Jak wzbogacić  glebę w składniki odżywcze dla roślin?

Jak wzbogacić glebę w składniki odżywcze dla roślin?

Tajemnica pięknego ogrodu leży w jakości gleby. Właściwości gleby w naszych ogrodach są jednym z najważniejszych czynników decydujących o możliwości powodzenia uprawy. W zależności od naszych potrzeb, a raczej od potrzeb roślin które chcemy uprawiać, możemy wpływać na jakość i żyzność gleby w naszym ogrodzie. Czytaj dalej

 

Jaka jest gleba w naszym ogrodzie?


  Ale zbadać, jaka jest nasza gleba, wystarczy wykonać proste eksperyment. Wystarczy ścisnąć garść ziemi. To tak zwana ''metoda palcowa''. Jeżeli po otwarciu dłoni ziemia się rozsypie, to znak, że jest zbyt piaszczysta, jeśli zaś zbije się w grudę jest zbyt gliniasta. Najlepiej, jeśli na dłoni pozostaną spore grudki, bo to oznacza, że ziemia jest żyzna i ma dobrą strukturę.

 Niestety ani w piaszczystej, ani w gliniastej glebie rośliny nie będą rosły zbyt dobrze. Jeżeli nie chcemy ograniczać nasadzeń do specyficznych roślin tolerujących trudne warunki, powinniśmy zmienić niekorzystną strukturę zastanej na działce gleby, a przy okazji zwiększyć jej zasobność w składniki odżywcze.

 

Czytaj również: Najczęstsze choroby roślin. Jak sobie z nimi radzić?

 

Jak poprawić jakość gleby?


 Istnieje kilka sposobów, by poprawić właściwości gleby. Zachęca się do korzystania z metod naturalnych, które są i tańsze, i bardziej przyjazne dla środowiska niż środki chemiczne. Aby poprawić żyzność oraz strukturę gleby, warto kilkakrotnie w roku rozsypywać pod roślinami warstwy dojrzałego kompostu albo przekopywać go z ziemią przed posadzeniem roślin. Jesienią na pustych grządkach rozkładamy dobrze przefermentowany obornik krowi, nawóz koński lub kurzy. Wygodną formą tych odżywek są bezwonne preparaty granulowane. Korzystne dla gleby jest stosowanie nawozów zielonych. W tym celu na pustej grządce wysiewamy łubin, żyto lub facelię, a gdy siewki podrosną, przekopujemy je z górną warstwą gleby. Tam ulegają rozkładowi i przekształcają się w próchnicę.

 

 

Kwasowość gleby


 Zdecydowanie większa część roślin najlepiej będzie się czuła w glebie o pH 6,0-7,0, czyli o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Aby określić kwasowość gleby, wystarczy posłużyć się prostym kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Można też oddać próbki ziemi do analizy w miejscowej stacji chemiczno-rolniczej. 

Jeżeli się okaże, że gleba na naszej działce jest zbyt kwaśna, wczesną wiosną lub jesienią należy rozsiać nawóz wapniowy,kredę mieloną lub dolomit, i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża.

 

Czytaj również: Co zamiast trawnika? Najlepsze rośliny zadarniające

 

Utrzymanie zdrowej gleby


 Gdy uzyskamy właściwą strukturę i kwasowość gleby, musimy zadbać o jej zasobność. Rośliny ciągle korzystają ze składników pokarmowych, co z czasem prowadzi do jej zubożenia.

 Doskonałym rozwiązaniem na ten problem jest kompost. Zazwyczaj rozkłada się go wiosną i jesienią, ale jeżeli dysponujemy większą jego ilością, można robić to częściej, chociażby raz w miesiącu. 

 Bardzo wartościowy jest również obornik, zwłaszcza ten przekompostowany. Rozrzuca się go jesienią. Możemy również zastosować jeden z nawozów mineralnych. Najlepiej jest sięgnąć po produkty wieloskładnikowe, lub te specjalistyczne, które są przeznaczone dla określonej grupy roślin. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >