
Jak zabezpieczyć fundamenty przed mrozem?
Powoli nadchodzi zima… co za tym idzie mróz i śnieg. Niskie temperatury nie wpływają pozytywnie na grunt. Należy więc pamiętać o zabezpieczeniu naszej budowy, szczególnie, gdy jest ona w stanie zerowym. Złe zabezpieczenie może sprawić, że cała praca pójdzie na marne! A przecież tego nie chcemy, prawda?
Czytaj dalej
Mróz a grunt…
To, że mróz wpływa negatywnie na grunt wiadomo… pytanie w jaki sposób? To proste! W gruntach spoistych – czyli gruntach o układzie granulometrycznym drobniejszym niż piaski i posiadającym parametr spójności – powstając spękania. Prowadzi to do powstawania wysadzin i podnoszenia się warstw ziemi, które zostały poddane działaniu niskiej temperatury.
Stan zerowy
Czym w ogóle jest stan zerowy? Jest to jeden z etapów budowy, w którym wylano już fundamenty i wykonano ściany piwnic – o ile budynek tego wymagał. Wykonana jest izolacja części podziemnej oraz ułożony jest betonowy podkład. Dom bez piwnic w tym stanie ma wykonaną już posadzkę na gruncie. W budynku podpiwniczonym wykonane są natomiast ściany i stron nad piwnicą.
Czytaj również: Rady podczas wykonywania fundamentów
Późna jesień, co dalej?
Prac „ziemnych” nie powinniśmy wykonywać późną jesienią jeśli nie zdążymy zabetonować fundamentów. Dlaczego lepiej poczekać do wiosny? Ponieważ wykonanie samych wykopów nie daje nam zupełnie nic. Mogą one zostać zniszczone przez złe warunki pogodowe podczas zimy, a my będziemy musieli zaczynać pracę od nowa! Jeżeli jednak nie mamy innej możliwości, musimy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu wykopów.
Zabezpieczanie wykopów
Przede wszystkim trzeba usunąć z wykopu warstwę ziemi, która została uniesiona i przemarznięta. Następnie trzeba zastąpić ją chudą warstwą betonu. Zabezpieczenie wykopu polega przede wszystkim na ułożeniu na dnie styropianu lub maty słomianej. Takie rozwiązanie jest dobry, gdy temperatury nie są bardzo niskie i mrozy trwają krótko. Warto jednak poczynić pewne kroki, aby zabezpieczyć wykopy i nie mieć problemów wiosną.
Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj gruntu wymaga zabezpieczenia. Jeżeli na naszej działce znajduje się grunt piaszczysty o niskim poziomie wody gruntowej nie musimy ochraniać naszych wykopów, gdyż nic im nie grozi!
Czytaj również: Samozagęszczalny beton
Co z fundamentami?
Jeżeli udało się wykonać jedynie fundamenty należy je obsypać ziemią do poziomu terenu. Inaczej sytuacja ma się, gdy budynek jest podpiwniczony. Wówczas fundamenty należy przykryć styropianem i dopiero wtedy obsypać ziemią. W budynku podpiwniczonym ściany fundamentowe trzeba zaizolować przed wilgocią i dopiero wtedy obsypać ziemią. Posadzki należy przykryć styropianem lub matą słomianą, a następnie folią. Można także – dla większego bezpieczeństwa – przysypać wszystko warstwą ziemi. Wszelkie otwory: okna, miejsce na schody należy zabić deskami.
Podsumowanie
Warto pamiętać, aby nie wykonywać prac pochopnie. Zaczynanie robót późną jesienią może okazać się złym rozwiązaniem. Jeżeli wiemy, że nie zdążymy wykonać fundamentów przez zimą, lepiej poczekać do wiosny. Jeżeli jednak, z jakiś przyczyn, nie zdążyliśmy tego zrobić powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć wykopy. Mróz ma negatywny wpływ na glebę, warto więc także pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu fundamentów i ścian!
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 216 Grupa: Firmy budow... If you want to have fun with your photos, try using this amazing AI face swap tool! It’s super easy to use and gives you entertaining results every time: https:...
- Wiertarki bezudarowe Liczba postów: 0 Grupa: Budowa i re...
- Wózek widłowy o dużej sile udźwigu Liczba postów: 0 Grupa: Budowa i re...
- Szyby zespolone przeciw parowaniu okien Liczba postów: 0 Grupa: Budowa i re...
- Nowa aplikacja do optymalizowania kosztów energii Liczba postów: 0 Grupa: Budowa i re...
Ostatnio na forum
- Rozbiórki Liczba postów: 110 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Płoty ogrodowe Liczba postów: 1054 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych listew do swojego projektu, warto zajrzeć na https://listwywplot.pl/kategorie/drewnia ne-listwy/. Oferują bogaty wybór...
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 8 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 39 Grupa: Stawiamy śc... A co jest w stanie wykryć takie badanie termowizyjne - https://termocent.com/ ? Czy ustalą, jeśli działo się tam coś takiego w przyszłości? Zależy mi na ustalen...
- Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...