Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Bez wątpienia czyste powietrze to coś, o co w dzisiejszych czasach musimy walczyć w sytuacji, gdy podwyższone są normy pyłów zawieszonych w powietrzu i wietrzenie pomieszczeń w sposób naturalny nie zawsze jest możliwe. Zasadnym więc wydaje się pytanie, jak zadbać o czyste powietrze w domu. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak to zrobić.

 

Sposób naturalny: mokry ręcznik na grzejniku

Jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna, to na pewno należy otwierać okna na krótko i sprawdzać alerty pogodowe dla miasta. Wietrzenie wtedy gdy stężenie szkodliwych pyłów jest niższe jest w tym przypadku najlepszym wyborem. Wietrzyć należy jednak nie dłużej niż ok. 10 minut. Krótkie wietrzenie wystarczy. Aby zapewnić właściwy poziom nawilżenia przy ogrzewaniu, gdy nie ma się nawilżacza powietrza, można rozłożyć mokry ręcznik na grzejniku. W ten sposób można zadbać o błony śluzowe gardła i krtani, co jest bardzo ważne, gdyż pomaga zachować naturalną barierę ochronną dla drobnoustrojów i wirusów. Również w przypadku przebiegu infekcji warto pokusić się o taki domowy sposób na nawilżanie powietrza. Warto również dbać o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach. Zdrowy mieści się w granicach od 40 do 60%. Warto zainwestować małe, ale skuteczne narzędzie do pomiaru wilgotności, czyli higrometr. Takie urządzenie można zakupić za ok. 30 zł. Jednak jak powietrze w domu oczyszczać?

 

Oczyszczanie powietrza w domu – co można zrobić?

Zabrzmi to, jak banał, ale naszym lifehackiem jest po prostu regularne odkurzanie. Zatem trzeba sięgnąć po odkurzacze ze szczelnymi filtrami HEPA, a ponadto wycierać kurz z płaskich powierzchni przy użyciu zwilżonej szmatki. Można zastosować też roztwór wody z sodą na zabrudzenia. Nie poleca się używania środków chemicznych, gdyż mogą podrażniać drogi oddechowe. Warto również zakupić rośliny oczyszczające powietrze, o ile w domu nie ma małych dzieci i zwierząt domowych, bo niektóre z nich mogą być toksyczne. Wśród roślin oczyszczających powietrze można wymienić: chamedorę lub paproć. Można też zainwestować w oczyszczacze powietrza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dla czystego powietrza niezwykle ważna jest prawidłowa wentylacja i tu najlepiej sprawdza się mechaniczna.

 

Czytaj również: Klimatyzacja w okresie jesienno-zimowym. Jak ją wykorzystać?

 

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

 

Rekuperacja pomoże zadbać o czyste powietrze

Kontrolowany obieg powietrza i oddanie energii ze zużytego powietrza w wymienniku ciepła to najlepszy sposób na wymianę powietrza z zachowaniem jak największej ilości energii cieplnej. Warto wiedzieć, że nawiewane powietrze przechodzące przez czerpnie, a następnie rekuperator jest dodatkowo oczyszczane poprzez zastosowane filtry. Dzięki temu do pokoi, kuchni czy łazienki może trafiać powietrze czyste wolne od pyłów, czy alergenów. Rekuperacja polecana jest nie tylko dla osób z alergiami, astmami czy innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego, ale tak naprawdę dla każdego. Koszt takiej instalacji nie jest mały, ale korzyści dla zdrowia są bezcenne. Ponadto warto wiedzieć, że także na rekuperację przysługują dofinansowania czy ulga termomodernizacyjna. Do rekuperatora co pewien czas trzeba dokupować filtry lub czyścić te, które przeznaczone są do czyszczenia. Zaniedbania w tym zakresie powodują, że wymiana powietrza nie może przebiegać efektywnie, a ponadto gromadzą się groźne dla zdrowia drobnoustroje, a w przypadku nadmiaru wilgoci także grzyb czy pleśń. Trzeba pamiętać o regularnych przeglądach przynajmniej raz do roku.

 

Czyste powietrze to także neutralizacja jonów dodatnich – zainwestuj w elektryczne jonizatory lub lampy solne

Ostatnia kwestia związana jest z jonizacją powietrza. Wszelkie sprzęty elektroniczne powodują, że w powietrzu gromadzą się szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie. Można jednak je neutralizować, stosując odpowiednie urządzenia. Skuteczne mogą być elektryczne jonizatory, choć trzeba pamiętać, iż są one głośne. Dostępne są także lampy solne, które emitują jony ujemne i dobrze wpływają na układ oddechowy.
Czyste powietrze w domu to mniejsze ryzyko infekcji i chorób, dlatego warto o nie zadbać. Dzięki temu można cieszyć się lepszym zdrowiem, a przecież nie ma nic cenniejszego.

 

Czytaj również: Nowe przepisy budowlane a rekuperacja w domu

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 257

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >