Jak zabezpieczyć teren przed erozją

Jak zabezpieczyć teren przed erozją

Erozja to proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce, siłę grawitacji i działalność organizmów. Wpływa ona na zmianę rzeźby terenu, a czasem także na zmianę struktury podłoża. Czytaj dalej

 

 Ogród w niebezpieczeństwie 


 Zróżnicowany pod względem rzeźby terenu ogród wymaga zabezpieczenia skarp, uskoków czy bocznych krawędzi schodów. Jest to z jednej strony pewne utrudnienie projektowe, z drugiej jednak znakomity pretekst do zaprojektowania ciekawego ogrodu.

 Posłużmy się prostym przykładem: mamy już w ogrodzie skarpę. Jest malowniczy element chyba każdego miejsca, gdzie się znajduje, ale również jednak źródło kłopotów. Aby im zapobiec, należy ją odpowiednio wyprofilować, a potem zabezpieczyć stoki. W przeciwnym razie wymywana przez deszcz może się osuwać i opadać. 

 

 

 Łagodne skarpy natomiast najlepiej jest obsadzić roślinami. Decydując się na to, wybierajmy gatunki które są łatwe w uprawie i odporne susze, ponieważ ziemia na pochyłości szybciej wysycha. Najlepiej, by rozrastały się za pomocą kłączy które, przerastając podłoże, będą je tym samym stabilizować. 

 Zadbajmy też o jakość gleby na stoku. Warstwa urodzajnej ziemi powinna mieć minimum dwadzieścia centymetrów grubości. Im większe pochylenie skarpy, tym bardziej zwarta powinna być porastająca ją roślinność. 

 

Czytaj również: Proste sposoby na magiczny klimat w ogrodzie

 

 Wysokie i strome skarpy 


 Tu sprawa przedstawia się nieco inaczej niż w przypadku niskich skarp. Murki oporowe to elementy architektury ogrodowej, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie skarp zbudowanych z ziemi lub gruzu.

 Te konstrukcje, nie przekraczające wysokości 1,2 metra, można wznieść samodzielnie. Te wyższe już ścianki lepiej i bezpieczniej jest zlecić wyspecjalizowanej w tej branży firmie. 

 Murki oporowe mogą być zarówno suche jak i mokre. Jedne i drugie buduje się z cegieł, kamieni, bloczków lub pustaków. Niektórzy wznoszą również swoje murki z drewna, desek czy wykopanych podkładów kolejowych. 

 Budują taki murek oporowy, warto pozostawić między nim a skarpą wolną przestrzeń i wypełnić ją warstwą odsączającą, czyli żwirkiem lub tłuczniem. 

 

ogród na nierównym terenie, aranżacja

 

Czytaj również: Wykorzystanie kamienia w ogrodzie

 

 Wybór materiału na murek


 Jak już wspomnieliśmy, do budowy murku oporowego można wykorzystać wiele różnych materiałów. Najczęściej używany jest kamień naturalny lub cegły układane na fundamencie i połączone ze sobą zaprawą cementrową. Przez ostatnie lata zyskały na popularności także dekoracyjne kostki brukowe. 

 Zaa wykorzystaniem betonowych wyrobów nawierzchniowych przemawia nie tylko ich atrakcyjny wygląd, ale też względy praktyczne. Kostka brukowa to trwały i wytrzymały produkt, który w przeciwieństwie do umocnień z drewna, wytrzyma w warunkach ogrodowych przez długie lata.

 

ogród,zabezpieczanie przed erozją

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >