Jak wypoziomować podłogę?

Jak wypoziomować podłogę?

Płytki ceramiczne lub kamienne, panele podłogowe, wykładzina dywanowa czy PVC – to tylko kilka możliwości wykończenia podłóg. Zastanawianie się nad funkcjonalnością i estetyką konkretnych rozwiązań i ich wybieranie niestety nie zawsze idzie w parze z refleksją na temat tego, co znajduje tuż pod warstwą wykończeniową. Czytaj dalej

 

Nigdy nie należy pomijać tego elementu, ponieważ o uzyskaniu odpowiedniej estetyki, użyteczności i trwałości decydują w takim samym stopniu materiały wykończeniowe, jak i staranność przygotowania podłoża. Nawet najlepszej jakości panele lub wykładziny ułożone na nierównym i słabym podłożu będą skazane na krótki okres eksploatacji.

 

Czytaj również: Ciepły montaż okien drewnianych - krok po kroku

 

Przygotowanie podłoża, na którym układane będą warstwy wykończeniowe nie jest trudne oraz nie wymaga dużego wysiłku, jeśli tylko stosujemy odpowiednie materiały i robimy to z odpowiednią starannością. Nowoczesnym i specjalnie opracowanym w tym celu podkładem, który ułatwia uzyskanie doskonałego rezultatu jest wylewka samopoziomującaweber.floor POZIOM, oparta na recepturach nowej generacji. Dzięki jej zastosowaniu otrzymujemy podłoże nie tylko równe, ale także odpowiednio gładkie i wytrzymałe, co pozwala na prawidłowe ułożenie warstwy wykończeniowej i znacznie wydłuża okres korzystania z gotowej podłogi.

 

 

Doskonały POZIOM w trzech krokach

Produkty weber.floor mają bardzo dobre parametry robocze (np. własności samopoziomujące) oraz techniczne, takie jak wysoka wytrzymałość oraz niski skurcz liniowy. Co ważne, nie zawierają żadnych szkodliwych dla ludzi substancji, co sprawia że są bezpieczne zarówno w trakcie wykonywania prac, jak i podczas użytkowania gotowej podłogi. Do każdego podłoża, niezależnie od jego rodzaju i stopnia nierówności, w ofercie weber.floor można znaleźć materiał pozwalający na wykonanie równej podłogi wysokiej jakości. Jak zabrać się za POZIOMowanie? Oto trzy kroki do celu.

 

Czytaj również: Poradnik majsterkowicza

 

 

Krok pierwszy: przygotowanie podłoża

 

Co zrobić w sytuacji, kiedy podłoże nie jest odpowiednio równe, albo znajdują się w nim ubytki? Wykonanie trwałej posadzki wymaga usunięcia wszystkich zanieczyszczeń osłabiających przyczepność, takich jak pył, kurz, resztki farb, zapraw i kleju oraz luźnych i niezwiązanych z podłożem elementów. To, czy podłoże jest jednorodne, bez pustych powierzchni i odspojeń można sprawdzić na przykład za pomocą tępej strony młotka. W obszarze pustek przy uderzeniach w podłoże występuje „głuchy” dźwięk. Takie miejsca należy zaznaczyć a następnie usunąć warstwy wierzchnie. Wszystkie ubytki powyżej 20 mm wypełnić odpowiednią zaprawą np. weber.floor RAPID (grubość warstwy 10-100 mm) lubweber.floor 4040 (grubość warstwy 1-50 mm).

 

Przy większych nierównościach podłoża korzystne jest wcześniejsze wyznaczenie docelowego poziomu układanej wylewki (tzn. wykonanie niwelacji). Jednym ze sposobów sprawdzenia nierówności podłoża jest wykorzystanie np. poziomicy o odpowiedniej długości (najlepiej min. 2 m) Ważne jest, żeby ocenę podłoża wykonać w różnych kierunkach. W zależności od wielkości odchyłek w poszczególnych miejscach należy wylać zaprawę o określonej grubości.

 

 

Warto pamiętać, że wylewka samopoziomująca pomimo doskonałej rozpływności w miarę upływu czasu zaczyna wiązać. Przy układaniu ręcznym, kiedy wylewanie masy odbywa się z określoną wydajnością, wylewka na większych nierównościach może nie zdążyć się wypoziomować, co sprawia że łagodnie odwzorowuje wypukłość lub wklęsłość podłoża. Żeby tego uniknąć, w tych miejscach należy wylać grubszą lub cieńszą warstwę zaprawy. Przy większych nierównościach układanie zaprawy powinniśmy wykonywać wykorzystując siatkę raperów, czyli punktów o jednakowym poziomie rozmieszczonych na całej powierzchni (co około 1-2 m), wyznaczających docelowy poziom wylewki i ułatwiających uzyskanie wypoziomowanego podkładu. Można to zrobić wykorzystując zwykłe wkręcane kołki rozporowe (np. o średnicy 6 mm) z płaskimi łebkami oraz odpowiedniej długości poziomicę. Górny poziom wkrętów rozmieszczonych co około 1–2 m (w zależności od nierówności podłoża) dokładnie wyznaczy docelowy poziom wylewki.

 

Czytaj również: Jak dbać o powierzchnie drewniane?

 

Po takim przygotowaniu całość podłoża należy dokładnie odkurzyć i zagruntować preparatem weber PG201 (gotowy do użycia) lubweber.floor 4716 (koncentrat do rozcieńczania wodą) zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Grunt należy wylewać na podłoże i równomiernie rozprowadzać przy użyciu miękkiej szczotki. Ważne jest, żeby nie pozostawiać nadmiaru gruntu w zagłębieniach. Podłoże musi schnąć przez około 3 do 5 godzin.

 

Warstwa gruntująca zwiększa przyczepność zaprawy do podłoża, ułatwia jej poziomowanie, zapobiega powstaniu pęcherzy powietrznych i odwodnieniu zaprawy przed związaniem. Wokół ścian, słupów, rur itp. należy ułożyć dylatacje obwodową stosując np. taśmę weber.floor 4960.

 

Czytaj również: Ocieplanie domu - krok po kroku

 

Krok drugi: przygotowanie wylewki samopoziomującej

Do odpowiedniej ilości czystej wody (4,9-5,3 l) należy wsypać worek zaprawy weber.floor POZIOM i mieszać przez około 2-3 minuty czystym wolnoobrotowym mieszadłem elektrycznym aż do uzyskania jednorodnej masy (uwaga: nie należy stosować betoniarek!). Wstępnie wymieszaną masę odstawiamy na około 2 minuty (aby uzyskać optymalne parametry wylewki). Po tym czasie zaprawę musimy ponownie wymieszać. W ten sposób otrzymujemy masę gotową do wylewania.

 

 

Krok trzeci: POZIOMowanie

Ze względu na ograniczoną wydajność przy układaniu ręcznym, szerokość pojedynczego pola jakie wylewamy nie powinna przekraczać 2-3 m. Większe powierzchnie należy podzielić na pola robocze np. przy pomocy taśmy z gąbki weber.floor 4965.

 

Zaprawę weber.floor POZIOM zaleca się wylewać na podłoże pasmami o szerokości 30-40 cm rozpoczynając od narożnika najbardziej odległego od drzwi pomieszczenia. Kolejne porcje zaprawy należy wylewać tak szybko, aby mogły połączyć się, gdy są jeszcze w stanie płynnym. Ważne jest, żeby wylewkę układać w temperaturze od +10°C do +25°C (dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i podłoża). Podczas układania należy unikać przeciągów, intensywnego nasłonecznienia lub nagrzania wylanej zaprawy. Wskazana jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Podczas układania i wstępnego wiązania zaprawy nie należy korzystać z klimatyzacji.

 

Po wylaniu masę najlepiej rozprowadzić pacą zębatą (przy ułożonej siatce reperów)lub wałkiem kolczastym (dla grubości mniejszej niż 8 mm).Zaprawę należy układać bez przerw, aż do pokrycia całej powierzchni pola roboczego. Po wstępnym związaniu podkładu, usuwamy taśmy z gąbki i przystępujemy do wylewania zaprawy na kolejnym polu.

 

Czytaj również: Dach wytrzymały na wiatr

 

Na tak wykonaną wylewkę samopoziomującą możemy wchodzić już po około 4 godzinach. Bardzo szybko, bo już po upływie 24 godzin można układać na niej płytki ceramiczne. Materiały wykończeniowe wrażliwe na wilgoć, takie jak panele podłogowe lub wykładziny dywanowe można układać po około 7 dniach (przy warstwie wylewki 1 cm), znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych zapraw. 

 

Prawidłowo przygotowane podłoże pod posadzkę daje pewność, że będzie ona znacznie dłużej służyła. Inwestując w prace przygotowawcze inwestujemy w lata bezproblemowej eksploatacji, a tym samym oszczędzamy na kolejnych remontach. Zastanawiając się więc nad wykończeniem podłogi warto pomyśleć nie tylko o estetycznym, ale również użytkowym aspekcie tego przedsięwzięcia, wybrać wysokiej jakości materiały a prace wykonać z należytą starannością.

Źródło: Neuron / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • magazyn Liczba postów: 541 Grupa: Firmy budow... Szukasz osprzętu do wózków widłowych, takiego jak przedłużki do wideł, trawersy czy liny stalowe? Mipromet ma szeroką ofertę wysokiej jakości produktów, jak tra...
  • Profesjonalne wózki widłowe Liczba postów: 84 Grupa: Budowa i re... Potrzebujesz niezawodnych wciągników i podnośników? Mipromet to firma, która oferuje szeroki wybór osprzętu do wózków widłowych. Sprawdź ich ofertę na https://m...
  • Wózki widłowe - sprawniej między regałami Liczba postów: 48 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz osprzętu do wózków widłowych, warto sprawdzić ofertę Mipromet. Mają szeroki wybór produktów, jak łańcuchy, wciągniki czy podnośniki, które poprawi...
  • Profesjonalne sprzątanie po budowie. Liczba postów: 101 Grupa: Budowa i re... BIOstar Cleaning dostępne w https://sklepinco.pl/marka/biostar-clean ing-products/ pomogą utrzymać dom w czystości bez chemikaliów. Naturalny Czynnik Bioaktywny....
  • Ekologiczne i bezpieczne profile z recyklingu Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... ASMA Poland specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu poliuretanów i technologii dla przemysłu. W ich ofercie znajdziesz produkty, które wyróżni...

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >