Jak zadbać o narzędzia ogrodowe?

Jak zadbać o narzędzia ogrodowe?

Obecnie panująca aura może oznaczać, że zima prawdopodobnie mija i niedługo zawita do nas nowa pora roku. Już w lutym, przy dodatniej temperaturze, możemy przystąpić do przycięcia niektórych gatunków drzew i krzewów. Warto więc sprawdzić stan naszego sprzętu do pracy w ogrodzie, który będzie używany jako pierwszy. Czytaj dalej


W ogrodzie używamy różnego rodzaju sprzętu i każdy wymaga odpowiedniej opieki. Więcej uwagi powinniśmy poświęcić urządzeniom elektrycznym i spalinowym – ich prawidłowa konserwacja i przygotowanie do użytkowania jest jednym z warunków wieloletniej eksploatacji. Z końcem pory zimowej dobrze jest sprawdzić:

  • czy urządzenie jest oczyszczone. Jeśli nie oczyściliśmy go po zakończeniu poprzedniego sezonu – trzeba to zrobić przed wznowieniem pracy w ogrodzie. W tym przypadku, należy to zrobić delikatnie, by przy usuwaniu zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi nie spowodować uszkodzenia urządzenia. Przy tejże okazji warto także przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom i uzupełnić ewentualne ubytki.
  •  czy urządzenie działa prawidłowo – w przypadku wątpliwości najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi, a jeśli nie możemy zaradzić ewentualnym problemom we własnym zakresie, warto zwrócić się o pomoc do punktu serwisowego.

 

Czytaj również: Szybkie sprzątanie po zimie



Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego maszyny spalinowej warto pamiętać o zdjęciu fajki świecy, by uniknąć przypadkowego uruchomienia maszyny. Następnie sprawdzamy trzy podstawowe elementy – filtr powietrza, świecę zapłonową i olej.


Świeca zapłonowa – powinna być wymieniona w przypadku stwierdzenia na niej dużej warstwy nalotu, pęknięć czy uszkodzeń izolatora. Dobrze jest też skontrolować stan jej dokręcenia, gdyż niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik.

 

Czytaj również: Narzędzia ogrodowe na cały rok

 


 

Filtr powietrza – pamiętajmy, że zabrudzony filtr powietrza negatywnie wpływa na pracę silnika, dlatego powinien być kontrolowany przynajmniej raz do roku – najlepiej przed sezonem wiosennym. Sprawdzamy jego czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany). Jeśli jest zanieczyszczony  w niewielkim stopniu - należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy filtra należy delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Warto również uważać, by nie wcierać brudu (nie poleca się stosowania szczoteczki) i by zanieczyszczenia nie dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika.

Poziom oleju - jeżeli podczas konserwacji urządzenia przed zimą, silnik nie został zalany olejem, należy to zrobić na wiosnę. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom.

 

Czytaj również: Szybkie cięcie piłą spalinową

 


 

Z końcem zimy dobrze jest także przyjrzeć się ostrzom urządzeń, które są w nie wyposażone i ocenić stan ich zużycia. W przypadku stwierdzenia stępienia  należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdyż noże muszą być odpowiednio wyważone po tym zabiegu. Natomiast jeśli zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia, nierówności - powinniśmy ostrza wymienić.

Na zakończenie przeglądu stanu technicznego zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 603

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >