Jak wykorzystać zimową przerwę w pracy maszyn budowlanych?
W sezonie zimowym, z powodu śniegu i niskiej temperatury powietrza, firmy z branży budowlanej są zmuszone na pewien czas zaprzestać wykonywania usług. Przestój w pracy warto dobrze wykorzystać, aby odpowiednio zabezpieczyć maszyny i przygotować je do nowego sezonu. Przedstawiamy pomysły, jak w odpowiedni sposób spożytkować okres przymusowego przestoju.
Gruntowne czyszczenie i konserwacja
Po całym roku intensywnej eksploatacji, powierzchnia maszyn może być mocno zarysowana, pokryta rdzą, wyciekami oleju, błotem czy innymi zanieczyszczeniami. Warto więc dokładnie umyć sprzęt przed zimą, zwracając uwagę zwłaszcza na podwozie i nadwozie. Najlepiej rozpocząć czyszczenie od poszukiwania ewentualnych wycieków przy połączeniach oraz przewodach hydraulicznych.
Wskazane jest również usunięcie rys i innych uszkodzeń, które narażają na rozwój korozji. Warto także oczyścić maszyny z resztek betonu – może on zamarznąć, co będzie się wiązać z koniecznością jego wykuwania po zimie.
Czytaj również: W jakich rękawicach roboczych zimą do pracy?
Aby zminimalizować ryzyko awarii na skutek długiego przestoju, należy również odpowiednio zabezpieczyć sprzęt budowlany. Stanie się to konieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie będzie on przechowywany w ogrzewanym budynku, lecz na otwartym placu budowy. W takim przypadku warto zabezpieczyć tłoczyska siłowników za pomocą białego smaru w spreju. Wskazane jest również ochronienie przed wilgocią elementów elektronicznych, aby ograniczyć ryzyko awarii układu. Warto ponadto rozważyć wyjęcie akumulatora i jego przechowywanie w cieplejszym miejscu.
Przegląd eksploatacyjny
Czas przestoju dobrze będzie również wykorzystać do przeprowadzenia dokładnego przeglądu eksploatacyjnego maszyn. Zapewne sporo cennych wniosków przyniesie rozmowa z operatorami sprzętu, na której przeprowadzenie zazwyczaj trudno znaleźć czas w środku sezonu. Warto zapytać takich pracowników, czy zauważyli nietypowe zachowania maszyny, np. głośną pracę czy drobne usterki. Z czasem mogą one skutkować poważnymi awariami i przestojami w pracy, a także narażać pracowników na niebezpieczeństwo.
W okresie zimowym warto także znaleźć czas na kontrolę podzespołów i materiałów eksploatacyjnych, które mogą wymagać wymiany lub naprawy. Na skutek intensywnej pracy zużyciu ulegają zwłaszcza następujące części:
● linki sterujące, np. hamulców, sprzęgła, skrzyni biegów czy gazu,
● paski klinowe,
● świece zapłonowe,
● koła napinające,
● rolki jezdne,
● łańcuchy,
● wały napędowe,
● łożyska,
● drążki kierownicze,
● tuleje,
● zęby i widły,
● bezpieczniki.
Przegląd eksploatacyjny powinien także obejmować wymianę płynu chłodzącego, filtrów (paliwa, powietrza, hydraulicznego i przeciwpyłowego), smarów oraz olejów. Wskazane jest zarazem napełnienie zbiornika paliwa zimowym olejem napędowym z dodatkami uszlachetniającymi – najlepiej „pod korek”, aby ograniczyć ryzyko zamarznięcia elementów układu paliwowego oraz przyspieszonej korozji.
Serwis
Jeśli sprzęt budowlany wymaga naprawy, to najlepszym na to momentem jest właśnie zima. Warsztaty mają wtedy mniej pracy, dzięki czemu są w stanie szybciej wykonać usługi serwisowe. Nie trzeba będzie również długo czekać, jeżeli konieczne okaże się złożenie zamówienia na wymienne podzespoły. Brak pośpiechu zwiększy szansę, że naprawa zostanie przeprowadzona w dokładny i staranny sposób, a zarazem będzie nieco tańsza.
Modernizacja sprzętu
Przestój w pracy można wykorzystać na modernizację sprzętu budowlanego. Dzięki ulepszeniu i unowocześnieniu będzie pracować wydajniej, a także umożliwi poszerzanie zakresu wykonywanych zadań.
Rozważenie leasingu nowych maszyn
W okresie zimowym warto również zastanowić się nad sfinansowaniem nowego sprzętu, aby w nowym sezonie móc realizować usługi jeszcze sprawniej, szybciej i na szerszą skalę. Korzystny może okazać się zwłaszcza leasing maszyn budowlanych. Opłaca się na niego zdecydować zwłaszcza ze względu na łatwą dostępność, brak czasochłonnych formalności, korzyści podatkowe oraz możliwość wykupu sprzętu na preferencyjnych warunkach po zakończeniu umowy.
Czytaj również: Ubrania wykonane z softshellu najlepsze na jesienne słoty na budowie
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...