Jak zabezpieczyć kanały z okablowaniem?
Współczesne biurowce, zakłady produkcyjne, laboratoria, a także muzea i archiwa mają wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Do tego dochodzą inne elementy teletechniczne, w które wyposażane są wymienione obiekty.
W tym celu projektowane są w nich pionowe i poziome kanały, służące do prowadzenia okablowania. Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo to coraz powszechniejsze rozwiązanie architektoniczne?
Czytaj również: Włączniki o wyrazistym kształcie
Kable zasilające, łącza teleinformatyczne i okablowanie sterujące urządzeniami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi to newralgiczne punkty współczesnych obiektów. Zabezpieczenie od ognia szachtów kablowych jest więc niezwykle ważne. Przestój związany z brakiem prądu lub łączności jest bowiem dla firm niezwykle kosztowny. W szachtach, podobnie jak w innych miejscach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, występuje szczególne zagrożenie pożarowe. Na szczęście istnieją rozwiązania, skutecznie chroniące kanały kablowe przed ogniem. Są to zarówno bierne, jak i czynne systemy przeciwpożarowe.
Do tych pierwszych zaliczane są zaprawy ognioochronne oraz specjalne płyty i otuliny ogniochronne. Zabezpieczenia konstrukcyjne służą jednak jedynie ochronie przewodów od pożaru na zewnątrz lub też zabezpieczają przed wydostaniem się ognia z szachtu. Jak natomiast można ochronić kable, gdy ogień pojawi się w środku, wskutek na przykład przepięcia?
Czytaj również: Gaz a prawo budowlane
Jednym z rozwiązań jest Aktywna Linia Samogasząca z gazem FE-36™ firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy. System składa się butli ze środkiem gaśniczym i polimerowego przewodu, służącego jednocześnie jako detektor ognia i linia gaśnicza. Elastyczny przewód można poprowadzić pomiędzy kablami. Gdy dojdzie do zapłonu, polimerowa rurka pęknie w miejscu przegrzania i ugasi ogień. Jednocześnie wtłoczony do szachtu gaz FE-36™będzie utrzymywał się w nim i nie dopuści do ponownego zapłonu.
Z zabezpieczeń przeciwpożarowych dla kanałów kablowych, opartych na gazie FE-36™, jest jeszcze Stałe Urządzenie Gaśnicze. W firmie PLISZKA wytwarzana jest specjalna wersja tego systemu, przeznaczona do pracy w torach w podłodze lub w suficie.
Czytaj również: Płyta indukcyjna czy gaz?
- Modułowa konstrukcja SUG Pliszka na FE-36 pozwala na montowanie zbiorników w rożnych pozycjach. Łatwo można je przystosować do pracy w poziomie, co ułatwia ich montaż np. w przestrzeniach podpodłogowych lub podstropowych oraz w kanałach kablowych. Montowane są m.in. w biurowcach w Warszawie - mówi wykonawca systemów Krzysztof Radecki, Specjalista ds. Obsługi i Remontu Gaśnic i Systemów Przeciwpożarowych w firmie PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy. - Ciekawostką w tym systemie jest manometr na długim kablu, by swobodnie móc kontrolować ciśnienie zbiornika ze środkiem gaśniczym.
Powyższe systemy są w pełni automatyczne. Można je również włączyć w istniejący w obiekcie system monitorowania ppoż. i sterowania gaszeniem. W momencie wykrycia ognia przez czujki dymu odpowiednia informacja podawana jest do centrali sterującej, która decyduje o wyzwoleniu środka gaśniczego lub czeka na wyzwolenie przez operatora.
Szachty kablowe można również chronić systemem ręcznym. Przeznaczone jest do tego Półstałe Urządzenie Gaśnicze PUG z FE-36™. Sprawdzi się w obiektach, gdzie istnieje stały nadzór ludzki. W momencie wykrycia ognia przez system czujek PUG przeprowadza się w pobliże źródła ognia i uruchamia ręcznie proces gaszenia.
Czytaj również: Puszki elektryczne
Wszystkie wyżej wymienione systemy przeciwpożarowe oparto na gazie FE-36™ amerykańskiego koncernu DuPont. FE-36™ charakteryzuje się bowiem wyjątkowymi właściwościami gaśniczymi. Środek ten jest bezpiecznym dla środowiska i ludzi zamiennikiem halonu 1211. Gasi pożary grup A, B i C oraz urządzenia elektryczne pod napięciem do 123 kV w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo nie uszkadza czułej elektryki i elektroniki oraz teleinformatyki, jak to mogą spowodować systemy z wodą, pianą lub gazem CO2. Systemy z FE-36™ są niskociśnieniowe (do 20 bar), dzięki czemu nie wymagają wzmacniania konstrukcji zabezpieczanych pomieszczeń czy też podwyższania ognioodporności ścian i okien. Nie generują zatem dodatkowych kosztów ani przed montażem, ani po akcji gaśniczej, pozostawiając po odparowaniu czystą i suchą powierzchnię.
Źródło: Pliszka / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...