Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz

Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz

Użycie aluminium w przemyśle transportowym, lotniczym, maszynowym, budowalnym, czy elektroenergetycznym, jest powszechne oraz dobrze znane inżynierom i projektantom. Ze względu na ciągłą ewaluację rynku wnętrzarskiego i meblarskiego jak również zmieniające się trendy, a tym samym potrzeby konsumenckie, wykorzystanie aluminium staje się popularne również we wnętrzach. Czytaj dalej

 

Skąd pomysł na wykorzystanie aluminium?

Szerokie zapotrzebowanie na nowe materiały i produkty, również w branży wnętrzarskiej, wprowadza potrzebę odnalezienia zamienników oraz innowacyjnych rozwiązań zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Aluminium wykazuje długą żywotność, jest materiałem trwałym, a jednocześnie odznacza się dużymi możliwościami konstrukcyjnymi, dzięki podatności na obróbkę powierzchniową i mechaniczną. Zatem użycie aluminium przy tworzeniu mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz, stanowi idealne rozwiązanie. Lekkość oraz wytrzymałość pozwalają na tworzenie odpowiednich konstrukcji, zaś plastyczność metalu uzyskana dzięki wyciskaniu produktu, daje nieograniczone możliwości podczas formowania pożądanych kształtów.


Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz


Powszechna obecność aluminium

Lekki, zdatny do recyklingu, obecny niemal wszędzie – w konstrukcji budynków, w samolotach łodziach i komputerach, znalazł również zastosowanie w gospodarstwach domowych. Ponadto, inspiracja dużymi przestrzeniami starych fabryk, w których poszczególne elementy wykonane są z aluminium, stała się motywacją dla projektantów i dekoratorów, którzy w celu odtworzenia przemysłowego wyglądu wnętrz, zaczęli korzystać z użytkowych właściwości aluminium. Obecnie metal ten wzbogaca już nie tylko industrialne, minimalistyczne lofty, ale wykorzystanie powstałych z niego produktów popularne jest również w bardziej klasycznych aranżacjach.  

 

Od ogółu..

Wykorzystanie aluminium we wnętrzach dotyczy zarówno samych konstrukcji wielkogabarytowych elementów, jak i drobniejszych produktów. Świadczy to o nieskończonych możliwościach wykorzystania tego metalu. We współczesnych projektach domów i mieszkań uwzględniane jest coraz częściej tworzenie aluminiowych drzwi. Są one lekkie, wytrzymałe, odporne na korozję oraz łatwe w utrzymaniu, a jednocześnie nadają całości nowoczesnego charakteru. Aby połączyć we wnętrzach możliwości produktowe wraz ze spokojnym, nordyckim stylem, konieczne jest użycie wyciskanego aluminium.


Z aluminiowych rozwiązań we wnętrzach korzystają najwięksi giganci. Projektant Tom Dixon, oraz Ikea stworzyli wspólnie kolekcję Delaktig. Do skonstruowania poszczególnych elementów z kolekcji – sofy, łóżka – użyto ramy aluminiowej Hydro.


- Wyciśnięte aluminium pochodzące z recyklingu pozwoliło na dużą swobodę, zarówno podczas tworzenia mebli, jak i ich użytkowania. Dzięki użytym materiałom sofa może przybierać różne kombinacje i kształty, ponieważ rama wykorzystana w produktach wyposażona jest w specjalne rowki, dzięki którym możliwe jest dokładanie elementów i łączenie ich na różne sposoby, w zależności od przeznaczenia, potrzeb i własnej wizji – opowiada Tomasz Dąbrowski, New Business Development Manager w  firmie Hydro Extrusion Poland.


Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz

 

Czytaj również: Wyjątkowo odporny na uszkodzenia - dekton pojawił się w wersji slim

 

Takie rozwiązanie to nie tylko działanie zgodne z ekologią, dzięki wykorzystaniu aluminium pochodzącego z recyklingu, ale również dostosowanie do obecnych potrzeb życia młodych ludzi, konieczności szybkiej adaptacji i zmiany warunków, w których żyją. Po stworzeniu modułowej sofy, nie zabrakło również projektu łóżka, którego konstrukcja i budowa pozwala na przystosowanie się do zmiennych potrzeb użytkownika. Modyfikacja produktów codziennego użytku zdecydowanie wpisuje się w dzisiejsze trendy i wszechobecny rozwój, a aluminium idealnie wpasowuje się w stosowane rozwiązania.  


…do szczegółu

Jednym z przykładów wykorzystania aluminium w tworzeniu produktów codziennego użytku, jest użycie go w produkcji przewijaków dziecięcych pojawiających się w toaletach publicznych – na stacjach benzynowych, w hotelach, na lotniskach i w restauracjach. Przeprowadzone badania wykazały duże braki w ofercie produktowej. Decyzja o wykorzystanych do stworzenia przewijaków materiałach była niełatwa, ponieważ szczególną uwagę należało zwrócić na kilka aspektów. Produkt ten oprócz odpowiednich cech użytkowych, musiał spełniać odpowiednie standardy techniczne oraz wymagania dotyczące bezpieczeństwa, związane z jego przeznaczeniem. Stacja do przewijania musiała jednocześnie być trwała, przy zachowaniu odpowiedniego wyglądu i aspektów wizualnych – lekkość produktu miała tutaj również duże znaczenie. Użycie aluminium okazało się w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

 

Wyciskane aluminium sprawdziło się również jako materiał na półki czy regały. Michael Young stworzył system regałów modułowych, do którego wykorzystał aluminium. Powstałe, proste konstrukcje są nie tylko łatwe w użytkowaniu, ale również nadają industrialny charakter wnętrzom.


Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz

 

Czytaj również: Casa Caucasco - inspirujące wnętrza domu architekta José Juana Rivera Río


Użycie aluminium daje duże możliwości projektantom i twórcom, którzy poszukują nowych rozwiązań w kreowaniu przedmiotów codziennego użytku. Profile aluminiowe sprawdziły się nawet w przypadku tak niepozornego produktu jak wycieraczka do butów. Wyjątkowym dodatkiem w industrialnych wnętrzach może okazać się nowoczesne krzesło Chair-One autorstwa Konstantina Grcica, czy wiszące lub stojące lampy, łączące aluminium z oświetleniem LED. Dzięki właściwościom aluminium, możliwe jest nie tylko uzyskanie pożądanych kształtów i kombinacji, ale również formy wykończenia produktu. Dekoracyjne możliwości tego metalu pozwalają na uzyskanie dowolnej powierzchni – matowej, połyskującej czy nawet kolorowej. Lakierowanie proszkowe może zapewnić upragniony kolor aluminiowych elementów.


Właściwości aluminium pozwalają na niekończące się możliwości wykorzystania go we wnętrzach mieszkań i domów. Począwszy od konstrukcji budowlanych, poprzez drzwi, regały, meble, aż po drobne produkty – lampy, krzesła, czy nawet wycieraczki - wykorzystanie aluminium przy ich tworzeniu pozwala na dowolne kombinacje, pozwalające projektantom i twórcom na odtworzenie designerskich wnętrz, bogatych w ciekawe i oryginalne detale.


Źródło: inPlus Media / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >