Jak zabezpieczyć się przed wścibskim spojrzeniem?
Czy Polacy lubią być podglądani? Nie – wynika z badania społeczeństwa przeprowadzonego na zlecenie firmy Oknoplast. Gdy wracają do domu po ciężkim dniu w pracy, marzą o spokoju i relaksie we własnym domu. Za najlepszy sposób ochrony przed wzrokiem niepowołanych osób badani uznali rolety zewnętrzne.
Czytaj dalej
Intymność w domu – co to znaczy dla Polaków?
Wyniki badania pokazują, że dla ankietowanych, bez względu na wiek, wykształcenie, czy miejsce zamieszkania bardzo ważne jest poczucie intymności w domu. "Dom oznacza dla Polaków miejsce, do którego dostępu nie ma nikt obcy. To właśnie tutaj odnajdujemy spokój – tak odpowiedziało 14% badanych." – mówi Hubert Rudzki, Specjalista ds. Marketingu i Reklamy OKNOPAST.
Dużej części badanych intymność w domu kojarzy się także z ciszą i rodziną. Odpowiedziało tak odpowiednio 6% i 5% respondentów. "Jesteśmy narodem ceniącym wartości rodzinne, wielu z nas to właśnie w gronie najbliższych czuje się bezpiecznie" – komentuje Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.
Czytaj również: Wysoka aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce
Podglądamy?
Ciekawość to według Polaków, główny powód zaglądania w cudze okna - uważa tak aż 83% badanych. Ciekawość jest potężną siłą, która popycha nas do podglądania. Lubimy wiedzieć, co inni robią, jak spędzają czas – mówi psycholog Izabela Kielczyk.
Część osób twierdzi, że przyczyną zaglądania w cudze okna jest nuda (12%) lub zazdrość (4%). Czasem patrzymy w okna sąsiadów, aby dowiedzieć się, jak mają oni urządzone mieszkanie lub dlatego, że słyszymy niepokojące odgłosy dobiegające z ich domu. Odpowiedzi te wskazało 4% i 3% badanych.
Bez względu na powody podglądania Polacy nie lubią, gdy przekracza się granice ich prywatności – 69% badanych wyraziło sprzeciw wobec wścibstwa sąsiadów. Zaglądania w okna przez niepowołane osoby nie znoszą zwłaszcza panie. Co ciekawe najwięcej przeciwników takiego zachowania znalazło się też w grupach osób między 55 a 70 lat (59%) i między 25 a 39 lat (56%). "Ludzie po 50 roku życia bardzo cenią swoją intymność Uważają wścibstwo za żenujące zachowanie. Działają oni w myśl zasady „Nie mów nikomu, co się dzieje w domu”. Ludzie miedzy 25 a 39 rokiem to z kolei osoby, dla których liczy się rozwój zawodowy. Nie mają czasu na podglądactwo, bo często dopiero późnym wieczorem są w domu" – tłumaczy psycholog Izabela Kielczyk.
Do tego, że sami podpatrujemy sąsiadów przyznajemy się bardzo niechętnie. Niektórzy respondenci (2%) odmówili odpowiedzi na to pytanie. Jedynie co piąty badany deklaruje, że zdarza mu się zerknąć w cudze okno. Najwięcej osób, które przyznały się do podglądania mówi, że robi to rzadko – raz na miesiąc (11%). "Można nie przyznawać się do podglądania, ale i tak powszechnie wiadomo, że ciekawość leży w ludzkiej naturze. Zastanówmy się, jak łatwo plotkujemy o życiu osobistym sąsiadów czy znajomych. Owszem nie lubimy przyznawać się publicznie do takich zachowań. Nie lubimy myśleć o sobie jako o „podglądaczach”. Czasem naszą chęć podpatrywania sąsiadów tłumaczymy potrzebą zmiany np. chcemy zobaczyć, jak sąsiad urządził pokój i to ma nam pomóc wprowadzić zmiany do własnego mieszkania"– komentuje Izabela Kielczyk.
Czytaj również: Czy nowe mieszkania sprzedają się szybciej?
Jak uchronić się przed oczami ciekawskich?
Wyniki badania pokazują, że Polacy nie życzą sobie podglądania. Co więcej rzadko przyznają się, że sami patrzą w okna innych. Chętnie dzielimy się jednak sposobami ochrony domu przed oczami sąsiadów. Metodą, którą większość Polaków (66%) uznaje za skuteczną, jest montaż rolet zewnętrznych. W dalszej kolejności pojawiły się żaluzje – 15% , zasłony – 10% i firanki – 6% badanych.
"Aby rolety spełniały swoją funkcję ochronną i służyły nam przez lata, warto wybierać sprawdzone rozwiązania. Na rynku dostępne są pancerze wykonane z trwałego, lakierowanego aluminium, odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Aby podnieść komfort użytkowania rolet, warto zamontować automatykę czasową, która pozwala na zaprogramowanie momentu otwierania i zamykania rolet zgodnie z upodobaniami. Takie urządzenie pozwoli nam w pełni oddać się chwilom relaksu bez potrzeby pamiętania o zasłonięciu rolet" – mówi Hubert Rudzki z OKNOPLAST
W ofercie OKNOPLAST znajdziemy trzy systemy rolet zewnętrznych LUNA, TERRA i SOL. Można je zamontować w budynkach nowych, jak i już istniejących. Wszystkie rolety OKNOPLAST są dostępne w szerokiej palecie barw, dzięki czemu możemy je dopasować do koloru elewacji budynku i okien. Takie rozwiązanie skutecznie ochroni dom przed oczami wścibskich sąsiadów. My natomiast będziemy mogli się zrelaksować i spędzić czas tak, jak lubimy bez obawy przed obcym wzrokiem.
Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własna firma Liczba postów: 286 Grupa: Firmy budow... Jeżeli są tutaj osoby, które mają problemy związane ze swoją firmą, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie firmę DEBERG - zadłużona spółka co grozi....
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...