Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Nasza aktywność w ogrodzie jesienią, powinna być głównie skoncentrowana na zabezpieczeniu roślin przed nadchodzącą zimą. W innym przypadku na wiosnę może nas czekać bardzo duże rozczarowanie. I zamiast pięknie budzącej się zieleni, zobaczymy wyschnięte pędy, które trzeba będzie po prostu usunąć. Czytaj dalej

 

Choć wiele roślin, zwłaszcza z naszego kręgu klimatycznego, stosunkowo dobrze znosi zimę, to te, które są sprowadzone z regionów o cieplejszym klimacie oraz młode rośliny, muszą zostać zabezpieczone. Rośliny takie powinny zgromadzić w tkankach zapas wody, bo dzięki temu łatwiej zniosą jej niedostatek. Jest to bardzo ważne dla roślin, które są zdolne do spowalniania czynności fizjologicznych, ale nie przerywają parowania. Należy podlewać więc obficie ogród, jeśli przez długi czas nie pada deszcz i jest sucho.

 

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

 

Kiedy narażamy rośliny na gnicie?

Rośliny należy też osłonić. Nie wolno nam tego jednak uczynić zbyt wcześniej. Kiedy osłony stworzymy przy dodatnich temperaturach, to narażamy rośliny na gnicie, a co więcej stworzymy idealne kryjówki dla małych gryzoni. Dlatego osłony nakładamy dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie do minus pięciu stopni Celsjusza. Byliny wrażliwe na mróz oraz posadzone jesienią należy okryć gałązkami iglastymi, korą lub trocinami. Kiedy zima jest bezśnieżna, a na zewnątrz jest minus dziesięć stopni,powinniśmy dołożyć ich dodatkową warstwę. Jeśli mróz jest większy,a zima trwa długo, powinniśmy dokładać coraz więcej warstw. Osłonić należy również trawy ozdobne. Aby rośliny tego typu dobrze przezimowały, powinniśmy związać ich wyschnięte liście i kwiatostany, a następnie przy ziemi okryć je słomą, stroiszem, liśćmi albo włókniną.

 

Prace porządkowe

Czas przystąpić do klasycznych prac porządkowych. Przede wszystkim usuńmy z trawnika i całego ogrodu zalegające na nim liście. Grabienie może wydawać się bezsensownym zajęciem, ale tylko dzięki temu trawa pod spodem nie zgnije. Trawa musi mieć czas, aby przygotować się do zimowej wegetacji. Trawę należy też skosić, ale nie później niż na przełomie października i listopada. Przesadzenia krzewów należy też wykonać na jesieni. Same grządki powinny być zabezpieczone mieszanką trocin i kory. Nie stosujemy natomiast torfu do zabezpieczania roślin przed mrozem i nie podcinajmy pędów. Jeśli pojawią się ujemne temperatury, dla wielu krzewów czy drzewek może się to okazać zabójcze.

 

Czytaj również: Dlaczego lepiej zasadzić drzewa i krzewy jesienią niż wiosną?

 

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

 

Rośliny wymagające specjalnej opieki

Szczególnie zadbajmy o rośliny, które mają płytki system korzeniowy. Musimy je osłonić na poziomie gleby, ale też zabezpieczyć przed wiatrem. Dobrym sposobem jest osłonięcie roślin parawanami z włókniny rozłożonej na wbitych w ziemię palach, na przykład bambusowych. Zabezpieczą je przed przesuszem, który najczęściej jest przyczyną śmierci pędów niż bezpośrednio mróz. Szczególnie groźne są słoneczne i mroźne dni. Pod wpływem promieni słonecznych pobudzone do życia rośliny parują wodę, lecz korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej ziemi. Rozwiązaniem jest zakup odpowiednich narzędzi, które będą  niezbędne, kiedy nadejdą mrozy i śniegi. Chodzi tutaj zwłaszcza o narzędzia do odśnieżania np. odśnieżarki spalinowe

 

Czytaj również: Co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną było w nim pięknie

 

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 357

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >