Jak wygląda płynność finansowa w małych i średnich firmach?

Jak wygląda płynność finansowa w małych i średnich firmach?

Najnowsze badanie Bibby MSP Index przynosi poprawę płynności wśród małych i średnich firm. Przedsiębiorcy coraz skuteczniej ściągają pieniądze z przeterminowanych faktur, chociaż zatory płatnicze nie maleją. Czytaj dalej

 

W najnowszej edycji ogólnopolskiego badania małych i średnich firm  Bibby MSP Index, poprawia się płynność finansowa firm. Wskaźnik płynności wyniósł 14,6 pkt i był wyższy od poprzedniej fali badania o 1,4 pkt proc. Jednocześnie całkowity wzrost tego wskaźnika od najniższego wyniku zanotowanego rok temu wyniósł 2,9 pkt. proc..

 

Czytaj również: Czy opłaca się kupić nieruchomość z licytacji?

 

 

Lepsza płynność mimo przeterminowań

Wyniki badania wskazują jednak, że wśród MSP nadal regułą jest płacenie należności po terminie – praktykę tę potwierdził rekordowy odsetek respondentów, bo ponad 84 % badanych. Lepsza płynność przedsiębiorstw nie wynika więc  z większej dyscypliny płatniczej kontrahentów. Jest konsekwencją coraz lepszych i zdecydowanie bardziej kategorycznych działań windykacyjnych samych firm. Pilnowanie wpływów i stałe monitorowanie kontrahentów przyniosło efekty - do 28 % spadł odsetek przedsiębiorców, których kontrahenci płacili gorzej w ostatnich 6 miesiącach. Równocześnie nieznacznie, bo do 10,2 % wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że ich klienci płacą lepiej (6,7 % w poprzedniej edycji badania).

 

Czytaj również: Jak wygląda kredyt bez wkładu własnego?

 

- Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services komentuje: „Spowolnienie gospodarcze wymusiło na przedsiębiorcach lepszą dbałość o bezpieczeństwo swoich firm, a zatem niższą tolerancję wobec opóźniających się kontrahentów. Cieszy nas, że powoli zmieniają się postawy wobec nie płacenia w terminie, i że przestaje być  ono tolerowane. To także jeden z powodów, dlaczego coraz bardziej rośnie popularność faktoringu, jako produktu zapewniającego firmom płynność finansową, ale także możliwość oferowania atrakcyjnych i bezpiecznych kredytów kupieckich” komentuje Kuniewicz.

 

 

Wierzyciele coraz krócej czekają

Zjawisko nieregularnego płacenia zahamowano w dużej mierze poprzez stosowanie różnych metod, które powodują zwłokę w płaceniu bardziej dolegliwą dla opóźniających się kontrahentów. Przede wszystkim zdecydowana większość firm – 63% ankietowanych zaczyna upominać się o pieniądze zaraz po upływie terminu płatności faktury. Zmienia się również tolerancja wobec długości opóźnień. Obecnie 16% respondentów klasyfikuje 7 dni jako opóźnienie istotne, 24% ocenia tak 14-dniowe przeterminowanie. Dla porównania 1,5 roku temu jedynie 8,9% firm zwracało uwagę na płatności przeterminowane o tydzień, a 18% o 2 tygodnie.

 

 

O Bibby MSP Index

Badanie Bibby MSP Index prowadzone jest 2 razy w roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm zatrudniających od 10 do 250 osób. Obok śledzenia nastrojów i kondycji bada wybrane problemy i aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw w tym popularność i dostępność zewnętrznych źródeł finansowania. Badanie prowadzi firma Keralla Research z Wrocławia.

 

Bibby MSP Index jest wzorowany na sprawdzonym i cenionym przez światowych inwestorów indeksie określanym, jako Indeks Managerów ds. Zakupów tzw. PMI. Konstrukcję indeksu oparto na założeniu, że o kondycji każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności małych i średnich firm, stanowi 5 kluczowych obszarów takich jak: sprzedaż (zamówienia), inwestycje, zatrudnienie, płynność finansową oraz poziom zadłużenia firmy (zewnętrzne finansowanie).

 

Czytaj również: Jak wygląda mieszkaniowy rynek pierwotny?

 

Wyszczególnione obszary analizowane są w średniookresowym horyzoncie czasowym. Budowa Indeksu na takim założeniu daje większą funkcjonalność uzyskanego wyniku. Otrzymanie informacji o przyszłej i oczekiwanej przez przedsiębiorców sytuacji firmy w jej wiodących obszarach, wskazuje, jakie scenariusze mogą układać inni uczestnicy rzeczywistości gospodarczej.  Z uwagi na fakt, że wyróżnikiem małych i średnich firm jest błyskawiczna reakcja na wszelkie zmiany
o charakterze makroekonomicznym, Bibby MSP Index dostarcza więc informacji o najbardziej prawdopodobnym kierunku zmian w małych i średnich firmach, które stanowią 98 proc. wszystkich aktywnie działających przedsiębiorstw w Polsce.

 

Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki >50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik < 50 pkt. to prognoza kryzysu, wynikającego z pogarszającej się kondycji firm. Rolę szczególną w Bibby MSP Index przypisano aspektowi finansowania. Uznano, że płynność finansowa i zbilansowane zewnętrzne finansowanie (poziomu zadłużania) pełnią funkcję w małych i średnich firmach dużo poważniejszą, niż w dużych korporacjach, relatywnie mniej narażonych na zapaść spowodowaną raptowną utratą płynności czy nadmiernym wzrostem zadłużenia.

2013-11-19
Źródło: Main-message / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 296

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >