Jak zamontować klimatyzację w domu?

Jak zamontować klimatyzację w domu?

Nie daj się letnim upałom! Jeśli chcesz, żeby Twój dom był schronieniem nie tylko przed zimnem, lecz także upałem, nie odkładaj na później montażu klimatyzacji. Dzięki temu z przyjemnością schronisz się przed upałami w domowym zaciszu. Zainteresowany? Sprawdź, jaki rodzaj chłodzenia wybrać. Klimatyzacja. Rzadko o niej myślimy podczas wyboru projektu. Odczuwamy jednak jej brak, gdy temperatura za oknem wzrasta do 30°C lub nawet przekracza ten próg. Co wtedy robić? Czytaj dalej

 

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Kolejny rok wysoka temperatura nie pozwala Ci komfortowo spędzać czasu w domu, a jedynym chłodnym pomieszczeniem jest kotłownia? Jeżeli żałujesz, że wcześniej nie pomyślałeś o klimatyzacji, mamy dwie wiadomości: po zbudowaniu domu nie zamontujesz co prawda klimatyzacji centralnej, możesz jednak wybrać inne rozwiązania.

 

Dlaczego należy zaplanować klimatyzację centralną przed rozpoczęciem budowy? Kanały przez które jest odprowadzane powietrze montuje się w ścianach i stropach. Montaż takiego systemu w przypadku eksploatowanego domu wymagałby gruntownego remontu. Na szczęście możesz skorzystać z klimatyzatorów przenośnych lub typu split.


jak zamontować klimatyzację w domu?

 

Czytaj również: Centrale wentylacyjne w budynkach przemysłowych - jakie normy powinny spełniać

 

Nie czekaj do lata. Zanim wybierzesz projekt domu jednorodzinnego, rozważ montaż klimatyzacji centralnej.

 

Wybieramy klimatyzator pokojowy

 

Decydując się na klimatyzację, możesz wybrać dwa sposoby – ochładzać jedno pomieszczenie np. salon czy sypialnię, lub kilka wnętrz jednocześnie. Do dyspozycji masz bowiem różne rodzaje klimatyzatorów.

Przenośne modele składają się z jednego urządzenia z rurą, która odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Pozwala to na szybkie schłodzenie wnętrz. Rura wylotowa musi być jednak umieszczona na zewnątrz, czyli wystawiona przez okno. Ogranicza to efektywność, ponieważ do schładzanego pomieszczenia napływa jednocześnie ciepłe powietrze z dworu.

Wygodniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora dwuczęściowego, czyli split (split oznacza rozdzielenie). Takie urządzenie składa się z jednostki wewnętrznej umieszczonej na ścianie lub pod sufitem oraz jednostki zewnętrznej. Jest nie tylko wydajniejszy niż modele przenośne, lecz również emituje mniejszy hałas, ponieważ sprężarka umieszczona jest poza wnętrzem domu.

 

Jeżeli chcesz mieć klimatyzator w kilku pokojach, wybierz urządzenia multi split – z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. To najbardziej optymalne rozwiązanie takiej sytuacji.


Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na klimatyzator?

Przede wszystkim sprawdź, jaką moc ma urządzenie. Powinna być ona dopasowana zarówno do wielkości pokoju, jak i liczby osób, które będą w nim przebywać, oraz nasłonecznienia. Pamiętaj:

 

10 m2 pomieszczenia = 1 kW mocy chłodniczej


Klimatyzator o mocy np. 3,5 kW wystarczy zatem do schłodzenia powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2. Jeżeli pokój jest bardzo nasłoneczniony (ponieważ np. znajduje się od południowej strony), to kup klimatyzator o mocy 30 proc. większej.

 

Co z poziomem głośności urządzenia? W przypadku modeli przenośnych hałas pracującego klimatyzatora mieści się w przedziale 50–70 dB. Klimatyzatory split mogą pochwalić się cichszą pracą, tu poziom hałasu mieści się w granicach 50–60 dB, a niektóre modele nawet 30 dB.

 

Klimatyzacja w zimie?

Dlaczego nie! Pod warunkiem, że zamontujesz klimatyzator split z pompą ciepła. Dzięki temu w czasie mrozów ogrzejesz pomieszczenia w domu. Poza tym ogrzewanie klimatyzatorem jest o 50% bardziej ekonomiczne od ogrzewania grzejnikami elektrycznymi. Jednak w okresie silnych mrozów, warto traktować klimatyzator z pompą ciepła jako jedno z kilku źródeł ciepła w domu. Nigdy nie decyduj się na grzanie jednym zaledwie urządzeniem.

 

 

Czytaj również: Sposoby na obniżenie temperatury w domu

Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 397

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >