Jak zadbać o grzejniki przed sezonem grzewczym?
Nastała kalendarzowa jesień i na dworze jest coraz zimniej. To ostatni moment, by przygotować grzejniki przed sezonem grzewczym. Aby nie dać się zaskoczyć niskim temperaturom, uniknąć niemiłych niespodzianek i awarii warto zadbać o nie już teraz.
Czytaj dalej
Sprawdź, co zrobić, by w domu było ciepło, a urządzenia grzewcze działały bez zarzutu zapewniając domownikom komfortowe warunki.
Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?
Minęły czasy, kiedy sezon grzewczy rozpoczynał się ściśle określoną datą. Obecnie termin ten nie jest ustalony obligatoryjnie, a przepisy nie precyzują, kiedy należy włączyć ogrzewanie. Uruchomienie ogrzewania odbywa się zgodnie z umową między odbiorcą a dostawcą ciepła. Prawo energetyczne określa jedynie okres, kiedy firmy dystrybuujące ciepło do mieszkań muszą być gotowe do rozpoczęcia świadczenia usługi. Za takie ramy czasowe przyjmuje się 1 września rozpoczęcie okresu grzewczego i 31 maja – jego zakończenie.
Czytaj również: Ogrzewanie podłogowe pod drewnianą podłogą
Warto zaznaczyć, że decyzję podejmują indywidualnie wspólnoty mieszkaniowe, ważny jest też głos mieszkańców. Zazwyczaj zarządca budynku rozpoczyna sezon grzewczy, kiedy przez kolejne 3 dni na zewnątrz utrzymuje się niska temperatura lub, kiedy do administracji zwróci się odpowiednia duża liczba lokatorów z prośbą o uruchomienie ogrzewania. Właściciele domów jednorodzinnych oraz własnych pieców grzewczych mogą samodzielnie decydować o włączeniu ogrzewania.
Przed włączeniem ogrzewania dokładnie oczyść grzejniki
Zazwyczaj wraz z końcem sezonu grzewczego i wyłączeniu grzejników, zapominamy o nich aż do jesieni. A podczas domowych porządków rzadko kiedy dokładnie je czyścimy, tym samym po lecie przykryte są zwykle grubą warstwą kurzu. Dlatego przed włączeniem ogrzewania powinniśmy starannie je oczyścić. Jeśli tego nie zrobimy, po uruchomieniu urządzeń w pomieszczeniach przez kilka dni może unosić się nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu. Wraz z ciepłym powietrzem unoszą się do góry rozmaite zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniając się po całym mieszkaniu, negatywnie wpływają na układ oddechowy. Szczególnie niekorzystnie oddziałuje to na alergików.
– Dlatego też nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu grzejników w czasie trwania sezonu grzewczego. Dobrze, jeżeli posiadają one powłokę, która nie daje oparcia kurzowi. Powłoka grzejnika Zehnder Charleston jest lakierowana, ale wolna od rozpuszczalników i metali ciężkich, dzięki czemu nie uwalnia oparów obciążających zdrowie – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.Grzejniki czyścimy zarówno na zewnątrz, jak i w środku.
Czytaj również: Jak zminimalizować straty energii?
– Do tego celu używajmy miękkich materiałów i szczotek, ponieważ tylko takie nie uszkodzą lakierowanej powierzchni. Sprawdzi się miękka szczotka umocowana na długim sprężystym drucie zakończonym rączką, która dotrze do trudno dostępnych miejsc i dobrze oczyści całe urządzenie. Specjaliści Zehndera opracowali specjalną szczotkę z sierści jagnięcej. Dobrze, kiedy konstrukcja grzejnika ułatwia czyszczenie, dzięki optymalnej odległości między żeberkami. Taka jest budowa naszego sztandarowego produktu – grzejnika Zehnder Charleston – dodaje Jerzy Stosiek.
Kiedy już wyczyścimy grzejnik na sucho, trzeba umyć go także od zewnętrznej strony. Pamiętajmy, by przed myciem wyłączyć go i poczekać aż ostygnie. Urządzenie myjemy ciepłą wodą z dodatkiem, np. płynu do naczyń. W żadnym wypadku nie powinno się używać detergentów ani innych żrących płynów (nawet tych zawierających aceton), ponieważ mogą one naruszyć powłokę lakierniczą kaloryfera.
Odpowietrz i uzupełnij poziom wody w instalacji grzewczej
Aby instalacja prawidłowo funkcjonowała należy ją odpowietrzyć przed sezonem grzewczym. Grzejniki płytowe zwykle posiadają specjalny zawór umieszczony na górze, dzięki któremu możemy zrobić to samodzielnie. Pracę wykonujemy przy pomocy śrubokrętu albo urządzenia wyposażonego w pokrętło do odkręcania odpowietrznika w kaloryferze oraz pojemnik do zbierania wypływającej z instalacji wody. Po skontrolowaniu i zakonserwowaniu zewnętrznych elementów kaloryfera, następny krok to sprawdzenie ciśnienia. Jeśli jest obniżone w stosunku do wartości, przy jakiej pracowało w ubiegłym sezonie należy dopełnić wodę w systemie. Wprawdzie małe spadki ciśnienia są niegroźne, ale już znaczny spadek wymaga interwencji instalatora.
W trakcie sezonu konserwuj grzejnik na bieżąco
Właściwie przygotowany, czyli wyczyszczony i odpowietrzony grzejnik powinien działać bez zarzutu przez całą jesień i zimę. Zwracajmy jednak uwagę, aby przez przypadek go nie uszkodzić lub nie zarysować. Nie każdy wie, że wieszanie na grzejniku mokrych ścierek, szczególnie tych używanych wcześniej do sprzątania, może negatywnie wpłynąć na powłokę lakierniczą. Otóż pozostałości detergentów mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą i ją uszkodzić.
A warto pamiętać, że powłoka odgrywa bardzo ważną funkcję – chroni kaloryfer przed korozją. Każde jej naruszenie może doprowadzić do przecieków, co skraca żywotność grzejnika. Z tego powodu od czasu do czasu przyjrzyjmy mu się, sprawdźmy czy nie ma na nim odprysków i rys. Jeśli takowe znajdziemy, wówczas musimy zabezpieczyć je lakierem w sztyfcie lub sprayu.Urządzenia grzewcze od zaufanych producentów, odpowiednio zainstalowane i cyklicznie konserwowane z pewnością posłużą nam przez wiele długich lat. Tym samym zapewnią mieszkańcom ciepło i komfortowe warunki w domu.
Źródło: 36 i 6 PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Energooszczędny i trwały dom z drewnianego szkiele... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Odkrywaj muzykę z całego świata z Radioq! Dodaj sobie energii porannymi utworami, bądź na bieżąco po południu z szybkimi rytmami i zrelaksuj się wieczorem przy....
- Czy montaż rekuperacji rozwiąże problem niesprawne... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Temat rekuperacji staje się coraz bardziej istotny, zwłaszcza w kontekście problemów z niesprawną wentylacją w domach. Cieszę się, że autor zwrócił uwagę na to,...
- Jaka odzież robocza jest potrzebna w okresie letni... Liczba postów: 19 Grupa: Budowa i re... In summer, wearing comfortable clothes is essential to enjoy outdoor activities. An exciting way to entertain is to play the game Snow Rider 3D, where you can e...
- Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie e... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Świetny artykuł! Temat rosnącego zużycia energii na chłodzenie pomieszczeń jest bardzo na czasie, zwłaszcza w kontekście zmieniającego się klimatu i rosnących t...
- Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Czy same grzejniki m... Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zobaczcie na ofertę na stronie http://www.izolacje-polimocznikowe.pl/ to firma która oferuje między innymi profesjonalne i innowacyjne rozwiązania dla branży iz...