Jak zadbać o psa w upalne dni?

Jak zadbać o psa w upalne dni?

Gorące lato doskwiera naszym mniejszym i większym przyjaciołom. Bez znaczenia jest to, czy nasz pies jest rasowy, czy przysłowiowym kundelkiem. Faktem jest natomiast to, że niektóre rasy psów szczególnie źle znoszą wysokie temperatury i skwar lejący się z nieba. Czytaj dalej

 Husky, malamuty i akity nie cierpią wręcz temperatur +30st.C. Przecież to rasy rodem z krajów północy. Należy im w czasie upałów zapewnić ciągły dostęp do świeżej wody, możliwość skrycia się w cieniu. 

 Do udaru cieplnego dochodzi, kiedy mechanizmy regulacyjne nie są w stanie utrzymać temperatury w normalnych granicach. Normalna temperatura psa to 38-39 st.C.

 Co roku inspektorat Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami notuje dziesiątki przypadków udaru psów z powodu przegrzania organizmu, a także śmierci zwierząt wskutek braku wiedzy czy bezmyślności ich właścicieli. 

 

 

Czytaj również: Poszukiwanie mieszkań na cichych osiedlach

 

Podstawowe zasady

 Miska z wodą naszego pupila musi być zawsze pełna. Najlepiej jest podawać wodę zwierzakowi w metalowym naczyniu, ponieważ ono dłużej trzyma zimno. Niektórzy jeszcze radzą, by dorzucać do tej wody kostki lodu, ale lekarze weterynarii stanowczo to odradzają. Gwałtowna zmiana w temperaturze może sprawić, że nasz pies się rozchoruje.

 Jeśli posiadamy pupila, z którym regularnie odwiedzamy psiego fryzjera, powinniśmy również pamiętać o tym, by nie pozwolić latem golić psa do skóry. Jeśli postąpimy inaczej, możemy w ten sposób narazić go na oparzenia słoneczne. 

 Wychodząc z naszym psiakiem na spacer powinniśmy wybierać takie miejsca, gdzie zwierzę będzie miało możliwość kąpieli i ochłodzenia organizmu. W szczególnie upalne dni najlepiej wybierać się na przechadzki rano i wieczorem. Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie ze sobą ręcznika lub spryskiwacza, a także wody, by zaspokoić pragnienie zwierzaka w każdej chwili. 

 Nie wolno również pozostawiać psa samego wewnątrz samochodu. Psy posiadają gruczoły potowe tylko na poduszkach łap. Nie wystarczają one do ochłodzenia całego ichorganizmu. W efekcie może dojść do przegrzania. Pies staje się wtedy niespokojny, podekscytowany rozdrażniony i dyszy. Pozostawienie go na długo w tak nagrzanym pomieszczeniu może doprowadzić nawet do śmierci psa. 

2015-07-26
Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19488 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 456

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >