odzyska dawny, intensywny, zielony blask” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.
fot. GARDENA
Grabienie
Pierwszy zabieg pielęgnacji trawnika należy rozpocząć od dokładnego wygrabienia naszej posesji. Przy pomocy grabi pozbywamy się z powierzchni trawnika filcu – obumarłych źdźbeł trawy, liści, mchu oraz igieł opadających z pobliskich drzew i krzewów. Filc utrudnia dopływ powietrza do gleby, również do korzeni roślin, zatrzymując wilgoć na jej powierzchni, dlatego należy go usunąć. Zalegający filc przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie darni, czynność tę należy przeprowadzić bardzo starannie
i delikatnie. Niekiedy tworzący się filc nie jest możliwy do usunięcia za pomocą grabi, wówczas polecanym zabiegiem jest wertykulacja lub aeracja.
Wertykulacja i aeracja
Wertykulację należy przeprowadzać nie częściej niż 1-2 razy w ciągu roku. Zabieg ten polepsza dostęp powietrza, substancji pokarmowych oraz wody do systemu korzeniowego, co działa regenerująco. Sprawdzona metodą jest wertykulacja pasmo po paśmie, lecz jeżeli powierzchnia jest szczególnie silnie przerośnięta przez mech dobrą praktyką jest również wertykulacja w poprzek – komentuje Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA. Aerator natomiast jest urządzeniem, którego można używać przez cały okres wegetacji. Dzięki niemu darń zostaje delikatnie wyczesana, a gleba odpowiednio rozluźniona i dotleniona. Aeracja najprościej ujmując, polega na nakłuwaniu ziemi. Dzięki temu tlen skuteczniej dostaje się do systemów korzennych trawy i poprawia jej metabolizm. W wyniku tego rośnie szybciej i jest zdecydowania zdrowsza. To właśnie za pomocą otworów powstałych w trakcie zabiegu możliwe jest efektywniejsze pobieranie wody, czy nawozów. Dodatkowym rezultatem jest usunięcie filcu i mchu, co ogranicza rozrost chwastów i zapobiega sfilcowaniu trawnika.
Czytaj również: Już czas na pierwsze prace w ogrodzie - przycinanie krzewów i drzew
fot. GARDENA
Dosiewanie i nawożenie
W okresie przedwiośnia powinniśmy przyjrzeć się trawnikowi z bliska, w szczególności zwrócić uwagę na wszelkie uwypuklenia jego powierzchni. Woda, która zalegała pod powierzchnią zamarzała i odmarzała, powodując uszkodzenia darni poprzez podnoszenie kęp traw i odrywanie ich od korzeni. Aby uniknąć usychania trawy na wiosnę konieczne jest jej zwałowanie, czyli dociśnięcie kępy do podłoża. Wpływa to pozytywnie na ich krzewienie. Ważnym elementem regeneracji trawnika jest także uzupełnienie obumarłych miejsc. W tym celu najpierw spulchniamy glebę widłami, a następnie dosiewamy trawę i podlewamy. Nieodłączną czynnością, zapewniającą trawnikowi kompleksową regenerację jest odpowiednie nawożenie siewnikiem.
Koszenie
Pierwsze koszenie należy przeprowadzić na wiosnę, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła tak, aby je nieznacznie skrócić. Osiągając 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Gwarancją właściwego cięcia są odpowiednio naostrzone noże. Maksymalnie można zredukować 1/3 wysokości trawy, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Warto pamiętać, że koszenie mokrej trawy ma skutek niekorzystny, ponieważ może to powodować zbijanie się ścinków w jednolitą masę. Dlatego, trawnik koszony powinien być wyłącznie na sucho.
fot. GARDENA
Sprzęt
Decydując się na zakup odpowiedniego sprzętu do pracy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów. W wypadku urządzeń elektrycznych należy przede wszystkim skupić się na mocy silnika i szerokości roboczej urządzenia. Powinny być one dopasowane do rozmiarów trawnika. Do terenów o większej powierzchni należy wybrać urządzenie o większej mocy silnika, dzięki czemu praca będzie przebiegała szybko i bez utrudnień. Maszyna powinna być również funkcjonalna i posiadać duże, stabilne oraz składane uchwyty, co umożliwi jej łatwiejsze przechowywanie. Jeśli chcemy natomiast, aby maszyny służyły przynajmniej kilka sezonów, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonano korpus i ostrza urządzenia.
Czytaj również: Milutkie szkodniki naszych ogrodów: wiewiórki i zające. Jak sobie z nimi radzić?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli szukacie sprawdzonego noclegu w Poznaniu, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego Hotel Poznań Włoski - Pracownia Impl...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...