Jak zadbać o żywopłot wiosną?

Jak zadbać o żywopłot wiosną?

Wiosna to czas kiedy każdy ogród budzi się do życia. Żywopłot to jego najbardziej wystawna część, dlatego warto zadbać, aby odpowiednio reprezentował nasz zieleniec. Oto kilka prostych i praktycznych zabiegów, które skutecznie obudzą żywopłot po zimowej hibernacji, zapewniając mu piękny i zdrowy wygląd niczym najwspanialsze angielskie ogrody. Czytaj dalej

 

Zasady pielęgnacji żywopłotu

Każdy żywopłot należy przycinać regularnie co najmniej dwa razy   w sezonie, tak aby skrócić go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy i kształtu. W porze wiosennej, najlepiej w marcu warto skrócić przyrosty   o około 1/3 długości. Zabieg ten sprawi, że żywopłot stanie się nie tylko gęstszy, lecz również zdrowszy, ponieważ przycięcie wzmacnia gałęzie, a roślina nie traci energii na zbędny rozrost. Wiosenne cięcie jest niezbędne również z innych powodów. Młode pędy roślin, które pod wpływem ocieplania temperatury zaczynają rozwijać się, muszą mieć dostęp do światła słonecznego, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą uschnąć. Zahamuje to optymalny rozwój żywopłotu oraz wpłynie niekorzystnie na jego formę. Wiosenne strzyżenie chroni je przed taką niekorzystną sytuacją, co gwarantuje jednocześnie zdrowy i zielony wygląd żywopłotu przez cały sezon. Dodatkowym efektem podcinki jest drewnienie łodygi krzewu. Warunkuje to stabilny rozwój oraz chroni roślinę przed przymrozkami w trakcie zimy.

 

Czytaj również: Automatyczna kosiarka do trawy

 

Ogrodnicy wyróżniają wiele gatunków żywopłotów, jednak    w założeniu można wyróżnić kilka konkretnych czynności pielęgnacyjnych wspólnych dla każdego z nich. Przede wszystkim jest to kształtowanie. Wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości, tak aby zachować wizualną harmonię. W przypadku żywopłotów formowanych, takich jak grab, buk, tuja czy cedr, szczyty należy przystrzyc do płaskiej powierzchni, co gwarantuje jednolity dostęp światła słonecznego. Zabieg ten wpływa na zrównoważony wzrost krzewów. Boczne partie żywopłotów najlepiej jest przycinać w taki sposób, aby dolna część była szersza niż górna. Zapewnia to większe nasłonecznienie oraz sprzyja nawodnieniu niższych partii krzewów podczas podlewania czy wiosennych deszczy. Mniej doświadczonym ogrodnikom polecanym rozwiązaniem jest użycie słupków oraz sznurka w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich i prostych żywopłotów. Przydatna może okazać się również specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod katem 100 stopni – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.  


 


Narzędzia to podstawa

Pielęgnacja żywopłotów wymaga odpowiednich narzędzi, przede wszystkim ostrych i czystych. Praca  tępymi narzędziami może skutkować uszkodzeniem pędów, co wygląda nieestetycznie, a w rezultacie może doprowadzić do chorób roślin. Używany sprzęt powinien być dostosowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb ogrodnika. Polecanym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów, ponieważ  pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Dla niedoświadczonych amatorów pracy w ogrodzie dobrym rozwiązaniem są  nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Dokonując zakupu warto jest zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei bardziej profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę, która będzie dostosowana do ich potrzeb i zakresu użytkowania. Wysoka wydajność  oraz dobre wyważenie sprzyjają pielęgnacji dużych powierzchni. Innym rozwiązaniem są nożyce na wysięgniku. Dzięki nim bez trudu sięgniemy trudnodostępnych miejsc.

 

 


Źródło: Husqvarna / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 482

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >