Jak wysoki budynek może postawić sąsiad?

Jak wysoki budynek może postawić sąsiad?

Niedawno weszły w życie nowe przepisy budowlane. To mniej formalności, uproszczenia i przyspieszenia procesu budowlanego, a co za tym również idzie obniżenie kosztów inwestycji. Czytaj dalej

 To tylko niektóre udogodnienia, na jakie mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na własny dom. Podstawowym celem przepisów jest to, aby zbliżyć się jak najbardziej do norm europejskich. Ze zmianami powinni się zapoznać nie tylko architekci i projektanci, ale także inwestorzy‚ by w razie opóźnień przy składaniu wniosku o pozwolenie budowlane nie musieli dokonywać znaczących zmian w projekcie.

 

Pojęcie poziomu


 Od 8 lipca będzie to rzędna gruntu przyjęta w określonym miejscu działki budowlanej. Poprzednio chodziło zawsze o poziom głównego wejścia do budynku. 

Utrudniało to projektowanie obiektów usytuowanych na skłonach wzgórz czy skarpach. Bardziej szczegółowa jest też definicja kondygnacji‚ a także kondygnacji podziemnej. Poza tym inaczej ustala się wysokość niektórych budynków; nie trzeba przy tym uwzględniać znajdujących się na nich maszynowni, dźwigów albo innych urządzeń technicznych.

 

Czytaj również: Rykoszetem w dewelopera?

 

 

Nowe prawo a rozbudowa domu


 Kwestię posiadania zgody sąsiada na rozbudowę budynku rozważyć należy w kontekście przepisów prawa budowlanego jak i cywilnego. Do tej pory usytuowanie budynku bliżej niż 3 metrów od granicy działki było praktycznie niemożliwe. Zgodnie z nowymi przepisami domy można będzie, pod pewnymi warunkami, sytuować w odległości 1‚5 metra od sąsiada albo nawet na samej granicy. Musi to jednak wynikać z miejscowego planu zagospodarowania lub z warunków zabudowy. Nie będzie natomiast możliwości zbliżenia obiektu o metr czy pół do granicy. Ustalając odległość od granicy, bierze się pod uwagę miejsce obiektu‚ które znajduje się najbliżej niej‚ a samą odległość liczy się w poziomie.

 

Czytaj również: Kłopoty z zabytkowymi nieruchomościami

 

Jaka może być wysokość domu sąsiada?


 To odległość od założonego w projekcie poziomu terenu do najwyżej położonego elementu domu. Zazwyczaj mowa tu o kalenicy w budynku o dachu spadzistym lub gzymsu, gdy budynek ma dach płaski.

 W sytuacji, gdy za granicami naszej działki rusza budowa domu jednorodzinnego, musimy wiedzieć że nowe przepisy pozwalają na rozbudowę domu, który już stoi bliżej niż 3 lub 4 metry od granicy, pod warunkiem że rozbudowujemy część leżącą poza pasem o szerokości 3 metrów wzdłuż tej granicy albo nadbudujemy jedną kondygnację, ale w ścianie zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 metrów od granicy nie będzie okien. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 581

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >